Kino Nowe Horyzonty przez tydzień, od czwartku, 9 stycznia, pokazywać będzie najnowsze, czeskie dokumenty. Będą to tzw. filmy zaangażowane, poruszające trudne i aktualne tematy społeczne. Dokumenty pokazywane będą w sekcjach tematycznych, będą też goście z Czech – m.in. reżyserka Jana Ševčikova.
W „Praskich kolażach” zobaczymy „Auto – mat” Martina Marečeka, który dowcipnie łączy elementy dokumentu z animacją, klipem muzycznym i home made wideo. Pokazuje pulsujący pejzaż współczesnej Pragi, pełne dynamiki urban story, opowieści o miejskim aktywizmie.
„Wszystko dla dobra świata i Nošovic” (reż. V.Klusak) zobaczymy w ramach „Kalejdoskopu społecznego”. To portret czeskiej wioski, którą zmienia obecność fabryki koreańskiej marki Hyundai – z miejsca, słynącego z kiszonej kapusty i piwa Radegast, staje się strefą przemysłową. Panoramę czeskiego społeczeństwa zobaczymy też z perspektywy 30 lat życia zwyczajnej czeskiej rodziny w głośnym dokumencie Heleny Třeštíkovej „Prywatny wszechświat”. Film w poruszający sposób pokazuje związki indywidualnego losu z polityczno-społecznymi przemianami.
O czeskim podejściu do wiary opowiedzą filmy pokazane w sekcji „Wiara żywa” – prezentujące osobiste spotkanie z sacrum – „Ivetka i góra” Vita Janečka oraz „Starowiercy” Jany Ševčikovej. Pełne magii opowieści, poświęcone transcendencji, która przenika ludową wiarę, siłę czerpie z powtarzalnego od setek lat rytuału. Jana Ševčikova będzie gościem przeglądu i spotka się z widzami.
„Czesi w drodze” – ta sekcja poświęcona jest dalekim podróżom i czeskiemu spojrzeniu na Innego. W programie znalazł się najlepszy czeski dokument zeszłorocznego festiwalu w Jihlawie – „Twierdza” Lukasa Kokeša i Klary Tassovskiej. Twórcy zajęli się sytuacją Naddniestrza – 20 lat po rozpadzie Związku Sowieckiego patrzymy na kraj, którego istnienia prawie nikt nie uznaje, a jego obywatele różnych narodowości, żeby się z niego wydostać, muszą posiadać 3-4 różne paszporty. Z kolei w filmie „Pod słońcem ciemność” Martina Marečeka dwóch czeskich ekspertów od rozwoju wraca do odległej, zambijskiej osady Masuku, gdzie przed czterema laty zakładali elektryczność w szkole i szpitalu. Czeskie „złote rączki” dają sobie radę również w sercu Afryki.
W „Raporcie mniejszości” poznamy historię potrójnie wykluczonego – bohaterem „Roma boys” jest Rom homoseksualista. Zobaczymy „Historię miłości” Rosalie Kohoutovej oraz ciepły i podnoszący na duchu dokument o ratowaniu innych bez względu na cenę – „Rodzina Nickiego” Matěja Mináča.
Ak
Bilety na czeskie dokumenty kosztują 11 zł.