Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
– Mam nadzieję, że nasz festiwal obrazuje sztukę wysoką i istotną, dlatego każda wypowiedź artysty, która się na nim pojawi, będzie miała zapewne swoje odbicie w tym, czego teraz wszyscy doświadczamy – twierdzi Cezary Studniak, przyznając jednocześnie, że gdy trwa wojna, ludzi kultury, sztuki czy rozrywki ogarniają wątpliwości, czy należy organizować koncerty, spektakle albo festiwale. – Towarzyszy nam niepewność i lęk – zaznacza Studniak – ale tym silniejsza wydaje się potrzeba spotkania, bycia razem. Jestem przekonany, że nasz festiwal będzie wielkim, wspólnym – artystów i publiczności – manifestem przeciwko wojnie.
Inter arma... (non) silent Musae
– Nie chodzi o to, by w związku z ukraińską tragedią „preparować” jakiś specjalny program, ale z pewnością każdy przekaz zmieni w takiej sytuacji swój kontekst. Mam nadzieję, że ten festiwal będzie bardzo mocno powiadał o wojnie, ale w takim kontekście, że się na nią nie zgadzamy – mówi Cezary Studniak.
Organizatorzy Przeglądu są przekonani, że w jego trakcie pojawi się wiele akcentów ukraińskich i antywojennych, a nadto: – We wszystkich obiektach festiwalowych udostępniamy miejsce wolontariuszkom i wolontariuszom z Fundacji Ukraina, którzy będą prowadzić umówioną i autoryzowaną, zarówno przez miasto, jak i przez nas, zbiórkę pieniędzy do puszek [oznaczonych logo Fundacji Ukraina - red.]. Fundacja przeznacza te środki Ukrainie oraz na pomoc uchodźcom, którzy już przybyli do Polski, w tym w dużej liczbie do Wrocławia – informuje Joanna Kiszkis, rzeczniczka PPA. – Zbiórka pieniędzy wydaje się najprostszym, ale też najskuteczniejszym działaniem, więc naprawdę liczy się każda złotówka. Gorąco namawiam do przyłączenia się do niej – dodaje.
Koncerty w klubie festiwalowym #42PPA
Od 14 marca trwa sprzedaż biletów na wieczorne koncerty, które będą się odbywać w klubie festiwalowym – w podziemiach TM Capitol, na Scenie Restauracja. Będzie ich pięć. (Bilety do kupienia w kasie teatru i online. Poza nimi będą także DJ-skie sety.
Koncert Art. Budyń&Cahngo w klubie festiwalowym 24 marca, fot. PPA/mat. zespołu/mat. prasowe
– Klub będzie miejscem spotkań, których chyba bardzo potrzebujemy – zauważa rzeczniczka PPA. – Artyści, którzy tam wystąpią, już zapowiadają, że być może powstanie tam coś specjalnego, jako o wyraz ich sprzeciwu przeciwko dramatowi wojny w Ukrainie. Poza tym, nie możemy odrzucać wszystkich istotnych czynników naszego życia, a spotkania, w jakiejkolwiek formie, zawsze „dobrze robią” naszym głowom – potwierdza Cezary Studniak.
W klubie wystąpią:
- 18 marca, godz. 21.30 –KUMBIA MAĆ/DJ ENDLESS
- 19 marca, godz. 21.00 – PIOTR BARTYŚ WITH A LITTLE HELP OF A FRIEND
- 20 marca, godz. 22.00 – NAGO/DJ MARGARET TOUCHER
- 21 marca, godz. 21.00 – DJ SIWY
- 22 marca, godz. 22.30 – KIRSZENBAUM/DJ KISLOTY
- 23 marca, godz. 22.30 – ODPOCZNO/DJ BALKAN VALKAN
- 24 marca, godz. 22.00 – ART. BUDYŃ & CHANGO/DJ DOTYK DŹWIĘKIEM
- 25 marca, godz. 21.00 – DJ RYAN R
- 26 marca, godz. 21.00 – DJ FILIP NA BOSAKA
- 27 marca, godz. 21.00 – DJ DEJOT
Występy finalistów #42PPA – oglądaj podczas streamingu
Piątkowy, wieczorny koncert (25 marca ok. godz. 22.00), poprzedzający bezpośrednio rozdanie nagród, a także ceremonię uhonorowania laureatów Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki, będzie można obejrzeć na stronie PPA oraz w mediach społecznościowych. Co ważne, streming będzie bezpłatny, a do relacji będzie można się przyłączyć w każdej chwili.
Przypominamy w tym miejscu, że wyłonionych do udziału w finale 42. oceni jury w składzie Magdalena Popławska, Agnieszka Smoczyńska, Agnieszka Szydłowska, Piotr Rogucki i Jerzy Satanowski.
Czytaj też: Kto zaśpiewa w II etapie Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki
Czy są jeszcze bilety na wydarzenia PPA?
Na stronie PPA liczba wolnych miejsc jest aktualizowana codziennie. Pojawiają się tam czasami miejsca pojedyncze albo nawet podwojne – to wynik rezygnacji lub zwrotu biletów, na które można jeszcze zapolować.
Są jeszcze wolne miejsca na spektakl Agaty Dudy-Gracz, otwierający tegoroczne PPA: „Między nogami Leny, czyli Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny według Michelangela Caravaggia” z teatru w Kłajpedzie.
Dostać się można także na koncert Johna Granta i Sarah MacCoy, na spektakl Komuny Warszawa „Święta Kluska” i na koncert „Opla Stasiuk Trzaska” z udziałem pisarza Andrzeja Stasiuka.
Można również kupić bilety na dzień zakończenia festiwalu, gdy będziemy oglądać „Rechnitz. Operę – Anioła Zagłady” z TR Warszawa, a także na niedzielny Koncert Galowy o godz. 16.00 w reż. Martyny Majewskiej.
Czytaj też: