wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Startuje akcja „Supermoc książek w domu”. Wrocław wspiera czytelnictwo
Kliknij, aby powiększyć
grafika akcji „Supermoc książek w domu” na niebieskim tle napis Jak czytać dziecku i grafika dziecka z otwartą książką Mat. pras.
grafika akcji „Supermoc książek w domu” na niebieskim tle napis Jak czytać dziecku i grafika dziecka z otwartą książką

Jak sprawić, aby Polacy więcej czytali? W ubiegłym roku odpowiedzią okazała się kilkudziesięciostronicowa bezpłatna książka dostępna online oraz w wersji papierowej zatytułowana „Supermoc książek”, którą pomogły stworzyć m.in. Wrocław Miasto Literatury UNESCO i Fundacja Olgi Tokarczuk. Teraz ruszyła akcja „Supermoc książek w domu”, która zachęca rodziców do czytania pociechom.

Reklama

Możemy i powinniśmy czytać więcej 

Mimo, że z badań Biblioteki Narodowej wynika, iż w 2021 roku przynajmniej jedną książkę przeczytało 42% Polaków (i jest to najlepszy wynik od blisko dekady), wciąż daleko nam choćby do Szwedów, bo tam czyta ponad 80% społeczeństwa. – Poziom czytelnictwa w Polsce, pomimo ostatnich wzrostów, nadal wymaga mocnego wsparcia – nie kryje Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Powód? – Czytanie książek jest niezbywalnym fundamentem poprawnego funkcjonowania każdego z nas w społeczeństwie ć nie ma wątpliwości Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa (miasta literatury UNESCO) ds. kultury. Kraków, podobnie jak Wrocław posiada prestiżowy, ale i zobowiązujący tytuł Miasta Literatury UNESCO, a w gronie partnerów projektu „Supermoc książek w domu” znalazł Wrocławski Dom Literatury (operator programu Wrocław Miasto Literatury UNESCO) i Fundacja Olgi Tokarczuk.

Rodzice czytają dzieciom – to naprawdę proste

Dlaczego tak ważne jest wspieranie rodziców w czytaniu dzieciom w domu? – Przyszłość młodego pokolenia w potężnym stopniu będzie właśnie zależeć od ich kompetencji czytelniczych – uważa Irek Grin, Dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury i Fundacji Olgi Tokarczuk.

Czego potrzeba, aby czytanie dzieciom stało się dobrą praktyką w każdym domu? Wbrew pozorom naprawdę niewielkiego wysiłku. Dlatego kampania ma na celu dotarcie do rodziców z prostymi zasadami, które pomogą im przezwyciężyć pierwsze obawy i zainwestować w przyszłość dzieci. Organizatorzy przygotowali wsparcie – plakaty, webinary i inne materiały, które w prosty sposób nauczą rodzica, jak zacząć czytać, na co zwrócić uwagę i kogo prosić o ewentualną radę. Materiały pomogą pokonać barierę niemocy i uruchomić „Supermoc książek w domu”.

Na plakatach przeczytamy kilka zasadniczych porad dla rodziców:

  • Czytaj na głos codziennie
  • Kilka minut wystarczy
  • Pozwól dziecku przewracać strony
  • Czytaj z zaangażowaniem
  • Zabierz dziecko do biblioteki.

Supermoc książek w domu

Rodzice nie będą osamotnieni w tym projekcie, pomogą przedszkola i biblioteki. – Nauczyciele i bibliotekarze są autorytetami, mają na rodziców wpływ. Wspieramy ten kolejny etap akcji „Supermoc książek” – tłumaczy Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Supermoc książek – wyjątkowy projekt 

„Supermoc książek w domu” to część szeroko zakrojonego projektu proczytelniczego, który wystartował w Światowy Dzień Książki w 2021 roku publikacją „Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania” dzięki wspólnej inicjatywie Fundacji Powszechnego Czytania, Polskiej Izby Książki, Fundacji Olgi Tokarczuk, KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Wrocławskiego Domu Literatury, operatora programu Wrocław Miasto Literatury UNESCO.

Przeczytajcie także: „Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania”

Akcję „Supermoc książek w domu. Jak czytać z dzieckiem?” podpisało blisko dwadzieścia różnych podmiotów: miasta, festiwale, fundacje, instytucje kultury. – Działamy razem, bo sprawa jest naprawdę ważna i jednocześnie trudna; każdy z nas ma nieco inne doświadczenie, perspektywę, własne obszary i metody działań ale wszyscy mamy jeden cel. Wierzymy, że razem jesteśmy w stanie diagnozować potrzeby, niwelować przeszkody oraz wykorzystywać potencjał, by w rezultacie skuteczniej wpływać na dorosłych i inspirować dzieci – wyjaśnia Agnieszka Karp-Szymańska, prezeska Fundacji Czas Dzieci.

Wszystkie materiały będą dostępne nieodpłatnie na www.fpc.org.pl/wdomu. Można je nieodpłatnie pobrać. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl