W jednym miejscu i czasie spotkają się z czytelnikami najlepsi, polscy poeci współcześni. To pierwsza odsłona festiwalu, który organizują wspólnie największe festiwale poetyckie w Polsce: Festiwal Miłosza z Krakowa, Miasto Poezji z Lublina, Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności z Gdańska i Poznań Poetów. Finałem festiwalu będzie wręczenie Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.
Wspólne przedsięwzięcie pięciu miast: Gdańska, Krakowa, Lublina, Poznania i Wrocławia ma być możliwie najpełniejszą prezentacją polskiej poezji i z najważniejszymi zjawiskami europejskimi. Organizatorzy chcą zaproponować odbiorcom niestandardowe pomysły na rozmowę o poezji, przedstawić charakterystyczne dla poszczególnych miast i wydarzeń najciekawsze formy jej promocji.
Dyrektorem artystycznym Festiwalu został Marcin Baran, poeta, laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS i dyrektor programowy Bruno Schulz. Festiwal.
- Festiwal Silesius ma zapewnić godne uzupełnienie wręczenia wspaniałęj Nagrody Poetyckiej Silesius. ESK nie zdarza codziennie, postanowliśmy więc wykorzystać okazję, by w jedno miejsce zaprosić jak najwięcej poetów - opowiada Marcin Baran. - W programie festiwalu znajdzie się mnóstwo spotkań literackich i wydarzeń krotochwilnych. Nie uciekamy od poezji, ale chcemy by wrosła w codzienność, a takie wydarzenia jak koncerty z udziałem poetów, czy inne nietypowe wydarzenia temu służą.
Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius
Spotkania z autorami / Literatura / ESK Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
W programie Festiwalu znajdzie się kilkadziesiąt spotkań autorskich z polskimi i zagranicznymi poetami, panele uniwersyteckich znawców tajników liryki, koncerty muzyczne, lekcje dla gimnazjalistów dające pierwsze zachęty i podpowiedzi, jak obcować z poezją, cykl konwersatoriów krytycznoliterackich dla studentów, warsztaty translatorskie dla młodych tłumaczy pragnących zająć się przekładaniem wierszy, szkolenia dla prowadzących i uczestników Dyskusyjnych Klubów Książki. A oprócz tego, specjalne festiwalowe radio internetowe relacjonujące wszystkie wydarzenia festiwalowe (Domowe Radio Studnia Jacka Podsiadły), nocny Hyde Park poetycki, niekonwencjonalny mecz piłki nożnej „Poeci kontra krytycy”, gra miejska oraz Mistrzostwa Amatorów i Zawodowców Słowa w scrabble’ach i wiele, wiele innych. W poezję zostanie zapakowany Zaułek Solny, a w cukierniach ciastka pakowane będą w papier z wydrukowanymi wierszami.