Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Protest w Kinie Nowe Horyzonty
Grupa protestujących zebrała się przed seansem filmu „Tajny agent” rozpoczynającym 25. edycję Festiwalu Nowe Horyzonty w Kinie Nowe Horyzonty.
Aktywiści zwracają uwagę na to, że sponsorem tytularnym festiwalu jest bank BNP Paribas, który, według ich informacji, ma mieć powiązania z izraelskim przemysłem zbrojeniowym.
Protestujący aktywiści przygotowali transparent i blokowali przez pewien czas wejście na salę kinową, ale pouczeni przez policję opuścili Kino Nowe Horyzonty. Pozostawili flagę Palestyny.
– Flaga, która zawisła w Kinie Nowe Horyzonty, zostanie tutaj przez cały czas trwania festiwalu – zdecydował dyrektor festiwalu, Marcin Pieńkowski.
Tuż przed rozpoczęciem festiwalu organizatorzy wystosowali list do społeczności festiwalowej, w którym czytamy m.in.:
„Od zawsze podkreślamy, że Nowe Horyzonty są platformą do dialogu i dyskusji. Z takim też nastawieniem podeszliśmy do zastrzeżeń zgłoszonych przez wrocławskich aktywistów, dotyczących jednego z partnerów festiwalu – BNP Paribas.
W stronę banku kierowane są zarzuty na bazie raportów, które wskazują na powiązania z izraelskim przemysłem zbrojeniowym, a tym samym poddają pod dyskusję naszą współpracę z partnerem tytularnym.
Mając pełną świadomość odpowiedzialności, jaka ciąży na nas jako na organizatorach festiwalu także w kwestii partnerstw, poprosiliśmy BNP Paribas o pełną transparentność i zajęcie stanowiska.
Nie możemy jednak pozwolić, by festiwal i jego zespół znalazły się w konflikcie pomiędzy środowiskiem pozarządowym a globalną firmą, w pozycji zakładnika – pod presją radykalnych żądań, które mogłyby zagrozić istnieniu samego wydarzenia, szczególnie tuż przed jego rozpoczęciem”.
Nowe Horyzonty – platforma spotkań i dialogu
25 lat tradycji festiwalu, ok. 2,5 miliona widzów, którzy uczestniczyli przez ten czas w seansach, ok. 5 tysięcy wolontariuszy, którzy wspierali imprezę.
– Niech żyje kino – mówił Roman Gutek podczas inauguracji 25. edycji. Festiwalu Nowe Horyzonty.
A dyrektor Nowych Horyzontów, Marcin Pieńkowski, zwracał z kolei uwagę, na to, czego Nowe Horyzonty przez 25 lat szukają w kinie. Wymienił nie tylko odwagę, bezkompromisowość i mądrość, ale też człowieczeństwo, empatię, czułość, różne przejawy miłości i zachwyt.
Galeria zdjęć
– Tak bardzo potrzebujemy tego wszystkiego w tym pokiereszowanym, spolaryzowanym świecie, w którym żyjemy. Nie tylko wbijania w fotel, ale również przytulenia i akceptacji. To są także Nowe Horyzonty – mówił wzruszony szef festiwalu.
Obydwie dyrektorki programowe podkreślały potrzebę platformy spotkań i dialogu. Zależy nam na tym, aby być platformą spotkania i dialogu, niezmiennie od 25 lat – dyrektorka artystyczna Nowych Horyzontów.
Ewa Szabłowska, druga z dyrektorek artystycznych zadała pytanie, czy w kontekście tego, co dzieje się obecnie wciąż możemy sobie pozwolić na radość z festiwalowego życia, na przyjemność z kina.
– Mam nadzieję, że tak. Ja w to wierzę, my w to wierzymy, robimy wspólnie festiwal z zespołem zaangażowanych osób, ale każdy musi sobie odpowiedzieć indywidualnie. Bo z jednej strony na szali są emocje, wzruszenie, z drugiej świat, w jakim żyjemy jest bardzo brutalny, stawia nam coraz trudniejsze warunki – mówiła.
Wiceprezydent Wrocławia, Renata Granowska, podkreślała, że Wrocław ma dla Romana Gutka, twórcy festiwalu, ogromną miłość i wdzięczność.
– To Festiwal, który stał się naszą tożsamością, ale to też czas wymiany myśli i artystycznej odwagi, za którą Wrocław bardzo dziękuje. Dziś, kiedy narastają lęki, agresja do innych kultur, a dominuje – w jakiś sposób – język agresji, film i te 10 dni w tym, miejscu powoduje, że rozmawiamy, uczymy się, potrafimy się przeciwstawiać, jesteśmy otwarci, bo kino nam pokazuje, że tak można – mówiła wiceprezydent.
Zwróciła też uwagę na zainaugurowane w tym roku bezpłatne Kino plenerowe przy OPT Zamek, nową propozycję festiwalową dla kinomanów.
Roman Gutek z medalem Gloria Artis
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska nadała Romanowi Gutkowi złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w dowód najwyższego uznania dla jego nieocenionego wkładu w rozwój polskiej sztuki filmowej oraz promocję kina studyjnego w Polsce.
Medal wręczył działaczowi kulturalnemu, producentowi i dystrybutorowi filmowemu, ale też twórcy znanych festiwali, Sławomir Rogowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale też człowiek, który Romana Gutka zna od blisko 50 lat.
– Stworzył nową jakość w obrębie kultury filmowej, zrobił z tego ważną, misyjną działalność, która ma głębokie przesłanie edukacyjne – podkreślał Sławomir Rogowski.
Roman Gutek dziękował ludziom, z którymi przez lata współpracował. – Tym wszystkim, którzy pozwalali mi fruwać, czasami odlatywać, czasami realizować szalone pomysły, którzy byli ze mną – mówił.
I dodał, że od prawie 50 lat wybiera i pokazuje filmy, które są mu bliskie. – Mam ogromny przywilej, że mogę dzielić się z Państwem moimi gustami, emocjami, poglądami robiąc różne projekty – podkreślał Roman Gutek na scenie sali Kina Nowe Horyzonty.
Dziękował m.in. również dwóm prezydentom Wrocławia – Rafałowi Dutkiewiczowi, który zaprosił Nowe Horyzonty do stolicy Dolnego Śląska i Jackowi Sutrykowi, który także wspiera wydarzenie i umożliwił przedłużenie umowy na dzierżawę Kina Nowe Horyzonty na 10 kolejnych lat.
25 lat Festiwalu Nowe Horyzonty – zaczęło się w Sanoku
Pierwsza edycja Nowych Horyzontów rozpoczęła się 19 lipca 2001 roku i wówczas impreza odbywała się jako Festiwal Filmowy Sanok 2001.
– Chciałem, żeby to była mała miejscowość, w której rozmawiałoby się o kinie. Chciałem, żeby ten festiwal odbywał się w wakacje, aby ci, którzy będą w nim brali udział, mieli wolne głowy, odbyli swoistą pielgrzymkę w sprawie kina i przez kilkanaście dni mogli wejść w sztuczny świat, gdzie czas często zanika. Chciałem, aby ten festiwal odbywał się gdzieś na końcu świata – wspomina po latach Roman Gutek, założyciel Nowych Horyzontów, w krótkim klipie z archiwalnymi nagraniami z pierwszej edycji.
Po roku Nowe Horyzonty zagościły w Cieszynie na kolejne cztery lata, a potem rozrastająca się impreza, o coraz większym zasięgu i prestiżu przeniosła się do Wrocławia. Ten rok to nie tylko jubileusz 25-lecia festiwalu, ale też 20-lecie Nowych Horyzontów w stolicy Dolnego Śląska.
Filmem otwarcia 25. edycji Nowy Horyzontów w Kinie Nowe Horyzonty był film „Tajny agent” w reżyserii Brazylijczyka Klebera Mendonçi Filho.