wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Tydzień bibliotek we Wrocławiu
Kliknij, aby powiększyć
Biblioteka przy ul. Serbskiej w Centrum Kultury Agora materiały prasowe
Biblioteka przy ul. Serbskiej w Centrum Kultury Agora

Trwa tydzień bibliotek, a dziś , tj. 13 maja wrocławscy bibliotekarze obchodzą swoje święto. Zobacz, jak zmieniły się miejskie biblioteki w ciągu ostatnich lat. Ile z nich przeszło metamorfozę i jaki miało to wpływ na czytelnictwo. 

Reklama

W 2000 roku, gdy powstawała połączona sieć bibliotek, we Wrocławiu działało 67 filii. Były to często małe lokale w nietrafionych lokalizacjach, ze starym księgozbiorem, bez komputerów. W ciągu 14 lat niektóre filie zostały połączone lub przeniesione w inne miejsca, do odnowionych lub przebudowanych budynków. Niektóre stały się multicentrami, jak np. Mediateka przy pl. Teatralnym.

 Niektóre z osiedlowych bibliotek w 2000 r.

Niektóre z osiedlowych bibliotek w 2000 r.

Obecnie wrocławskie biblioteki to nie tylko miejsce, gdzie można wypożyczyć książkę, poczytać na miejscu czasopismo, ale też miejsca wypoczynku i spotkań, z możliwością szybkiej wymiany informacji. To również miejsca nauki, wystaw, warsztatów, koncertów, spotkań autorskich i wielu różnych imprez.

Dziś działa w mieście ponad 40 filii, w tym otwarta w marcu Biblioteka Multimedialna Grafit przy ul. Namysłowskiej 8, która powstała z połączenia czterech zlikwidowanych filii z ulic Roosevelta 22, Staszica 15, Żeromskiego 79 i Wyszyńskiego 75. – To były małe, ciasne i często zagrzybione pomieszczenia, które kompletnie nie przypominały nowoczesnych bibliotek – mówi Andrzej Ociepa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Co szósty wrocławianin w bibliotece

Z sieci bibliotek we Wrocławiu korzysta 120 tys. mieszkańców (co 6 wrocławianin, dla porównania: w Gdańsku co 9 mieszkaniec, w Szczecinie co 8, w Poznaniu co 7). Struktura czytelnictwa we Wrocławiu: 50 proc. to czytelnicy do 24 roku życia, osoby powyżej 60 roku życia  – ich liczba  wzrosła z ok. 8 do 12 proc.

Jak się okazuje, już same remonty i modernizacje budynków, w których mieściły się filie osiedlowych bibliotek tudzież przeprowadzki filii w nowe miejsca (często do atrakcyjnych lokalizacji i obiektów), przyczyniły się do wzrostu czytelnictwa.

 – Dotychczasowe doświadczenia, jakie mamy w tworzeniu multicentrów pokazują, że spotykają się one z dobrym przyjęciem – mówi Andrzej Ociepa. Tak było np. z filią MBP przy ul. Reja, gdzie po przeniesieniu liczba korzystających z biblioteki podwoiła się. 

  • zdj. 1 Wzrost zarejestrowanych czytelników o 105 proc. 
  • zdj. 2 Wzrost odwiedzin o 148 proc.
  • zdj. 3 Wzrost wypożyczeń o 28 proc.

Podobne efekty przyniosło przeniesienie filii biblioteki z ul. Stalowej do odnowionego budynku biblioteki przy ul. Grabiszyńskiej 236. Wzrost czytelnictwa po przeniesieniu biblioteki na ul. Grabiszyńskiej był znaczny, bo liczba zarejestrowanych czytelników wzrosła o 94 proc. Odnotowano też wzrost odwiedzin aż o 147 proc. Liczba wypożyczeń podniosła się o 12 proc. 

Programy, kampanie, akcje

Aby zachęcić do czytelnictwa Miejska Biblioteka Publiczna prowadzi też szereg akcji, programów i kampanii edukacyjnych skierowanych dla dzieci, młodzieży lub dorosłych. Bardzo szeroka jest oferta biblioteki dla seniorów, obejmująca m.in. warsztaty komputerowe, dyskusyjne kluby książki. 

Np. Pogramy czytelnicze dla dzieci w wieku 0 - 12 lat:

Projekt „na dobry początek” dla dzieci do 5 r.ż, cykliczne imprezy rodzinne, imprezy dla szkół i przedszkoli, projekt „szkoła w mieście” – w ramach projektu dzieci mają zajęcia m.in. w Multicentrach.

Programy dla młodzieży w wieku 13-19 lat:

  • Kampania czytelnicza wstąp/wypożycz/ wyluzuj. W ramach kampanii akcja ”hit, kit, ok” – w 4 bibliotekach młodzież może zrecenzować książkę przybijając pieczątkę z napisem: hit, kit albo ok., co ma potem wpływ na zakup książek.
  • Inne projekty:  „żywa biblioteka”, „language cafe”, „dialogue cafe”, „równoleżnik zero- festiwal podróżniczy”, ściana komiksów, akcja „rowerem do biblioteki”, miesiąc spotkań autorskich (spotkania z pisarzami czeskimi, słowackimi i polskimi).

Biblioteka moich marzeń - raport

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl