wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Bezpłatny koncert organowy w kościele św. Elżbiety w piątek, 20 stycznia. Posłuchaj wyjątkowego instrumentu [PROGRAM]
Na zdjęciu organista Jakub Moneta przy instrumencie w kościele św. Elżbiety fot. mat. pras.
Na zdjęciu organista Jakub Moneta przy instrumencie w kościele św. Elżbiety

Już w piątek 20 stycznia kolejny koncert organowy w bazylice św. Elżbiety! Tym razem wystąpi Jakub Moneta, uczeń klasy organów Piotra Rojka w Szkole Muzycznej we Wrocławiu. Młody organista zagra utwory Johanna Sebastiana Bacha i Nicolasa Bruhnsa, a posłuchamy brzmienia odbudowanych po 46 latach organów Michaela Englera. Sprawdźcie dokładny program koncertu organowego w bazylice św. Elżbiety. Wstęp jest bezpłatny.

Reklama

Koncert organowy odbywa się pod patronatem prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof. dra hab. Krystiana Kiełba, proboszcza parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałata płk. Janusza Radzika.

Koncert 20 stycznia 2023. Kto zagra, program

W piątek, 20 stycznia 2023 wystąpi Jakub Moneta, obecnie uczeń wrocławskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego. 

Jakub Moneta urodził się 31 grudnia 2004 roku w Świdnicy. W 2017 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Ludomira Różyckiego, w klasie fortepianu Mieczysławy Jarosławskiej. Umiejętność gry na organach rozwijał w latach 2015-2020 pod kierunkiem Macieja Batora. Aktualnie jest uczniem wrocławskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego, gdzie uczył się w klasie organów Tomasza Głuchowskiego, a obecnie w klasie Piotra Rojka. Jest czynnym organistą liturgicznym i akompaniatorem. 

Występował w ramach świdnickiego Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego, jeleniogórskiego Festiwalu Silesia Sonans, Schlag Organ Festival, Letnich Koncertów Organowych w Gryfowie Śląskim, czy II Festiwalu Muzycznego „Organy Wielkopolski”. Wykonał ponad 80 recitali i koncertów kameralnych (m.in. we Wrocławiu, Świdnicy, Miejskiej Górce, Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy).

Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych. Zwycięzca XIII Krakowskiego Konkursu Młodych Organistów, IX Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Olsztynie, I Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów w Sanoku oraz V Transgranicznego Konkursu Organowego w Raciborzu. W ramach Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego organizowanego przez Centrum Edukacji Artystycznej w kwietniu 2022 roku, we wrocławskiej OSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego, w kategorii organy, zdobył nagrodę I miejsca.

Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Philippa Lefebvre, Wolfganga Seifena i Ludgera Lohmanna.

W październiku 2020 roku z rąk prezydent miasta Świdnicy Beaty Moskal- Słaniewskiej odebrał wyróżnienie w dziedzinie kultury za popularyzację Świdnicy poprzez kulturę. W latach 2019-2022 był stypendystą Fundacji Santander Bank Polska.

W roku szkolnym 2022/2023 został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta Wrocławia oraz Samorządu Wrocławia w ramach programu „Promovere Talenta”.

Program koncertu organowego 20 stycznia 2023, godz. 19.00

W programie koncertu znajdą się utwory Johanna Sebastiana Bacha i Nicolasa Bruhnsa.

Nicolaus Bruhns (1665–1697)

  • Praeludium in e (Gross) 

Johann Sebastian Bach (1685–1750)

  • III Sonata, BWV 527: 

I. AndanteII. Adagio e dolceIII. Vivace 

  • Schmücke dich, o liebe Seele, BWV 654
  • Praeludium und Fuge, BWV 552 

Bezpłatny wstęp na koncert w kościele św. Elżbiety

Koncert 20 stycznia 2023 (piątek) o godzinie 19.00 jest bezpłatny. Nie musimy odbierać wejściówek, wystarczy przyjść do kościoła św. Elżbiety. 

Organy w św. Elżbiecie jak Feniks z popiołów

Nazywane „głosem Śląska” organy zaczął budować w 1750 r. Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 r. strawił bazylikę pw. św. Elżbiety. Z organów zachowały się wówczas nadpalone figury oraz ornamenty.

Dopiero w 2011 rok została podjęta (podczas odpustu św. Elżbiety w bazylice mniejszej) decyzja o odbudowie organów. W obecności biskupa polowego zapowiedział to wydarzenie ówczesny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, deklarując także, że miasto opłaci etat organisty, który w sezonie turystycznym będzie dawał koncerty i podkreśla, iż instrument mógłby być jednym z filarów festiwali organowych odbywających się w stolicy Dolnego Śląska.

Galeria zdjęć

W 2017 roku Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego Wrocławia ogłosił przetarg na rewitalizację wnętrza kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, poprzez rekonstrukcję organów Michaela Englera, a rok później podpisana została umowa na rekonstrukcję bezcennego instrumentu w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.

Sygnatariuszami byli sekretarz miasta Włodzimierz Patalas oraz przedstawiciele wyłonionego w przetargu konsorcjum (Andrzej Lech Kriese, pełnomocnik konsorcjum, Philipp Klais, organmistrz i właściciel firmy ORGELBAU KLAIS BONN (lider konsorcjum), Jean-Sebastian Thomas z firmy Manufacture d’Orgues Thomas oraz Dariusz Zych, właściciel firmy Zych Zakłady Organowe). Prace ruszyły w 2020 roku. 

Dziś zrekonstruowane organy mają 3468 piszczałek, w tym 683 drewniane, największa mierzy 12 metrów, najmniejszą – 11-milimetrową dojrzymy z trudem. 

Sprawdź co kryją w sobie organy z kościoła garnizonowego

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl