wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Festiwal Poezji Silesius już od 10 maja. Będą czytania i prezentacje nowych tomików
Publiczność w Przejściu Garncarskim oglądająca transmisję ze spotkania Silesiusa w Klubie Proza fot. Max Pflegel
Publiczność w Przejściu Garncarskim oglądająca transmisję ze spotkania Silesiusa w Klubie Proza

Już po raz siódmy startuje we Wrocławiu festiwal poezji i poetów. To nie tylko impreza promująca wyjątkową sztukę i jej najciekawszych obecnie twórców (także europejskich). Ogłoszone też zostaną nominacje do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i nazwisko poety, który otrzyma nagrodę za całokształt twórczości. Festiwal Silesius potrwa 10-15 maja. Wstęp jest wolny.

Reklama

Festiwalowe preludium – start 8 maja

Mimo iż Festiwal Silesius potrwa formalnie od wtorku 10 do niedzieli 15 maja organizatorzy, czyli Wrocławski Dom Literatury, przygotowali rozbiegówkę już w niedzielę 8 maja. O 17.00 w Klubie Proza w Przejściu Garncarskim spotkanie pod znaczącym tytułem „Import/Export” poświęcone relacji między młodą poezją polską a innymi scenami poetyckimi w Europie. Udział wezmą Marta Koronkiewicz, Zofia Bałdyga, Łukasz Kraj, Aleksandra Wojtaszek, Janusz Radwański i Paweł Kaczmarski.

A o 19.00 także w Prozie wrocławski przegląd młodej poezji. Posłuchamy wierszy Cezarego Ciszaka, Ingi Chmurzyńskiej, Victora Ficnerskiego, Kamila Figasa, Marcina Jarycha, Alicji Regiewicz, Dominiki Skotarek, bro Cat. Oprawę muzyczną zapewni kontrabasista Mikołaj Nowicki.

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius – nominacje

A pierwszego dnia festiwalowego, we wtorek 10 maja, punkt o 17.00 ogłoszone zostaną nominacje do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategoriach – Debiut roku (zakwalifikowano 63 tomy) i Książka roku (zakwalifikowano 186 tomów).

Pół godziny później, o 17.30 jury przedstawi laureata Silesiusa za całokształt twórczości. W ubiegłym roku laur otrzymał Ryszard Krynicki (spotkanie z poetą w sobotę 14 maja o 15.30). Wokół przyznania tego prestiżowego wyróżnienia toczyć się będzie dyskusja z udziałem członków kapituły Silesiusa (Monika Glosowitz, Paweł Mackiewicz, Paweł Próchniak) i Piotra Śliwińskiego.  

Spotkania z nominowanymi poetami zaplanowano na październik, podobnie jak spotkania z nominowanymi do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, bo ponownie obydwa laury zostaną wręczone podczas wspólnej gali. 

Gość honorowy Festiwalu Silesius – Niemcy

Kto dziś jest głosem poezji naszych zachodnich sąsiadów? Przekonamy się podczas kilku spotkań (w Prozie) z najbardziej dziś cenionymi niemieckimi poetami.

  • Durs Grünbein (poeta, prozaik, tłumacz), czwartek 12.05, godz. 17.00, rozmawia literaturoznawca Andrzej Kopacki
  • Jan Wagner (poeta, prozaik, tłumacz) i Levin Westermann (poeta i eseista), sobota 14.05, godz. 17.00, rozmawia Tomasz Ososiński

Ukraińscy poeci, słowackie poetki

Mocnym akcentem będzie, z pewnością, wieczór z ukraińską poezją (środa, 11 maja, godz. 20.00), którą w Prozie przeczytają zarówno laureaci Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus – Jurij Andruchowycz i Kateryna Babkina, jak również Natalia Belczenko i Olena Stepanenko. Polskie przekłady ukraińskich wierszy przedstawią Małgorzata Lebda, Jacek Podsiadło i Hanna Janczak, a nad wszystkim pieczę mieć będzie poeta Jakub Kornhauser.

Z kolei w sobotę 14 maja o 18.30 o przekładzie literatury ukraińskiej dyskutować będą Marcin Gaczkowski, Aneta Kamińska i Bohdan Zadura. Spotkanie poprowadzi Maciej Robert.

Ale na tym nie koniec, bo powitamy też we Wrocławskim Domu Literatury sąsiadów z południowego zachodu (Słowacja), a swoje wiersze w niedzielę 15 maja o 14.30 przeczytają poetki Veronika Dianiškova i Maria Ferenčuhova oraz tłumaczka ich utworów Zofia Bałdyga (odpowiedzialna za przekład ciekawego tomu „Sąsiadki. 10 poetek słowackich” w Wydawnictwie Warstwy). Spotkanie w kobiecym gronie poprowadzi Agnieszka Wolny-Hamkało.

Premiery poetyckie na Festiwalu Silesius

Wśród spotkań także te wokół nowych tomów poetyckich – tych, jakie ukazały się nakładem Wydawnictwa Warstwy oraz Wydawnictwa papierwdole i Wydawnictwa J. To „Śnieg” Macieja Roberta, „Przy sobie” Aldony Kopkiewicz, „Ćwiczenia muzyczne” Piotra Janickiego oraz „112” Emilii Konwerskiej. 

Spotkania: 

  • z Maciejem Robertem (czwartek 12 maja o 18.30)
  • z Aldoną Kopkiewicz (piątek 13 maja o 18.45)
  • z Piotrem Janickim i Emilią Konwerską (sobota 14 maja o 14.00) 

Wiersze w języku migowym, poeci pod chmurką

Cały ostatni dzień festiwalu, niedziela 15 maja upłynie pod znakiem kultury dostępnej, m.in. dla osób niesłyszących. Już o 13.00 specjalna prezentacja poezji w polskim języku migowym. To wyjątkowa okazja, aby posłuchały wierszy osoby, które z reguły nie mają takiej szansy podczas tradycyjnych wieczorków poetyckich. 

A dzień wcześniej, w sobotę 14 maja w Parku Słowackiego o 11.00 startują poetyckie rozgrywki w bule. Turniej z udziałem poetek, poetów i nie tylko odbędzie się pod opieką Klubu Sportowego Petanka Wrocław. Warto kibicować. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl