wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Olga Tokarczuk Wrocław
  4. Dzień Czytania w Szkołach

Wrocławskie szkoły i przedszkola włączyły się w świętowanie literackiego Nobla dla Olgi Tokarczuk. 10 grudnia, gdy laureatka odbierała w Sztokholmie nagrodę, na wrocławskich uczniów czekał Dzień Czytania Olgi Tokarczuk.

Reklama

Na ten dzień wrocławskie przedszkola, szkoły podstawowe, licea ogólnokształcące, technika oraz szkoły branżowe przygotowały specjalny program z tej okazji.

W sumie w ponad 120 placówkach w czasie zajęć odbywały się czytania literatury, okazjonalne wystawy oraz pogadanki o wrocławskiej Noblistce.

Książka na wiele sposobów

Dla najmłodszych 10 grudnia będzie to zazwyczaj dzień z ulubioną książką. Ile przedszkoli – tyle pomysłów. Książki w przedszkolach, które włączają się do akcji, będą czytane, oglądane, opowiadane.

fot. Patryk Załęczny

W niektórych placówkach do akcji włączyli się rodzice i to oni czytali ulubione bajki. Były konkursy, gry i zabawy, a nawet zawody sportowe.

Pedagodzy nie boją się wyzwań i razem z najmłodszymi wrocławianami szukali odpowiedzi na pytania: co to jest literatura, co to jest Nobel i kim jest Olga Tokarczuk W niektórych placówkach można było posłuchać fragmentu książki noblistki dla dzieci „Zgubiona dusza”.

O Noblistce w szkołach

Szkoły podstawowe tego dnia często stawiają często na kreatywne formy. Będą quizy wiedzy o noblistce, gra terenowa (SP nr 4 oraz 45), „Akademia emisji głosu, czyli jak zostać przyszłym noblistą” (SP 45).

Młodsi uczniowie z klas I-III uczestniczyli w akcji „Czytanie na dywanie”, a w niektórych szkołach podczas przerw śniadaniowych książki uczniom czytali rodzice i dziadkowie.

Ciekawie zapowiadało się również przedstawienie przygotowane przez uczniów Klasy Powitalnej w SP 113, którzy wystawili przedstawienie „Rękawiczka” na motywach ukraińskiej baśni ludowej.

SP 93 im. Tradycji Orła Białego we Wrocławiu, fot. Patryk Załęczny

Szkoła Podstawowa nr 93 im. Tradycji Orła Białego świętowanie dzisiejszego dnia rozpoczęła od wprowadzenia swoich uczniów w tematykę noblowską, przybliżając im postaci wybitnych Polaków, którzy taką nagrodę już otrzymali. Następnie, w trakcie prezentacji dzieci poznały historię Olgi Tokarczuk oraz jej dzieła. Nie zabrakło wspólnego czytania, tańców oraz życzeń dla naszej noblistki.

„Piątka dla Tokarczuk” w LO nr V

W szkołach ponadpodstawowych zaplanowano m.in. oglądanie retransmisji wręczenia Nagrody Nobla, dyskusje i happeningi (m.in. na temat problemów poruszonych w filmie „Pokot” Agnieszki Holland), „Strefa Przyjaźni” (rozdawanie wydrukowanych cytatów z utworów Olgi Tokarczuk oraz ulubionych książek czytelników.

Poprzez wiele różnych inicjatyw odbiór Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk we wtorek, 10 grudnia świętowało Liceum Ogólnokształcące Nr V im. Generała Jakuba Jasińskiego przy ul. Jacka Kuronia 14.

Literacka kawiarenka w Liceum Ogólnokształcącym nr V, fot. Bartosz Moch

– Z inicjatywy uczniów obchodzimy akcję „Piątka z Tokarczuk”. W związku z tym cały dzień działa literacka kawiarenka, w której uczniowie mogą czytać opowiadania lub fragmenty powieści noblistki. Nasza młodzież zainicjowała również instalację „Otwórzmy klatki”, namawiająca do zaprzestania polowania na zwierzęta. Cel, który nam przyświeca zapoznanie uczniów z twórczością Olgi Tokarczuk i zwrócenia uwagi na jej powieści. Jeżeli chociaż kilku z nich zainteresuje się tą literaturą, to już będzie dla nas duży sukces – powiedziała Elżbieta Popławska-Cibicka, nauczycielka języka polskiego w LO nr V.

W szkole zostały również rozwieszone plakaty związane z twórczością noblistki, zaprezentowane prace będące reinterpretacją powieści Olgi Tokarczuk w wykonaniu uczniów, czytano fragmenty prozy Olgi Tokarczuk na lekcjach języka polskiego czy wreszcie zorganizowany happening „Pokot” inspirowany powieścią „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Na zakończenie uczniów, nauczycieli oraz dyrekcję zaproszono do wspólnego zdjęcia z egzemplarzami wybranych utworów autorki.

Uczniowie LO nr V z książkami Olgi Tokarczuk, fot. Bartosz Moch

– Czytamy dziś przede wszystkim „Księgi Jakubowe”, „Biegunów” oraz „Prawiek i inne czasy”. Nasza akcja to bardzo dobra forma uczczenia sukcesu Olgi Tokarczuk oraz duchowego wsparcia dla autorki. Takie inicjatywy powinny odbywać się częściej, gdyż kształtują one młode pokolenia i przypominają nam o dziełach literatury polskiej, które tworzą naszą kulturę – podkreślił Seweryn Łabęta z klasy I E4 w Liceum Ogólnokształcącym nr V.

W liście do wrocławskich szkół miasto zachęcało:

„W tak ważnym dniu, Wrocław – miasto Noblistki – chce być z Nią i wraz z Nią świętować uhonorowanie najwyższym wyróżnieniem, jakie może otrzymać pisarz. Chcemy, aby ten dzień – 10 grudnia – na stałe wszedł do kalendarza wydarzeń literackich w mieście i dlatego zachęcamy wrocławskie szkoły, aby tego dnia wszyscy uczniowie i nauczyciele przynajmniej kilka minut na każdej lekcji poświęcili na czytanie (...).

Cokolwiek Państwo wymyślą, może stać się stałym elementem Wrocławskiego Dnia Czytania w Szkołach.  

10 grudnia zapraszamy także wszystkich chętnych na wrocławski Rynek, gdzie od godziny 15.30 będziemy na żywo śledzić przebieg uroczystości wręczenia Nagrody Nobla w Sztokholmie. Szczegóły wydarzenia będzie można znaleźć na www.wroclaw.pl oraz na Facebooku Visit Wroclaw

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl