Na japońskiej fali: Nihon No Nami
Zaproszenie w podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli kolejna edycja festiwalu Nihon No Nami („Japońska fala”), organizowanego przez Fundację Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI i Biuro Wrocław 2016. Japońską kulturę i sztukę mieszkańcom Wrocławia przybliżą goście przybyli Dalekiego Wschodu, m.in. Kosen Yanagiya – performer rakugo, japońskiego teatru jednego aktora, tancerze i muzycy jiutamai – wyjątkowego tańca wykonywanego w świątyniach shinto oraz aktorka mimiczna Yumi Sato, która tym razem wejdzie w rolę wokalistki prezentującej tradycję i współczesność japońskiej pieśni.
Będzie także wystawę prac Małgorzaty MAUKO Korczak łączących cechy japońskiej kaligrafii (shodo) i malarstwa tuszowego (sumi-e), a o swoim spotkaniu z kyogi karuta(japońską grą polegającą na rozpoznawaniu wierszy po ostatnich znakach) opowie Bartosz Hołoszkiewicz. Na uczestników czekają też warsztaty – makijażu scenicznego czy noszenia kimono, pokazy sztuk walki, prezentacje bonsai oraz japońskiej broni.

Wrocławski Festiwal Kultury Japońskiej
Koncert / Wystawa / Eventy / Warsztaty Impart
Pamięci Magdaleny Abakanowicz
Fundacja All That Art! Wrocław, Biuro Wrocław 2016, European ArtEast Foundation London, we współpracy z Magdalena Abakanowicz Studio prezentują „Ślady istnienia, w hołdzie dla Magdaleny Abakanowicz (1930-2017)” – wystawę retrospektywną dzieł jednej z najwybitniejszych artystek awangardowych Europy Wschodniej XX wieku, znanej z wykorzystywania tkaniny jako materiału do rzeźb.
Do 25 sierpnia w Galerii Dworcowej, w mia ART GALLERY oraz w przestrzeniach miejskich zaprezentowanych zostanie ponad sto rzeźb i rysunków, stanowiących przekrój twórczości Magdaleny Abakanowicz, pochodzących z jej prywatnych zbiorów. Wystawa, którą stworzył Mariusz Hermansdorfer (bliski przyjaciel artystki, długoletni dyrektor Muzeum Narodowego) wspólnie z Marią Rus Bojan – kuratorką specjalizującą się w sztuce Europy Wschodniej, obejmuje przekrój wszystkich etapów kariery artystki i stanowi punkt wyjścia do odkrycia Magdaleny Abakanowicz jako kobiety, artystki, Polki.

Ślady istnienia, w hołdzie dla Magdaleny Abakanowicz (1930-2017)
Wystawa Art. Main Station by mia
Organowe improwizacje Festiwal Organowy NON SOLA SCRIPTA
Od 2 lipca XXIV Międzynarodowy Festiwal Organowy NON SOLA SCRIPTA – jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych przeglądów muzyki organowej w Polsce i Europie. Seria koncertów o wyjątkowej formule programowej: festiwal łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną (także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów), znakomite dzieła muzyki dawnej z propozycjami współczesnymi. To muzyczna podróż przez kilka wieków w jednym z najpiękniejszych zakątków Wrocławia.
Koncerty odbywają się w niedzielne, wakacyjne wieczory w przepięknych wnętrzach kościoła Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnego dla zwiedzających. Będzie można największych wirtuozów i improwizatorów organów, tytularnych organistów najwspanialszych katedr Polski i zagranicy – w tym roku zaproszenie na wrocławski festiwal przyjęli m.in. Roman Parucki (Gdańsk) i Małgorzata Klorek (Warszawa), Winfried Boenig (Kolonia, Niemcy), Jan van Mol (Antwerpia, Belgia) i Giulio Mercati (Mediolan, Włochy).
Bilety w sprzedaży od 13 czerwca.

XXIV Międzynarodowy Festiwal Organowy NON SOLA SCRIPTA
Koncert Kościół Świętego Krzyża – Ostrów Tumski
„Sąsiadujemy” na wrocławskich osiedlach
Koncerty, happeningi, spacery po różnych zakątkach miasta, pokazy filmowe, warsztaty i spektakle – od końca maja trwa inicjatywa „Sąsiadujemy”, kontynuacja realizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 projektu „Wrocław – wejście od podwórza”. Działania w ramach programu potrwają do października. Program rozpoczął się cyklem bezpłatnych wydarzeń kulturalnych skierowanych do mieszkańców Ołbina. W kolejnych miesiącach zaplanowano też działania na Brochowie i Przedmieściu Oławskim.
„Sąsiadujemy” na Ołbinie – działania ze szczególnym uwzględnieniem parku Tołpy oraz podwórek, gdzie usytuowane są instalacje powstałe podczas „Wrocław – wejście od podwórza” („Nieskończony Zielony”, „Kocham” oraz „Domek na Jesionie”). Program powstaje we współpracy ze Stowarzyszeniem Żółty Parasol, Stowarzyszeniem Aktywnych Społecznie Trampolina oraz z innymi grupami i instytucjami z Ołbina. Zaangażowane grupy i podmioty, dzięki wsparciu merytorycznemu, organizacyjnemu, prawnemu i finansowemu, zorganizują na podwórkach własne małe projekty.

„Sąsiadujemy” na Ołbinie
W plenerze / Warsztaty / Dla wszystkich Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia