wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. 42. PPA: Niech będzie wspólnym – artystów i publiczności – manifestem przeciwko wojnie

42. PPA: Niech będzie wspólnym – artystów i publiczności – manifestem przeciwko wojnie

Małgorzata Wieliczko ,

TR Warszawa, „Rechnitz. Opera-Anioł Zagłady” reż. Katarzyna Kalwat, na 42. PPA – 27 marca br. fot. Marcin Oliva Soto
TR Warszawa, „Rechnitz. Opera-Anioł Zagłady” reż. Katarzyna Kalwat, na 42. PPA – 27 marca br.

... i sprzeciwem wobec rozlewu krwi w Ukrainie – mówił na dwa dni przed inauguracją Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu jego szef artystyczny Cezary Studniak. Organizatorzy 42. PPA informują też o zbiórce pieniędzy, którą poprowadzą w trakcie festiwalu wolontariuszki i wolontariusze z Fundacji Ukraina, na rzecz poszkodowanych w toczącej się za naszą wschodnią granicą wojnie.

Reklama

– Mam nadzieję, że nasz festiwal obrazuje sztukę wysoką i istotną, dlatego każda wypowiedź artysty, która się na nim pojawi, będzie miała zapewne swoje odbicie w tym, czego teraz wszyscy doświadczamy – twierdzi Cezary Studniak, przyznając jednocześnie, że gdy trwa wojna, ludzi kultury, sztuki czy rozrywki ogarniają wątpliwości, czy należy organizować koncerty, spektakle albo festiwale. – Towarzyszy nam niepewność i lęk – zaznacza Studniak – ale tym silniejsza wydaje się potrzeba spotkania, bycia razem. Jestem przekonany, że nasz festiwal będzie wielkim, wspólnym – artystów i publiczności – manifestem przeciwko wojnie.

Inter arma... (non) silent Musae

– Nie chodzi o to, by w związku z ukraińską tragedią „preparować” jakiś specjalny program, ale z pewnością każdy przekaz zmieni w takiej sytuacji swój kontekst. Mam nadzieję, że ten festiwal  będzie bardzo mocno powiadał o wojnie, ale w takim kontekście, że się na nią nie zgadzamy – mówi Cezary Studniak.

Organizatorzy Przeglądu są przekonani, że w jego trakcie pojawi się wiele akcentów ukraińskich i antywojennych, a nadto: – We wszystkich obiektach festiwalowych udostępniamy miejsce wolontariuszkom i wolontariuszom z Fundacji Ukraina, którzy będą prowadzić umówioną i autoryzowaną, zarówno przez miasto, jak i przez nas, zbiórkę pieniędzy do puszek [oznaczonych logo Fundacji Ukraina - red.]. Fundacja przeznacza te środki Ukrainie oraz na pomoc uchodźcom, którzy już przybyli do Polski, w tym w dużej liczbie do Wrocławia – informuje Joanna Kiszkis, rzeczniczka PPA. – Zbiórka pieniędzy wydaje się najprostszym, ale też najskuteczniejszym działaniem, więc naprawdę liczy się każda złotówka. Gorąco namawiam do przyłączenia się do niej – dodaje.

Koncerty w klubie festiwalowym #42PPA

Od 14 marca trwa sprzedaż biletów na wieczorne koncerty, które będą się odbywać w klubie festiwalowym – w podziemiach TM Capitol, na Scenie Restauracja. Będzie ich pięć. (Bilety do kupienia w kasie teatru i online. Poza nimi będą także DJ-skie sety.

Budyń, PPA Koncert Art. Budyń&Cahngo w klubie festiwalowym 24 marca, fot. PPA/mat. zespołu/mat. prasowe

– Klub będzie miejscem spotkań, których chyba bardzo potrzebujemy – zauważa rzeczniczka PPA. – Artyści, którzy tam wystąpią, już zapowiadają, że być może powstanie tam coś specjalnego, jako o wyraz ich sprzeciwu przeciwko dramatowi wojny w Ukrainie. Poza tym, nie możemy odrzucać wszystkich istotnych czynników naszego życia, a spotkania, w jakiejkolwiek formie, zawsze „dobrze robią” naszym głowom – potwierdza Cezary Studniak.

W klubie wystąpią:

 • 18 marca, godz. 21.30  –KUMBIA MAĆ/DJ ENDLESS
 • 19 marca, godz. 21.00 – PIOTR BARTYŚ WITH A LITTLE HELP OF A FRIEND 
 • 20 marca, godz. 22.00 – NAGO/DJ MARGARET TOUCHER
 • 21 marca, godz. 21.00 – DJ SIWY
 • 22 marca, godz. 22.30 – KIRSZENBAUM/DJ KISLOTY
 • 23 marca, godz. 22.30 – ODPOCZNO/DJ BALKAN VALKAN
 • 24 marca, godz. 22.00 – ART. BUDYŃ & CHANGO/DJ DOTYK DŹWIĘKIEM
 • 25 marca, godz. 21.00 – DJ RYAN R
 • 26 marca, godz. 21.00 – DJ FILIP NA BOSAKA
 • 27 marca, godz. 21.00 – DJ DEJOT

Występy finalistów #42PPA – oglądaj podczas streamingu 

Piątkowy, wieczorny koncert (25 marca ok. godz. 22.00), poprzedzający bezpośrednio rozdanie nagród, a także ceremonię uhonorowania laureatów Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki, będzie można obejrzeć na stronie PPA oraz w mediach społecznościowych. Co ważne, streming będzie bezpłatny, a do relacji będzie można się przyłączyć w każdej chwili.

Przypominamy w tym miejscu, że wyłonionych do udziału w finale 42. oceni jury w składzie Magdalena Popławska, Agnieszka Smoczyńska, Agnieszka Szydłowska, Piotr Rogucki i Jerzy Satanowski. 

Czytaj też: Kto zaśpiewa w II etapie Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki

Czy są jeszcze bilety na wydarzenia PPA?

Na stronie PPA liczba wolnych miejsc jest aktualizowana codziennie. Pojawiają się tam czasami miejsca pojedyncze albo nawet podwojne – to wynik rezygnacji lub zwrotu biletów, na które można jeszcze zapolować. 

Są jeszcze wolne miejsca na spektakl Agaty Dudy-Gracz, otwierający tegoroczne PPA: „Między nogami Leny, czyli Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny według Michelangela Caravaggia” z teatru w Kłajpedzie.

Dostać się można także na koncert Johna Granta i Sarah MacCoy, na spektakl Komuny Warszawa „Święta Kluska” i na koncert „Opla Stasiuk Trzaska” z udziałem pisarza Andrzeja Stasiuka.

Można również kupić bilety na dzień zakończenia festiwalu, gdy będziemy oglądać „Rechnitz. Operę – Anioła Zagłady” z TR Warszawa, a także na niedzielny Koncert Galowy o godz. 16.00 w reż. Martyny Majewskiej.

Czytaj też:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl