wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Eugeniusz Get-Stankiewicz w Galerii Sławnych Wrocławian

Popiersie Eugeniusza Geta-Stankiewicza odsłonięto w Sali Mieszczańskiej Ratusza. Podobizna znakomitego wrocławskiego grafika jest 30 z kolei w Galerii Sławnych Wrocławian w Ratuszu. Autorem pracy jest rzeźbiarz Tomasz Rodziński, który wykonał także nagrobek Eugeniusza Geta-Stankiewicza na Cmentarzu Osobowickim. Do projektu popiersia posłużyły mu fotografie, jakie zrobił Getowi w 1998 roku.

Reklama

– Get po angielsku oznacza dostawać, otrzymywać, zatem dziś Get dostanie swoje popiersie – opowiadał Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia. – Poprzez figurę Murzyna ze swoją twarzą Get miał też pomnik jeszcze za swojego życia – przypomniał prezydent Rafał Dutkiewicz. W panteonie wielkich wrocławian wyrzeźbiona w kamieniu podobizna zmarłego w 2011 roku Eugeniusza Geta-Stankiewicza, legendy wrocławskiego środowiska artystycznego, artysty wszechstronnego i Honorowego Obywatela Wrocławia znajdzie się tuż obok popiersi Henryka Brodatego i św. Jadwigi.

Rzeźbiarz Tomasz Rudziński przyznaje, że uwiecznienie w kamieniu twarzy dawnego znajomego było wyzwaniem. – Przed przystąpieniem do pracy staram się mieć, jak największą dokumentację, ale Get nigdy nie przepadał za tym, by ktoś go fotografował – opowiada Tomasz Rodziński. – W 1998 roku udało mi się zrobić mu zdjęcia i to one posłużyły teraz do sporządzenia modelu w gipsie – dodaje rzeźbiarz. Oprócz popiersia Geta-Stankiewicza, Rodziński wykonał również blisko połowę z 30 głów w Galerii Sławnych Wrocławian, m.in. Błogosławionego Czesława, Hugo Steinhausa, Wandy Rutkiewicz, czy Edyty Stein. Popiersia na wystawie w Ratuszu można oglądać od 1997 roku. Wśród podobizn znakomitości ważnych dla Wrocławia znajdziemy władców – Henryka Brodatego i św. Jadwigę, naukowców i intelektualistów– m.in. Maxa Borna, artystów – Gerharta Hauptmanna, Henryka Tomaszewskiego. Wkrótce odsłonięcie nowego popiersia – poety Tadeusza Różewicza.

Wiadomo, że Getowi podobała się galeria w Sali Mieszczańskiej Ratusza. – Uważał, że to miejsce będące symbolem tolerancji, ale też dziejów Wrocławia – mówi Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego. Odsłonięcie popiersia Geta poprzedziło uroczystą ceremonię przyznania nowego wrocławskiego odznaczeń Wratislavia Grato Animo (Wrocław z wdzięcznością).

Prace Eugeniusza Geta-Stankiewicza można oglądać w Domku Miedziorytnika, a obecnie także na specjalnej wystawie „Kultura Wrocławia na plakacie” w Pałacu Królewskim do 26 lutego 2017 roku.

Wystawa: Kultura Wrocławia na plakacie

Wystawa: Kultura Wrocławia na plakacie

Wystawa / ESK
Termin od 8 grudnia 2016 do 26 lutego 2017

Miejsce Pałac Królewski – Muzeum Historyczne

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl