Nazwa festiwalu wzięła się m.in. ze zrozumienia słowa eklektyczny, czyli łączący w sobie rozmaite, pozornie do siebie niepasujące elementy z różnych styli.
W kulturze eklektyzm może być zarówno deprecjonującym terminem, jak i mocno inspirującym, jak w przypadku tworzenia programu wrocławskiej imprezy. Podczas kilku dni występują artyści, którzy nie lubią zamykać się w jednym gatunku, wolą czerpać z wielu źródeł i uczynili z tego eklektyzmu znak rozpoznawczy.
Nowojorscy eklektycy: Paris Monster
Jak nowojorski zespół Paris Monster stworzony przez dwóch muzyków Josha Diona i Geoffa Kraly’ego płynnie przechodzących z soulu do brzmień elektronicznych. Właśnie nagrali pierwszy album, więc koncert na Eklektik Session to okazja dla wrocławian, by na świeżo posłuchać materiału z płyty.

Festiwal Eklektik Session 2018
Koncert / Jazz / Etniczna Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Niemiecka perkusja i niemiecki wokal
Fanów perkusji uwiedzie niemiecka formacja dwojga wielbicieli bębnów, czyli Ätna (w składzie Inéz i Demian Kappenstein), którzy w równym stopniu kochają inteligentne uderzenie w zestaw perkusyjny, elektronikę i siłę fantastycznego wokalu.
Mistrz nu jazzu Nils Petter Molvaer
Norweski trębacz Nils Petter Molvaer to największa gwiazda tegorocznego Eklektik Session. Karierę (przynajmniej fonograficzną), podobnie jak wielu muzyków zawdzięcza Manfredowi Eicherowi z wytwórni ECM, w której muzyk wydał dwa pierwsze albumy i usłyszał o nim cały muzyczny świat, a krążki okrzyknięto arcydziełami. Molvaer przez lata pozostaje wierny stylistyce nu jazzu (a więc łączenia jazzu z elektroniką). We Wrocławiu towarzyszyć mu będzie na scenie m.in. norweski gitarzysta Eivind Aarset.
Troje Norwegów: Building Instrument
Troje Norwegów (Mari Kvien Brunvoll – wokal, sampler, cytra, perkusja, mirliton, Øyvind Hegg-Lunde – perkusja i Åsmund Weltzien – syntezator, elektronika, melodyka) w akcji, czyli folk plus elektronika, co daje niesamowite wręcz efekty i brzmienia.
Są perfekcjonistami (czekali sześć lat z nagraniem płyty), więc wrażenia gwarantowane.
Koncerty odbywać się będą w trzech lokalizacjach – w przestrzeniach Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, w klubogalerii Surowiec, Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, a w Galerii Vivid zaplanowano spotkania.