wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 19. Simcha: Festiwal żydowskich cudowności
W programie festiwalu Simcha zawsze są warsztaty dla dzieci materiały organizatorów
W programie festiwalu Simcha zawsze są warsztaty dla dzieci

Siedem dni potrwa Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha, który po raz 19. organizowany jest we Wrocławiu. Rozpoczęcie 3 czerwca koncertem zespołu Neoklez z Lublina.

Reklama

- Pierwotnie leit motivem tegorocznego festiwalu miały być żydowskie mecyje, czyli coś wyjątkowego, coś dobrego. Z czasem program się zmieniał, ale idea pozostała, to będzie festiwal żydowskich cudowności - mówi Stanisław Rybarczyk, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Simchy.

Przez tydzień co wieczór w synagodze koncerty

Serię muzycznych wydarzeń rozpocznie Neoklez z Lublina. Dyrektor festiwalu Simcha wyjątkowo zachęca do spotkania z Chórem Synagogi pod Białym Bocianem.

- Chór istnieje od około 20 lat, data narodzin jest przedmiotem dyskusji. Do dzisiaj to jedyny chór synagogalny w Polsce. Koncertował z dziesiątkami wybitnych artystów, choćby wymieniając kantora synagogi w Nowym Jorku Josepha Malovany’ego. Płyta z tym koncertem właśnie się ukazała - opowiada Stanisław Rybarczyk.

19. Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA

19. Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA

Eventy / Warsztaty / Dla wszystkich
Termin od 3 czerwca 2017 do 9 czerwca 2017

Miejsce Synagoga Pod Białym Bocianem

Zobacz

We Wrocławiu z koncertem złożonym z pieśni jidysz pojawi się Andre Ochodlo, pieśniarz, aktor. Zaśpiewa tradycyjne i współczesne utwory. - Jidisz to język ciągle żywy, wydawane są książki w jidysz, powstają przedstawienia teatralne - akcentuje dyrektor festiwalu.

Wieczory z rabinem na dziedzińcu synagogi

Tradycyjnie w programie festiwalu Simcha znalazły się spotkania, warsztaty językowe i taneczne, przegląd filmów i zajęcia dla dzieci. W niedzielę 4 czerwca na dziedzińcu synagogi stanie jarmark, będzie można kupić koszerne dania.

Stanisław Rybarczyk: - W tym roku zaplanowaliśmy serię spotkań, rozmów z osobami związanymi z wrocławską gminą żydowską. Wśród bohaterów będą między innymi: Ignacy Einhorn, lekarz, były przewodniczący gminy, archeolog Aleksander Limisiewicz oraz autorzy przewodnika po żydowskim Wrocławiu – Tamara Włodarczyk i Jerzy Kichler.

Wydarzeniem 19. Simchy będą dwa wieczory z udziałem rabina Davida Basoka. Na czwartek 8 czerwca zaplanowano „Białą noc”. – To okazja na obejrzenie, jak w tradycyjnym żydowskim domu wyglądają przygotowania do Szabatu – zapowiada Stanisław Rybarczyk.

Natomiast w piątek 9 czerwca o godz. 19 rozpocznie się otwarte nabożeństwo na powitanie Szabatu. - Podkreślam, ja nie jestem kantorem, a to nie będzie koncert. To będzie nabożeństwo ze wszystkimi jego elementami, śpiewem, modlitwami, krótkim nauczaniem - mówi rabin David Basok.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl