wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. 42. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu już od 18 marca [PROGRAM, BILETY]

42. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu już od 18 marca [PROGRAM, BILETY]

Małgorzata Wieliczko ,

PPA - Autorem plakatu tegorocznej edycji PPA jest grafik i scenograf Damian Styrna materiały organizatorów
PPA - Autorem plakatu tegorocznej edycji PPA jest grafik i scenograf Damian Styrna

Przegląd Piosenki Aktorskiej startuje już w piątek 18 marca. Fanów PPA czeka dużo premier, występy znanych twórców i zdolnych debiutantów, artystyczne niespodzianki, czyli wszystko, co najbardziej w tej imprezie lubiane i oczekiwane. Uwaga! Wciąż są jeszcze bilety na część wydarzeń. Poznajcie szczegóły.

Reklama

Organizatorzy #42PPA ogłosili program tegorocznej edycji Przeglądu, którego immanentną częścią jest Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki, czyli trzyetapowe zmagania młodych wokalistek i wokalistów.

Pierwsze eliminacje, bez udziału publiczności, odbyły się w lutym, a ich efekt widzowie zobaczą w sobotę 19 marca podczas II etapu Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Werdykt jury poznamy zaś w ostatnim etapie, podczas Koncertu Finałowego, gdy zostaną również wręczone nagrody, tj. 25 marca.  

#42PPA – na co są jeszcze bilety

 • Piątek, 18 marca, godz. 19.00, Kłajpedzki Teatr Dramatyczny: Między nogami Leny, czyli Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny według Michelangela Caravaggia (bilety w cenie 90, 70, 60 zł)
 • Niedziela, 20 marca, godz. 18.00, John Grant (śpiew, piano, klawisze) i Cormac Curran (multiinstrumentalista) (bilety 80-100 zł).
 • Środa, 23 marca, godz. 19.00, "Komuna Warszawa: Święta Kluska", czyli musical na trójkę aktorów oparty – podobno – na czyimś prawdziwym życiu (z lekką domieszką fantazji) w reż. Agnieszki Smoczyńskiej (bilety 60 zł).
 • Środa, 23 marca, godz. 21.00, Andrzej Stasiuk, Mikołaj Trzaska, Piotr Bukowski, Hubert Zemler, którzy wykonają sześć utworów – trzy żeńskie, trzy męskie. To mieszanka ducha polskiej prowincji, opornie odchodzącej w przeszłość, i tematu tabu – kobiecości Maryi (bilety 30 zł).
 • Czwartek, 24 marca, godz. 20.00, Sages Comme des Sauvages: Luxe misère, Ava Carrère – śpiew, instrumenty perkusyjne, Ismael Colombani – śpiew, instrumenty strunowe, Emilie Alenda – fagot, Nilo Moreira – perkusja. Zespół nominalnie belgijski (bo powstał w Brukseli i tam ma swoją bazę), ale faktycznie międzynarodowy i bardziej wielokulturowy, niż wynika to z obywatelstw jego członków. (bilety 50 zł)
 • Niedziela, 27 marca, godz. 18.00, TR Warszawa: Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady, tekst: Elfriede Jelinek, reżyseria, przestrzeń sceniczna, kostiumy: Katarzyna Kalwat. Spektakl nie jest rekonstrukcją tego, co stało się 70 lat temu w Rechnitz. To próba zrozumienia mechanizmów działania zbiorowej pamięci. To także opowieść o najnowszej historii Europy i europejskiej tożsamości, której częścią jest doświadczenie wojny i Holokaustu (bilety: 70, 60, 50 zł). Dla widzów 16+
 • Niedziela, 27 marca, godz. 20.00, Koncert Galowy: WITAMY W ŚWIĄTYNI SZTUKI, słuchajcie, a będzie wam dane. Reżyseria, scenariusz, scenografia: Martyna Majewska. W poszukiwaniu atmosfery i siły wspólnotowego przeżycia duchowego, uniesienia, mitycznego katharsis, twórczynie i twórcy zapraszają na koncert-rytuał, który będzie składał się z największych przebojów PPA, współczesnych hitów hip-hopu i disco polo w zaskakujących aranżacjach i interpretacjach (bilety: 200, 170, 120 zł).

Sprawdźcie cały program Przeglądu i jak zaopatrzyć się w bilety:

42. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

42. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

Teatr muzyczny
Termin od 18 marca 2022 do 27 marca 2022

Miejsce Teatr Muzyczny Capitol

Zobacz

Drugą część Koncertu Finałowego wypełnią „Donosy rzeczywistości”, czyli spektakl, poświęcony twórczości Mirona Białoszewskiego, autora m.in. „Karuzeli z Madonnami”, które tak wspaniale do muzyki Zygmunta Koniecznego śpiewała Ewa Demarczyk. Reżyserem tego koncertu jest Jerzy Jan Połoński, a w rolę Białoszewskiego wciela się aktor TM Capitol – Błażej Wójcik. 

Przegląd Piosenki Aktorskiej 2022

Na zdjęciu Joanna Kiszkis – rzeczniczka TM Capitol i PPA, Cezary Studniak – dyrektor artystyczny oraz Paweł Krupski – główny producent PPA, fot. mawi/www.wroclaw.pl

„WITAMY W ŚWIĄTYNI SZTUKI, słuchajcie, a będzie wam dane” 

Taki tytuł ma Gala tegorocznego PPA, która zostanie pokazana czterokrotnie na scenie Teatru Polskiego. Reżyserii tego widowiska podjęła się znana i nieraz nagradzana za swoje realizacje filmowe i teatralna Martyna Majewska.

– Martyna Majewska dość spektakularnie zagościła w teatrze Capitol, gdzie stworzyła już dwa wspaniałe spektakle, a na Przeglądzie reżyserowała także Koncert Finałowy, który okazał się sukcesem, więc ze spokojem powierzyłam jej realizację tegorocznej gali – mówi Cezary Studniak.

– Martyna postanowiła zrobić wielki ukłon w stronę sztuki w ogóle, jak ją określiła – „szóstej najważniejszej religii świata”. Koncert będzie więc opowiadał o mocy, metafizyce sztuki, o jej aspekcie duchowym i o tym, jak potrafi rozwijać nasze dusze i umysły, sprawiając, że czujemy się potrzebni na tym świecie – dodaje dyrektor artystyczny PPA.

Martyna Majewska

Czytaj: Martyna Majewska wśród 30 Kreatywnych Wrocławia 2017

Ten koncert będzie złożony z evergreenów PPA, hiphopowych i discopolowych przebojów w zaskakujących aranżacjach i gwiazdorskich wykonaniach. – Obsada spektaklu będzie dość liczna, czym wracamy do takiej gali, „co się zowie”. Zapowiada się więc wyjątkowo spektakularny show – zaznacza dyrektor artystyczny PPA.

Gala i Finał to oczywiście premierowe koncerty, realizowane specjalnie dla Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Pierwsze wykonania będą miały również tegoroczne spektakle Nurtu OFF. 

Czytaj: Spektakle, które obejrzymy w Nurcie OFF #42PPA

Zagraniczni goście 42. Przeglądu

Dyrektor Studniak zapewnia, że to znakomici artyści, choć w naszym kraju, oprócz niektórych środowisk, jeszcze nie bardzo rozpoznawalni.

Pierwszy nazywa się John Grant i jest Amerykaninem, teraz żyjącym w Islandii. – To poeta, wokalista o pięknym i niebanalnym głosie, a przy tym dobry pianista. W poszukiwaniu tożsamości osobistej i artystycznej, czując się napiętnowany ze względu na swoją orientację seksualną i nie radząc sobie w „buszu”, jakim są Stany Zjednoczone, „uciekł” stamtąd i odnalazł się jako człowiek i artysta właśnie w tej zimniej część Europy – rekomenduje występ Granta we Wrocławiu Cezary Studniak. Warto przypomnieć, że na ubiegłorocznym PPA song, napisany przez Granta, zaśpiewał podczas Gali Bartosz Porczyk.

PPA 2022 Sarah McCoy

Sarah McCoy wystąpi 22 marca w Starym Klasztorze, fot. Anoush, materiały PPA

Drugą artystką z zagranicy jest Sarah McCoy – pochodząca z Nowego Orleanu, która również porzuciła Stany Zjednoczone – dla Paryża. McCoy wykonuje „ciemne”, słodko-gorzkie ballady. – Ma potężne warunki głosowe i bardzo teatralnie podchodzi do swojej twórczości – mówi Cezary Studniak.

PPA Sages

Sages Comme des Sauvages wystąpią 24 marca w Synagodze pod Białym Bocianem, mat. PPA

Zagraniczną gwiazdą 42. PPA jest też belgijski zespół Sages Comme des Sauvages (Mądrzy jak dzikusy) – ale mulikulturowość korzeni członków tej grupy, a także instrumentarium, którym się posługują jest bardzo bogata – jak zaznacza rzeczniczka PPA Joanna Kiszkis. – Zespół ma niezwykłe etniczne inspiracje i tworzy zaangażowane społecznie teksty. Między innymi z tego względu podczas koncertu będą one tłumaczone na język polski – dodaje.

Teraz oni – czyli mężczyźni

– W ostatniej edycji festiwalu był rzeczywiście wielki nacisk na siłę i moc kobiet, zresztą nie po raz pierwszy. Repertuarowo i liczebnie kobiety zdominowały ubiegłoroczny Przegląd. Tym razem postanowiliśmy skupić się na facetach – co się z nimi dzieje w tej obecnej chaotycznej i nieprzewidywalnej rzeczywistości, w jakiej są kondycji… – zastanawia się Cezary Studniak i wyjaśnia: – Okazuje się, że dajemy radę. Jest nas jeszcze wielu i mamy ciągle coś ważnego do powiedzenia. Dlatego w tym roku reprezentacja męska na festiwalu jest dość mocna i są to skrajne, zarówno pod względem filozoficznym, jak i estetycznym, postaci.

Stasiuk na PPA

Opla Stasiuk Trzaska – 23 marca w Starym Klasztorze, mat. PPA

Oprócz wspomnianego już bohatera Koncertu Finałowego – Mirona Białoszewskiego, mamy więc również Bogdana Loebla (m.in. autora słuchowisk i licznych tekstów piosenek bluesowych i rockowych) – na podstawie jego tekstów powstał premierowy koncert Mai Kleszcz i Wojtka Krzaka w reżyserii Cezarego Studniaka. Usłyszymy Krzysztofa Zalewskiego, który śpiewać będzie Niemena, a także Jana Młynarskiego – grającego Grzesiuka. Pojawi się także ze swoim projektem muzycznym pisarz Andrzej Stasiuk oraz towarzyszący mu duet gitarowo-bębniarski Opla i Mikołaj Trzaska.

Spóźniona Maria Peszek

Oczywiście z powodu pandemii, trasa koncertowa Marii Peszek się opóźniła, ale w końcu artystka zagra siedem wyjątkowych wiosennych koncertów, w tym 21 marca na 42. PPA w TM Capitol. Po raz pierwszy usłyszymy więc cały materiał z jej najnowszej płyty pt. „AVE MARIA”, którą tygodnik „Polityka” uznał za płytę roku.

Maria Peszek PPA

J*BIĘ TO WSZYSTKO. WIOSNA NARESZCIE! – czyli Maria Peszek 21 marca na scenie TM Capitol, fot. Zuza Krajewska, mat. PPA

Marii Peszek towarzyszyć będzie band w składzie Kamil Pater, Jacek Prościński i Olo Walicki, a także wyjątkowy gość specjalny...

Spektakle muzyczne #42PPA z Kałjpedy i z Warszawy

To będą z pewnością ciekawe, inspirujące i doskonale obsadzone widowiska muzyczne.

„Między nogami Leny, czyli Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny według Michelangela Caravaggia” – ten spektakl zrealizowała Agata Duda-Gracz. Powstał w litewskiej Kłajpedzie, w tamtejszym Teatrze Dramatycznym. Opisywany jako bogaty malarsko, barwny, z dynamicznymi układami choreograficznymi, precyzyjnym ruchem scenicznym i wyrazistą mimiką aktorów, poruszających się w feerii dźwięków i muzyki.

PPA Kluska

„Między nogami Leny...” do obejrzenia pierwszego dnia PPA – 18 marca, fot. D. Matvejev, mat. PPA

„Święta Kluska” przyjeżdża na Przegląd z TR Warszawa. To gorzka współczesna baśń, tragikomiczny musical na trójkę aktorów – Piotra Trojana, Małgorzatę Gorol i Andrzeja Konopkę, w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, znanej z realizacji głośnych filmów „Córki dancingu” i „Fuga”.

„A planety szaleją… (Młodzi w hołdzie Korze)” to spektakl studentów warszawskiej Akademii Teatralnej w reż. Anny Sroki-Hryń na podstawie tekstów Olgi Jackowskiej i Marka Jackowskiego. Dobrze znane utwory z repertuaru zespołu MAANAM w nowych aranżacjach, przy akompaniamencie instrumentów w rzadko spotykanym zestawieniu, jak harfa, kontrabas i pianino.

PPA Wrocław 2022

TR Warszawa z „Operą – Anioła Zagłady” na finał 42. PPA 27 marca na Dużej Scenie Capitolu, fot. Marcin Oliva Soto, mat. PPA

„Rechnitz. Opera – Anioła Zagłady”, zrealizowana przez Wojtka Blecharza i Katarzynę Kalwat wg tekstu Elfriede Jelinek, opisuje jedno z tragicznych zdarzeń Zagłady. Ta refleksja nad zbiorową pamięcią zamknie 42. Przegląd Piosenki Aktorskiej – 27 marca na Dużej Scenie TM Capitol.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl