wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Aureola przy Szewskiej
Kliknij, aby powiększyć
Aureola na podwórku za galerią Fot. Tomasz Walków
Aureola na podwórku za galerią

Autor słynnego, warszawskiego Domu Kereta, najwęższego domu świata, pokazuje swoje projekty we wrocławskiej galerii BWA Dizajn. Zamknięciem wystawy „Działania na terenie zaludnionym” będzie otwarcie instalacji Aureola na podwórku za galerią.

Reklama

– Chodziło o zmianę przestrzeni, która do tej pory była ciemną kieszenią miasta – mówi Kuba Szczęsny – architekt i projektant. – Nie była to przestrzeń, gdzie można było bezpiecznie zjeść kanapkę na lunch, czy wyjść z psem. Rosły tu samosiejki, wystawały wentylatory od znajdującego się pod powierzchnią bunkra, stały śmietniki. Podwórko zamieniono w urynał – opowiada.

Autorką projektów przebudowy podwórek znajdujących się w samym centrum Wrocławia, ale na tyłach ul. Świdnickiej,  jest architekt Ewa Mączyńska-Szymczak. Na podwórku za galerią BWA Dizajn zostanie zainstalowana Aureola Jakuba Szczęsnego.

– Aureola ma uświęcać, pokazać, że coś jest czyste, jasne, święte – tłumaczy Kuba Szczęsny. Jego instalacja będzie mieć średnicę czterech metrów. Będzie świecić w dół i do wnętrza, kiedy ktoś się pojawi w jej centrum. Jej otwarcie zaplanowano na 30 października.

Do tego czasu w BWA Dizajn można oglądać wystawę poświęconą jego realizacjom z ostatnich pięciu lat. – Nie interesuje mnie samo projektowanie – wyjaśnia Szczęsny. – Ale nadanie zaprojektowanemu obiektowi określonej funkcji. Dom Kereta będzie rezydencją dla artystów. Skorzysta z niego niebawem dziewięciu artystów i ludzi pióra. Warszawa zyskała tym projektem globalny billboard, o Domu Kereta mówiono na całym świecie. Budynek o powierzchni 14 metrów kwadratowych, który skleił dwa budynki z różnych epok zmobilizował też mieszkańców. Pokazują dom turystom, oprowadzają. Chodzi mi właśnie o takie przemiany, które angażują lokalną społeczność – dodaje.

– Czy Aureola też zaangażuje mieszkańców ul. Świdnickiej? Nie wiem, czas pokaże – stwierdza. Ewa Mączyńska-Szymczak uzupełnia: - W większości przypadków, gdy mieszkańcy mają pod oknem wyremontowane podwórko, to o nie dbają i pilnują, żeby nikt go nie zniszczył. Nie zapominajmy jednak, że centrum miasta to specyficzne miejsce – korzystają z niego nie tylko mieszkańcy, ale też przechodnie z innych miejsc. Instalacja musi się odpowiadać i jednym i drugim.

Jakub Szczęsny jest jednym z niewielu w Polsce projektantów działających na pograniczu architektury, sztuki i dizajnu. Projektuje na całym świecie od Australii, przez warszawski Żoliborz, po Palestynę i Izrael. W galerii można zobaczyć fotografie i dokumentację projektów takich jak Dom Strzelba, Dom Scena, Las wewnątrz sypialni, Dom Kereta, czy przykłady rewitalizacji – Wieża Banksia, Stacja Powiśle.

Wystawa czynna jest do 31 października. Dzień wcześniej zostanie uruchomiona instalacja „Aureola” i premierę będzie mieć książka prezentującą najważniejsze projekty Jakuba Szczęsnego, ze wstępem Aarona Betsky’ego, tekstem Etgara Kereta, rozmową z architektem i esejami tematycznymi Francisca Guevary, Katyi Televich i Kai Pawełek (kuratorki wystawy).

Agnieszka Kołodyńska

Jakub Szczęsny „Działania na terenie zaludnionym”, Galeria BWA Dizajn, ul. Świdnicka 2-4, wstawa czynna do 31 października.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl