To tu powstały filmy epokowe. Wśród nich „Deszczowa piosenka” Gene’a Kelly’ego i Stanley’a Donena, pełen wdzięki, niezwykle zabawny portret Hollywood z czasów, kiedy pojawiło się kino dźwiękowe, a aktorzy kina niemego nagle utracili wywalczoną pozycję. „Tramwaj zwany pożądaniem” Elii Kazana, adaptacja sztuki Tennessee Williamsa przeszedł do historii za sprawą wybitnych aktorskich kreacji Marlona Brando, Vivien Leigh (Oscar), Kim Hunter (Oscar) i Karla Maldena (Oscar), a Polacy byli przez pewien czas postrzegani przez pryzmat Stanley’a Kowalskiego, brutalnego i namiętnego bohatera kreowanego przez Brando. „Buntownik bez powodu” Nicholasa Ray’a sprowokował szaleńczą popularność Jamesa Deana.
Kultowe obrazy Stanley’a Kubricka „2001: Odyseja kosmiczna” i „Mechaniczna pomarańcza” to wizjonerskie spektakle, pierwszy – mistrzowska wizja przeszłości i przyszłości cywilizacji wraz z wieloma zawartymi filozoficznymi wątkami, drugi – analiza społeczeństwa, w którym zło ma niewinną twarz Malcolma McDowella. Dla miłośników horroru – „Egzorcysta” Williama Friedkina z kultową sceną wypędzania demona i niezapomnianą muzyką Mike’a Oldfielda.
Co jeszcze warto sobie przypomnieć, albo po raz pierwszy zobaczyć na dużym ekranie? Pierwszy film dźwiękowy „Śpiewak jazzbandu” Alana Croslanda, niezrównany western „Rio Bravo” Howarda Hawksa z epokową rolą samego Johna Wayne’a, thriller o chorobliwie zazdrosnych siostrach „Co się zdarzyło Baby Jane?” Roberta Aldricha, „Czarnoksiężnika z Oz” Victora Fleminga z młodziutką Judy Garland (matką Lizy Minelli), „Imperium słońca” Stevena Spielberga z debiutującym wówczas w wielkim stylu Christianem Bale’em.
Będą także nowe produkcje z ostatnich kilkunastu lat. Dla wielbicielek obyczajowych filmów, które wyciskają łzy z oczu lekturą obowiązkową musi się stać „Co się zdarzyło w Madison County” w reżyserii Clinta Eastwooda, zrealizowana z wielką subtelnością historia miłosna małomiasteczkowej gospodyni (Meryl Streep) z fotografem „National Geographic” (Clint Eastwood). Fanom stylu Christophera Nolana przypadnie do gustu „Incepcja”, historia włamywacza do ludzkich snów (Leonardo di Caprio), a „Ciekawy przypadek Benjamina Button” Davida Finchera o człowieku, który rodzi się starcem, a z wiekiem staje się coraz młodszy, podczas gdy bliscy mu ludzie się starzeją (z dobrymi rolami Brada Pitta i Tildy Swinton).
Seanse z repertuaru Warner Bros w dniach 14-28 marca. Wszystkie seanse zaczynają się o godzinie 20.00. Bilety kosztują 16 zł i 19 zł. Pełny plan filmów na www.kinonh.pl
Magdalena Talik