Nowy program dla rozwoju lokalnej kultury
Diagnoza Wrocławskiej Kultury ma być wprowadzeniem w proces tworzenia nowego, wieloletniego programu dla rozwoju lokalnej kultury. Poprzedni dokument, czyli „Kultura obecna” powstał w 2017 roku i jego zadaniem było zarysowanie najważniejszych wątków rozwojowych dla miasta po doświadczeniu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jednak wrocławskie środowisko kultury w ostatnich latach ma za sobą wiele formujących je doświadczeń.
Pandemia, wybuch wojny w Ukrainie, kwestie związane z napięciami wewnątrz sektora i globalnymi kryzysami, ale też np. przeprowadzenie Wrocławskiego Kongresu Kultury i pierwszych wyborów do Wrocławskiej Rady Kultury mocno wpłynęły na stan i obraz kulturalnego środowiska naszego miasta.
Nadszedł więc czas, by zebrać doświadczenia i opinie powstałe w ostatnich latach i przygotować nową mapę drogową do działań w przyszłości!
Diagnoza Wrocławskiej Kultury w Strategii Wrocław 2050
Tłem przyszłego programu dla kultury jest powstająca Strategia Wrocław 2050, której celem jest wyznaczenie głównych kierunków rozwoju dla naszego miasta z uwzględnieniem globalnych zagrożeń i kryzysów. Program dla kultury będzie jedną z części składowych „dużego obrazu” dla Wrocławia przyszłości.
Etapy Diagnozy Wrocławskiej Kultury
- Warsztaty mapujące istniejące i działające we Wrocławiu punkty styków, współprac i potencjalnych zależności międzysektorowych (odbyły się w czerwcu). Wzięli w nich udział przedstawiciele i przedstawicielki lokalnych instytucji, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, a także niezależni twórcy/-czynie, animatorzy/-ki i edukatorzy/-ki.
- Obecnie trwa badanie porównawcze (tzw. benchmarking) Wrocławia do innych polskich i europejskich miast metropolitalnych w zakresie prowadzonych polityk kulturalnych, czy szerzej – miejsca kultury w politykach miejskich. Aktywnymi uczestnikami diagnozy są m.in. członkowie i członkinie Wrocławskiej Rady Kultury, którzy zostali poproszeni o wypowiedzi eksperckie.
- W lipcu wystartuje Samospis Wrocławskiej Kultury (potrwa do września), który pomoże lepiej rozpoznać osoby aktywnie uczestniczące w życiu kulturalnym miasta. Do udziału w tym pierwszym w historii Wrocławia powszechnym spisie pola kultury organizatorzy zapraszają niezależnych artystów/-stki, animatorów/-ki, edukatorów/-ki, pracowników/-e instytucji, organizacji pozarządowych, osoby reprezentujące inicjatywy nieformalne oraz inne podmioty działające w kulturalnym środowisku Wrocławia. Przy pomocy samospisu WIK chce zbadać formę i zakres działań kulturalnych oraz określić najważniejsze aktywności, przestrzenie, obszary współpracy i plany dotyczące przyszłej działalności. Istotne jest jak najszersze zbadanie osób zaangażowanych we wrocławską kulturę. Dlatego do wypełnienia formularza WIK zachęca wszystkich, którzy czują się jej częścią.
Za przeprowadzenie Samospisu Wrocławskiej Kultury odpowiada Fundacja Obserwatorium – warszawska organizacja zajmująca się od lat badaniami w kulturze. Podsumuje go opublikowany pod koniec września raport. Na podstawie samospisu oraz dzięki przeprowadzonemu przez WIK mapowaniu podmiotów aktywnych w zakresie działań kulturalnych powstanie również geograficzna mapa osadzająca działające we Wrocławiu podmioty w przestrzeni miasta.
- Otwarte warsztaty i debaty (zorganizowane będą późną jesienią), które dotyczyć będą m.in. wartości i języka przyszłego dokumentu programowego, funkcjonowania oraz wsparcia artystów i artystek we Wrocławiu, wyzwań dla edukacji kulturalnej, zrównoważonego rozwoju i współpracy biznesu z kulturą. Dokładny plan działań wraz z informacjami, jak można wziąć udział w tych etapach diagnozy, pojawi się we wrześniu.
Formularz Samospisu Wrocławskiej Kultury
Diagnoza Wrocławskiej Kultury powstaje na zlecenie Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta we Wrocławiu i potrwa do końca roku 2022. Publikacja nowego programu dla kultury planowana jest na połowę 2023 roku.
Źródło: Wrocławski Instytut Kultury