wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Dialog – Wrocław – są jeszcze bilety

„Gwałt porządkuje świat” – to hasło tegorocznej, siódmej już edycji festiwalu. Na wrocławskich scenach zobaczymy, mocne, brutalne przedstawienia, także spoza Europy. – My w Europie zamykamy się na innych, lubimy się wywyższać i w tym wszystkim starzejemy się i nie poszerzamy perspektyw – ostrzega Krystyna Meissner, dyrektor artystyczna Dialogu.

Reklama

W ciągu ośmiu dni festiwalu publiczność zobaczy 16 spektakli piętnastu reżyserów z ośmiu krajów. Na 10 scenach wystąpi 250 artystów, pięć świń, jeden koń i jeden pies. Każdy dzień, prócz głównego festiwalowego hasła, ma także swój temat, wokół którego zaprogramowano prezentację spektakli. Są to m.in. „Sztuka wobec gwałtu”, „Władza wobec gwałtu”, „Bunt wobec gwałtu”, „Gwałt wobec obcych” i „Miłość wobec gwałtu”.

Krystyna Meissner zaprosiła do Wrocławia Johana Simonsa z dwoma spektaklami „Oczyszczeni/Łaknąć/4.48 Psychosis” oraz „Królem Learem”. – Simons to duży, mocny mężczyzna, który na sprawy teatru patrzy po męsku. Pokazuje nam brutalny, szczery obraz, podchodzi do widza bez znieczulenia, nie oszczędza go, mówi prawdę o nas – opowiada Krystyna Meissner. – Uważam go za największego prozaika współczesnego teatru. Jego partnerem jest Krzysztof Warlikowski, największy poeta w teatrze – dodaje. – Warlikowski uruchamia w nas emocje, które są tęsknotą za lepszym światem. Widzowie będą więc mieli okazję by zobaczyć teksty Sarah Kane z perspektywy obu reżyserów.

Kolejne wybuchowe zestawienie proponowane przez Krystynę Meissner to „Antygona” w reżyserii Irańczyka Homayuna Ghanizadeha i „Życie to sen” Wojtka Klema. – Oba te spektakle dotykają życia w rodzinie. W obu przypadkach ojcowie decydują jak zachować się w sytuacji zagrażającej regułom, które ustalili. „Antygona” w wydaniu Ghanizadeha odczytana jest przez obyczajowość islamską – opisuje Meissner.

W dialogu pozostają też „Ja nie jestem ładna” Ageliki Liddell  i „Ja, Piotr Riviere” Agaty Dudy-Gracz (Teatr Muzyczny Capitol). – Monodram Liddell jest bardzo brutalny. Aktorka kieruje swoje słowa do konia, zwierzę przygląda się jej ze zrozumieniem, ona kaleczy się w trakcie spektaklu. Opowiada o gwałcie mężczyzn wobec kobiet – wyjaśnia dyrektor Dialogu-Wrocław. „Ja Piotr Riviere” opowiada zaś o przemocy, którą stosuje ktoś, kto podporządkowuje sobie całą społeczność.

Dzień klasyczny to dwa spektakle z królem Learem. Zobaczymy „Króla Leara” Johana Simonsa, który z tytułowego króla zrobił apodyktycznego ojca chłopskiej rodziny. W tym spektaklu wystąpią sprowadzone z Niemiec świnie – dwie maciory i trzy knury. „Pieśni Leara” natomiast to liryczna opowieść oparta na chorałach gregoriańskich w reżyserii Grzegorza Brala z Teatru Pieśń Kozła.

Mocnym akcentem tegorocznego festiwalu będą spektakle odnoszące się do tematu kolonializmu i przemocy, która narodziła się z niego w Afryce. Będzie to „Exhibit B” Bretta Baileya, Afrykanera, który zna ten temat z autopsji. – Nie miałam wcześniej pojęcia jak straszne rzeczy robili kolonizatorzy – mówiła Krystyna Meissner. Spektakl budzi skrajne emocje – reżyser odtwarza na scenie popularną na przełomie XIX i XX wieku wystawę osobliwości, zadaje pytania o to , czy popełnione w Afryce okropności to zamknięty rozdział.

„Pomnik” w reżyserii Jennifer Herszman Capraru to natomiast niezwykle przenikliwa analiza psychiki kata i ofiary. Odnosi się do zbrodni ludobójstwa na tle etnicznym, popełnionych w Rwandzie. Ten spektakl jest jak wyrzut sumienia dla zachodniego świata, który nie zrobił niczego, by przerwać zbrodnię.

Na scenie Dialogu zobaczymy też przedstawienie z Meksyku „Odgłosy pożaru” Luisa Pardo i Gabino Rodrigueza opowiadają o najnowszej historii Meksyku, są buntem przeciwko narzuconemu  pojmowaniu przeszłości. Twórcy upominają się o prawo do wolności.

Nie zabraknie też spektakli polskich twórców. Zobaczymy „Oczyszczonych” Krzysztofa Warlikowskiego – spektakl o prawie człowieka do miłości oraz jego „Kabaret Warszawski”, w którym pokazuje jak kryzys, czy trudne chwile wyzwalają w ludziach najbardziej skrywane lęki, fobie i niespełnienie.  Będzie też „Burza” Mai Kleczewskiej, w której reżyser przygotowując spektakl posłużyła się terapeutyczną metodą „ustawień rodzinnych” Berta Hellingera – aktorzy w trakcie prób stawali się członkami rodzin poszczególnych bohaterów dramatów Shakespeare’a.  Teatr Nowy z Krakowa pokaże „Macabrę Dolorosę” – przedstawienie poruszające kwestie dzieciobójstwa i macierzyństwa. Będzie „Hopla, żyjemy!”  (reż. Krystyna Meissner) spektakl opowiadający o ludziach starych, którzy mimo upływającego czasu chcą mieć prawo do życia, miłości, seksu.

Na zakończenie festiwalu Krystyna Meissner proponuje „Salon Ulissesa” Węgra Gabora Gody – nietypowe przedstawienie, w którym węgierscy artyści otaczają troską widza. – Na koniec chciałam dać trochę nadziei. Wszystko bowiem zależy od nas samych, czy w znajdziemy w sobie miłość do drugiego człowieka – podsumowuje Krystyna Meissner.

Festiwalowi towarzyszyć będą debaty, w których wezmą udział zaproszeni goście – m.in. prof. Philip Zimbardo, prof. Magdalena Środa, Kinga Dunin, Kazimiera Szczuka, Jacek Żakowski, Piotr Pacewicz, Wojciech Tochmann i Wojciech Jagielski.

Agnieszka Kołodyńska

VII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog-Wrocław, 11-18 października 2013.

Więcej na http://www.dialogfestival.pl

Można jeszcze kupić bilety na następujące spektakle:

  • „Ja, Piotr Rivere” – 13 października
  • „Odgłosy pożaru” – 14 i 15 października
  • „Ja nie jestem ładna” – 14 października
  • „Exhibit b” – 15 października, godz. 17.20
  • „Pomnik” – 16 października
  • „Macabra dolorosa” – 18 października
  • „Salon Ulissesa” – 18 października, godz. 14.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl