Pięć czytań performatywnych dramatów przygotowują młodzi reżyserzy w czterech różnych miejscach we Wrocławiu. Bilety można kupować w kasie Wrocławskiego Teatru Współczesnego przy ul. Rzeźniczej lub przez stronę internetową teatru.
- Lubię formę czytań, bo jest mobilizująca zarówno dla aktorów jak też dla reżysera. Czasem wymaga więcej pracy niż przygotowanie pełnego przedstawienia – mówi Lena Frankiewicz, która w ramach Czytań reżyseruje „Dzieci” Wojciecha Ziemilskiego.
Czytania Dramatów - Wrocławski Teatr Współczesny
Dramat / ESK / Teatr Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
- Czytania Dramatów to etap finalny projektu Strefy Kontaktu. Zaproszeni przez nas młodzi twórcy sami wybierali sztuki, które chcieli wyreżyserować, oczywiście z puli nadesłanych na konkurs Strefy Kontaktu. Przesyłali do nas swoje uzasadnienie, pisali też jak chcieliby przeprowadzić czytanie. Jury wybrało pięć najciekawszych propozycji – tłumaczy Marek Fiedor, dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego.
W programie: „Dzieci” Wojciecha Ziemilskiego, „Drzewom nie wypadają włosy” Małgorzaty Szczerbowskiej, „Wolfgang Amadeusz Moz” Michała Bajera, „Kunstkammer” Agnieszki Jakimiak i „Bar Świętej Krewety” Mariusza Sieniewicza. Reżyserują: Judyta Berłowska, Agata Dyczko, Lena Frankiewicz, Tomasz Cyz i Tomasz Szczepanek.
Czytania odbędą się w Teatrze Współczesnym, w Teatrze PWST, w Oratorium Marianum i w Instytucie im. Grotowskiego. W projekcie bierze udział cały zespół Teatru Współczesnego, jedenastu studentów wrocławskiej PWST, dzieci, a nawet autorka dramatu Małgorzata Szczerbowska.
- To absolutne premiery. Żaden z tych dramatów nie był jeszcze wystawiany na scenie. To niebywała okazja, by zorientować się co słychać w dramacie współczesnym – zaprasza Tatiana Drzycimska, rzeczniczka WTW.
Podsumowaniem czytań będzie niedzielne spotkanie z autorami i twórcami, które poprowadzi prof. Jacek Karpiński, kierownik Ośrodka Badań nad Dramatem Współczesnym w Instytucie Badań Literackich PAN, redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”.
Bilety na wszystkie czytania kosztują 1 zł. Na spotkanie i na czytanie w PWST – wstęp wolny, ale trzeba zarezerwować sobie miejsce.