wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 21°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Koncert organowy w św. Elżbiecie. Zobaczcie przepiękne odbudowane organy Englera

Magdalena Talik,
Mateusz Goniowski zagra recital 29 lipca 2022 fot. mat. org.
Mateusz Goniowski zagra recital 29 lipca 2022

Przez lipiec i sierpień w każdy piątek o 19.00 posłuchamy w bazylice św. Elżbiety młodych polskich organistów, studentów i świeżo upieczonych absolwentów uczelni muzycznych. Zagrają na odbudowanych po 46 latach organach Michaela Englera. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Sprawdźcie program letnich koncertów organowych w bazylice św. Elżbiety.

Reklama

Wakacyjnym koncertom organowym w bazylice św. Elżbiety patronują prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego prof. Krystian Kiełb oraz proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk. Janusz Radzik.

Koncert 29 lipca 2022, kto zagra na organach Englera

Mateusz Goniowski

Urodził się w 1996 roku w Raciborzu. Swoją muzyczną edukację rozpoczął w PSM I st. w Raciborzu w klasie akordeonu Teresy Kwiatkowskiej. W 2012 r. rozpoczął naukę w Diecezjalnej Szkole Organistowskiej II st. w Gliwicach w klasie organów dr Marioli Brzoski, którą ukończył w 2017 r. z wyróżnieniem.

Jest laureatem wielu konkursów organowych: I miejsce w I Międzywojewódzkim Konkursie Organowym w Raciborzu, I miejsce w VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów im. Franciszka Karpińskiego w Białymstoku, I miejsce w II Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych w Opolu, I miejsce w X Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krasnobrodzie, wyróżnienie i nagroda specjalna w IX Krakowskim Konkursie Młodych Organistów, III miejsce w Międzynarodowym Konkursie w Rumii.

Brał udział w kursach mistrzowskich u prof. D. Titterington'a, prof. L. Lohmann'a, prof. P. van Dijk, prof. M. Novenko, prof. J. Serafina, dr hab. W. Zabornego. Od 2017-2022. studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego i as. dr. Michała Duźniaka.

Galeria zdjęć

Program koncertu organowego w św. Elżbiecie 29 lipca 2022

Dietrich Buxtehude (ok. 16371707)

Preludium F-dur BuxWV 144

Johann Sebastian Bach (16851750)

Fantazja i fuga g-moll BWV 542

Partita „Ach was soll ich sünder machen?” BWV 770

Partita I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, X

Louis-Claude Daquin (16941772)

„Le Coucou” (Kukułka) nr 16 ze zbioru „Pièces de clavecin”

Julian Gembalski (ur. 1950)

Preludium chorałowe nt. „O Boże, dzięki Ci składamy”

Tomasz Kalisz (ur. 1960)

Improwizacja nt. „Chrystus Królem”

Feliks Rączkowski (19061989)

„Bogurodzica”

Charles Callahan (ur. 1950)

Partita „Lasst uns erfreuen”

Wstęp wolny na wszystkie letnie koncerty w św. Elżbiecie

Koncerty zaplanowane od 1 lipca do 26 sierpnia w każdy piątek o godzinie 19.00 są bezpłatne. Nie trzeba odbierać wejściówek, można po prostu przyjść do kościoła św. Elżbiety. 

Organy w św. Elżbiecie odbudowane po latach 

Nazywane „głosem Śląska” organy zaczął budować w 1750 r. Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 r. strawił bazylikę pw. św. Elżbiety. Z organów zachowały się wówczas nadpalone figury oraz ornamenty.

Dopiero w 2011 rok została podjęta decyzja o odbudowie organów. W 2017 roku Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego Wrocławia ogłosił przetarg na rewitalizację wnętrza kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, poprzez rekonstrukcję organów Michaela Englera, a rok później podpisana została umowa na rekonstrukcję bezcennego instrumentu w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.

Sygnatariuszami byli Sekretarz miasta Włodzimierz Patalas oraz przedstawiciele wyłonionego w przetargu konsorcjum (Andrzej Lech Kriese, pełnomocnik konsorcjum, Philipp Klais, organmistrz i właściciel firmy ORGELBAU KLAIS BONN (lider konsorcjum), Jean-Sebastian Thomas z firmy Manufacture d’Orgues Thomas oraz Dariusz Zych, właściciel firmy Zych Zakłady Organowe). Prace ruszyły w 2020 roku. 

Dziś zrekonstruowane organy mają 3468 piszczałek, w tym 683 drewniane, największa mierzy 12 metrów, najmniejszą – 11-milimetrową dojrzymy z trudem. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl