wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Powstaje dokument Diagnoza Wrocławskiej Kultury. Trwa samospis wrocławian działających w kulturze

Magdalena Talik,
Wrocławska Diagnoza Kultury potrwa do końca roku, a dokument zostanie opublikowany w 2023 roku fot. Marcin Szczygieł
Wrocławska Diagnoza Kultury potrwa do końca roku, a dokument zostanie opublikowany w 2023 roku

Utworzony zimą tego roku Wrocławski Instytut Kultury przygotowuje Diagnozę Wrocławskiej Kultury na rok 2022 na zlecenie Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. W sierpniu wszystkie osoby działające w miejskiej kulturze mogą wziąć udział w pierwszym powszechnym samospisie środowiska, który potrwa do września. Publikacja nowego programu dla kultury planowana jest na połowę 2023 roku.

Reklama

Nowy program dla rozwoju lokalnej kultury

Diagnoza Wrocławskiej Kultury ma być wprowadzeniem w proces tworzenia nowego, wieloletniego programu dla rozwoju lokalnej kultury. Poprzedni dokument, czyli „Kultura obecna” powstał w 2017 roku i jego zadaniem było zarysowanie najważniejszych wątków rozwojowych dla miasta po doświadczeniu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jednak wrocławskie środowisko kultury w ostatnich latach ma za sobą wiele formujących je doświadczeń.

Pandemia, wybuch wojny w Ukrainie, kwestie związane z napięciami wewnątrz sektora i globalnymi kryzysami, ale też np. przeprowadzenie Wrocławskiego Kongresu Kultury i pierwszych wyborów do Wrocławskiej Rady Kultury mocno wpłynęły na stan i obraz kulturalnego środowiska naszego miasta.

Nadszedł więc czas, by zebrać doświadczenia i opinie powstałe w ostatnich latach i przygotować nową mapę drogową do działań w przyszłości!

Diagnoza Wrocławskiej Kultury w Strategii Wrocław 2050

Tłem przyszłego programu dla kultury jest powstająca Strategia Wrocław 2050, której celem jest wyznaczenie głównych kierunków rozwoju dla naszego miasta z uwzględnieniem globalnych zagrożeń i kryzysów. Program dla kultury będzie jedną z części składowych „dużego obrazu” dla Wrocławia przyszłości.

Etapy Diagnozy Wrocławskiej Kultury

Za przeprowadzenie Samospisu Wrocławskiej Kultury odpowiada Fundacja Obserwatorium – warszawska organizacja zajmująca się od lat badaniami w kulturze. Podsumuje go opublikowany pod koniec września raport. Na podstawie samospisu oraz dzięki przeprowadzonemu przez WIK mapowaniu podmiotów aktywnych w zakresie działań kulturalnych powstanie również geograficzna mapa osadzająca działające we Wrocławiu podmioty w przestrzeni miasta.

Formularz Samospisu Wrocławskiej Kultury

Diagnoza Wrocławskiej Kultury powstaje na zlecenie Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta we Wrocławiu i potrwa do końca roku 2022. Publikacja nowego programu dla kultury planowana jest na połowę 2023 roku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl