W drugą rocznicę śmieci rosyjskiej poetki i tłumaczki, zbiorą się jej przyjaciele, weterani walki z komunizmem, politycy ze wschodu i zachodu, aby uczcić jej pamięć i zaprotestować przeciw wojnie i nienawiści.
Na zaproszenie prezydenta Wrocławia, Instytutu Książki i Fundacji „Za Wolność Waszą i Naszą” do Wrocławia przyjadą działacze opozycyjni z wielu krajów m.in. ci, którzy wraz z Natalią Gorbaniewska wyszli 25 sierpnia 1968 roku na Plac Czerwony w Moskwie, by zaprotestować przeciwko wejściu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji.
We Wrocławiu spotkają się weterani ruchu dysydenckiego w Związku Sowieckim: Viktor Fainberg, Pavel Litvinov, Mustafa Dżemilev; weterani polskiej „Solidarności”: Mirosław Chojecki, Zofia Romaszewska, Zbigniew Gluza, Karol Modzelewski, Kornel Morawiecki, znani intelektualiści i obrońcy praw człowieka z Rosji i Ukrainy: Viktor Shenderovich, Aleksander Podrabinek, Arsenij Rogińskij, Savik Shuster, znani opozycjoniści z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji. Będzie też Tomas Venclova, Petruška Šustrová, Vladimir Tolc.
Dni pamięci Natalii Gorbaniewskiej
Akcje społeczneRatusz we Wrocławiu
Natalia Gorbaniewska 47 lat temu razem z siedmioma kolegami i koleżankami wyszła na Plac Czerwony, aby zaprotestować przeciwko wojnie i nienawiści. Mimo wysiłków propagandy komunistycznej nie dało się zagłuszyć tego głosu, mimo surowych represji nie udało się złamać uczestników protestu.
„Dziś w Europie i na świecie znów trwa wojna. Gdyby Natalia Gorbaniewska była wśród nas dziś, jej głos protestu na pewno usłyszelibyśmy. Dlatego we Wrocławiu, mieście, które Natalia uważała za swoją „drugą ojczyznę”, zbierają się weterani walki z komunizmem, politycy ze Wschodu, których sprzeciw jest zagłuszany we własnej ojczyźnie, tak jak głos Natalii prawie 46 lat temu. Zbierają się, aby uczcić pamięć wielkiej obywatelki Europy i zaprotestować przeciw agresji” – piszą organizatorzy Dni pamięci Natalii Gorbaniewskiej.
W dniach 28 i 29 listopada zaplanowano m.in. konferencję „Przeciw Wojnie i Nienawiści”, pokaz filmu Natelly Boltyanskiej „Paralele, wydarzenia, ludzie”, filmu Petruški Šustrovej „Wielki wóz. Wygnanie i powrót Tatarów krymskich” i filmu Natalii Beshenkovskiej, wieczór wspomnień z recytacją wierszy Natalii Gorbaniewskiej.