Wybory prezydenckie w USA – na American Film Festival
Przed nami wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych (dokładnie 5 listopada Amerykanie pójdą do urn). Czy w amerykańskim kinie widać echa wyborczej walki, ducha przemian, rebelii, niepokojów?
– Może bardziej w hollywoodzkich produkcjach, bo w amerykańskim kinie niezależnym bardziej niż polityka dochodzą do głosu osobiste, intymne tematy – tłumaczy Urszula Śniegowska, dyrektorka artystyczna American Film Festival.
– Polityka jest jednak obecna, wokół nas, nie da się temu zaprzeczyć, dlatego przygotowaliśmy w tym roku całą serię filmów o nastrojach społecznych i rodzajach podejścia do amerykańskiego systemu wyborczego, w tym sekcję „Polityka na ekranie” – dodaje dyrektorka AFF.
Hitem będzie m.in. film „Chwała w ukryciu” Roberta Altmana, monolog aktorski Philipa Bakera Halla grającego Richarda Nixona, który z alkoholem i bronią w ręku próbuje podsumować feralną prezydenturę – zapowiada Urszula Śniegowska.
Dyrektorka zwraca też uwagę na dokument austriackiego filmowca Alexandra Horvatha „Henry Fonda na prezydenta”, esej o tym, jak blisko kinu do świata polityki.
I poleca obraz „War Game”, thriller dokumentalny Tony'ego Gerbera i Jesse Mossa o zmianach jakie nastąpiły w społeczeństwie po ataku na Kapitol 6 stycznia 2021 roku.
Warto także wyszukać w programie dokument „Swojacy” Michaela Premo o ludziach, którzy brali udział w ataku na Kapitol, głosowali na Donalda Trumpa i pokazuje, jak przeobrazili się w wyborców głosujących na byłego prezydenta, a ta przemiana nie jest wcale taka oczywista.
Nocne studio wyborcze American Film Festival
Wybory prezydenckie w Ameryce wypadają akurat w dzień otwarcia festiwalu, zatem organizatorzy American Film Festival postanowili (wspólnie z Radiem RAM) zorganizować nocne studio wyborcze.
Będą rozmowy z ekspertami, amerykanistami (m.in. z reporterem Maciejem Jarkowcem, który pisze o USA, czy pisarzem Jakubem Żulczykiem) o wyjątkowej w tym roku kampanii wyborczej i scenariuszach Ameryki na przyszłość.
Start 5 listopada o 22.30 w sali numer 3 we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Sekcja Kowbojki – silne kobiety w wielkim kinie
Tej sekcji nie wolno przegapić w tegorocznym programie. Bo to w jej ramach obejrzymy „Wrota niebios”, absolutnie wybitny i totalnie utopijny (także jako produkcyjne fiasko) film-fresk Michaela Cimino.
Rozpisaną na kilkoro bohaterów historię imigrantów z końca XIX wieku osiedlających się w ziemi obiecanej Ameryce, która okazuje się dla wielu obca i niegościnna.
Jedną z głównych bohaterek jest tu, grana przez Isabelle Huppert, prostytutka Ella, silna kobieta, która musi przetrwać nie tylko w trudnych warunkach, ale i stać się równie sprytna i zdeterminowana co mężczyźni (w głównych rolach Kris Kristofferson i Christopher Walken).
– Włączenie do programu tego filmu to rodzaj uhonorowania zmarłego niedawno Krisa Kristoffersona, ale też okazja, by pokazać piękną rolę Isabelle Huppert – opowiada Urszula Śniegowska.
Inspiracją dla całej sekcji „Kowbojki” przywiozła ze Stanów przyjaciółka szefowej artystycznej American Film Festival.
– Dominika Prejdová odkryła w Encampment, w stanie Wyoming, muzeum prawdopodobnie pierwszej kobiety fotografki Dzikiego Zachodu – Lory Webb Nichols. Wystawa 250 zdjęć tej artystki otwarta zostanie w BWA Studio.
Mając ten niezwykły materiał fotograficzny przedstawiający m.in. życie kobiet tamtych czasów szukałyśmy tytułów filmowych, które zbliżałyby do bohaterek zdjęć Nichols – wyjaśnia Urszula Śniegowska.
W tej sekcji obejrzymy także film „Meek's Cutoff” Kelly Reichardt o silnych kobietach, które wykazują się większym rozsądkiem, wytrwałością, niezbędną w trudnych warunkach podróży w nieznane regiony nowo zasiedlonego kontynentu, ale też klasyk „Skłóceni z życiem” Johna Hustona dodany do programu przewrotnie.
– Marilyn Monroe trudno nazwać silną kobietą, ale w tym filmie przeciwstawia się facetom, którzy chcą okiełznać dzikie mustangi i przerabiać je na pokarm dla psów – mówi dyrektorka AFF.
„Prawdziwy ból” – amerykański film o kuzynach kręcony w Polsce
Jednym z hitów American Film Festival będzie „Prawdziwy ból” w reż. Jesse'ego Eisenberga. Kręcony w Polsce.
– To dramat psychologiczny i może trochę czarna komedia o relacji kuzynów – granych przez Jesse'go Eisenberga i Kierana Culkina – którzy inaczej podchodzą do śmierci pochodzącej z Polski żydowskiej babci i odwiedzania miejsc związanych z jej życiem.
Był nam potrzebny taki film, który w lżejszej formie mówi o mierzeniu się z historią i dziedzictwem, ale to też opowieść o poczuciu bliskości.
I choć nie jest to raczej film turystyczny nasi bohaterowie odwiedzają w Polsce bar mleczny, jedzą schabowego w Warsie, spędzają wieczór w hotelu. W Polsce budują na nowo rodzinne więzi – opowiada Urszula Śniegowska.
Indie Star Award dla Jesse'ego Eisenberga
Podczas 15. American Film Festivalu przyznana zostanie nagroda Indie Star Award, którą wyróżniani są twórcy amerykańskiego kina zachowujący wyraźny, autorski charakter i niezależnego ducha w swojej pracy.
Dotychczas statuetkę odebrali m.in. Todd Solondz, Jerry Schatzberg, Rosanna Arquette, Whit Stillman, John Waters, Nina Menkes, czy wybitne producentki Christine Vachon i Adele Romanski.
Eisenberg, nominowany do Oscara za rolę w filmie „The Social Network”, zagrał w ponad 50 filmach, a ostatnio też reżyseruje i pisze scenariusze. – Jest jednym z najważniejszych aktorów, a teraz także twórców młodszego pokolenia – podkreśla Urszula Śniegowska.
American Film Festival – filmy, które rozgrzeją nam serca
Urszula Śniegowska poleca „Between The Temples” Nathana Silvera o młodym kantorze synagogi (Jason Schwartzman), który stracił głos, a nawiązuje znajomość z dawną nauczycielką śpiewu (Carol Kane) i ta znajomość, nieoczekiwanie, zmienia jego życie.
Wszystkich zachwyci film „Thelma” Josha Margolina o starszej pani (w tej roli June Squibb) okradzionej metodą „na wnuczka”, która postanawia odzyskać utracone pieniądze i... nie informuje swoich najbliższych o podjętych staraniach, co samo w sobie jest problematyczne, bo tytułowa bohaterka ma 90 lat.
American Film Festival 2024 – karnety, bilety
Zakończyła się sprzedaż karnetów, natomiast pojedyncze bilety kupimy (przez stronę internetową) od środy 23 października od godz. 12.00 do 4 listopada, zaś w kasie Kina Nowe Horyzonty od 5 listopada od godz. 9.00 do godziny rozpoczęcia ostatniego seansu danego dnia.
Online można też kupić dostępy do filmów umieszczonych na platformie Nowe Horyzonty VOD. Filmy będą tam dostępne jeszcze tydzień po zakończeniu stacjonarnej edycji – do 17 listopada.
Od 5 listopada start systemu rezerwacji dla posiadaczy karnetów i akredytacji (jak zwykle, od godz. 8.30).