wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Biennale WRO 2013 już za dwa miesiące

Biennale WRO 2013 już za dwa miesiące

Data publikacji: Autor:

Piętnasta edycja organizowanej co dwa lata imprezy jest okazją do podsumowań, zwłaszcza że w tym roku mija dokładnie 50 lat od pierwszej pracy reprezentującej sztukę mediów.

Reklama

Rocznic jest jednak znacznie więcej. Oprócz wspomnianej pięćdziesiątej (w 1963 roku Nam June Paik pokazał w Galerii Parnass w Wuppertalu wystawę, w trakcie której widz mógł zniekształcać obraz nadawanego właśnie w telewizji programu) przypada także jubileusz dwudziestopięciolecia założenia WRO, piętnaście lat, jakie upłynęło od pierwszego Biennale i wreszcie pięć lat rezydowania WRO w nowej siedzibie przy ulicy Widok.-Z biegiem lat to miejsce stało się centrum dowodzenia wielu projektów-przyznaje Violetta Kutlubasis-Krajewska, członek zarządu Fundacji WRO Centrum Sztuki Mediów.

Wśród organizatorów atmosfera jest coraz gorętsza, bo dokładnie 8 maja startuje 15. Biennale WRO 2013, którego mottem będzie w tym roku hasło "Pioneering Values", czyli odkrywanie wartości pionierskich. –Chcemy, by Biennale było płaszczyzną prezentacji osiągnięć w sztuce mediów skonfrontowanych z publicznością-wyjaśnia Piotr Krajewski, prezes Fundacji WRO i dyrektor artystyczny imprezy. Ma w tym pomóc m.in. darmowy wstęp na wszystkie wydarzenia. –Na dwa miesiące przed Biennale wystartuje serwis www.wro2013.wrocenter.pl, gdzie chętni będą mogli uzyskać bezpłatne akredytacje-zapewnia Piotr Krajewski.

Wydarzenia tegorocznej, jubileuszowej edycji Biennale obejrzymy w 13 lokalizacjach wrocławskich, m.in. w Dolnośląskim Centrum Filmowym (gdzie publiczność zobaczy prace video oraz filmowe i będzie mogła przyjść na spotkania z artystami) oraz w Kinie Nowe Horyzonty, w którego foyer zostaną pokazane wybrane instalacje. –Biennale to jednak nie tylko pokazy, także wystawy-podkreśla Piotr Krajewski. W charakterze przestrzeni wystawienniczych "zagrają" Muzeum Narodowe, Galeria Entropia, BWA Galeria Szkła i Ceramiki, Pasaż Pokoyhof, ale i zupełnie nowe miejsce, czyli Pałac Ballestremów przy ulicy Włodkowica. –Wieli gości Biennale po raz pierwszy odkryje dla siebie to miejsce-zapewnia dyrektor artystyczny. Instalacje umieszczone zostaną nie tylko w świątyniach sztuki, ale i handlu (m.in. Domu Handlowym Renoma).-Połączymy sztukę z miejscem negocjacji wartości artystycznej-żartuje Piotr Krajewski. Wreszcie po raz kolejny zaistnieje także Instytut Grotowskiego, miejsce symboliczne. To w sali dawnego Teatru Laboratorium odbywało się pierwsze Biennale WRO. –Ta przestrzeń wpisała się w tradycję teatru, ale okazała się także ważna dla świata sztuki mediów-wyjaśnia szef WRO.

Największy przegląd współczesnej sztuki mediów w Polsce oznacza nie tylko prezentacje i spotkania z artystami, także trzy konferencje naukowe, w których wezmą udział m.in. Kristine Stiles, Michał Paweł Markowski, czy Michael Scroggins, ale i kilkanaście premier. 15. Biennale WRO 2013 zakończy się 11 maja, ale niektóre wystawy będzie można zobaczyć jeszcze do września, zaś po zakończeniu imprezy najbardziej interesujące prace zostaną pokazane w innych polskich i zagranicznych ośrodkach w ramach projektu WRO in Tour.  

Magdalena Talik

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama