wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:31

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Księga Aniołów i Ludzi - NOWE ZDJĘCIA i WIDEO Z PRÓB

Największe gwiazdy polskiej piosenki wystąpią 30 kwietnia na wielkim koncercie na wrocławskim Rynku. „Księga aniołów i ludzi” to widowisko przygotowane z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii a także początek odliczania do inauguracji ESK 2016 we Wrocławiu.

Reklama

– Pierwszy raz w Polsce budujemy tak wielką i nietypową scenę – mówi Giorgos Stilianou, autor przestrzennej scenografii do multimedialnego widowiska „Księga Aniołów i Ludzi”. – Scena jest bez zadaszenia, dlatego modlimy się o dobrą pogodę na czas koncertów.

Scenografia przypomina ramy renesansowych obrazów, w które został wkomponowany olbrzymi ekran diodowy o powierzchni 120 mkw. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii wyświetlane podczas koncertów obrazy renesansowego malarza Sandro Botticellego nabiorą trójwymiarowego wyglądu. Efekt zostanie osiągnięty dzięki nałożeniu na siebie trzech warstw obrazu, generowanych przez kilka projektorów. Obrazy renesansowego mistrza zostaną wkomponowane w najbardziej charakterystyczne elementy architektury Wrocławia. Powstaną kolaże, w których zobaczymy anielskie postaci i wrocławskie widoki.

– Nie chcę, żeby wizualizacje były typowo telewizyjne, kolorowe i błyszczące – mówi Giorgos Stilianou. – Animacja będzie prosta, a wizualizacje malarskie, artystyczne.

Ideą spektaklu z okazji 10-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej jest poetycki opis podstawowych wartości tworzących Unię Europejską i wywodzących się z tradycji kulturowej i religijnej wszystkich Europejczyków. Wartości te uosabiają metaforyczne Anioły, które czuwają na rozwojem Starego Kontynentu. W trakcie spektaklu przypomniane zostaną wielkie postaci europejskie ważne dla świata i związane z Wrocławiem, jak: Edyta Stein, Jan Paweł II, Ludwik Hirszfeld, Dietrich Bonhoeffer, Bolesław Kominek, Lech Wałęsa, Vaclav Havel, Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Grotowski, Władysław Bartoszewski.

Plac Gołębi zostanie podzielony na sektory. Po prawej stronie od sceny znajdzie się sektor dla osób niepełnosprawnych na wózkach oraz krzesła dla opiekunów. Bramki przed koncertem „Księga Aniołów i Ludzi” zostaną otwarte już o godz. 17.00. Koncert rozpocznie się o godz. 20.30. Wstęp wolny.

Obsada koncertu

Wśród wykonawców są znani i wybitni polscy artyści, którym towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, sekcja jazz-rockowa i połączone wrocławskie chóry akademickie – dyryguje Radosław Labakhua.

  • Małgorzata Walewska (Anioł Księgi; Jan Sebastian Bach – Fuga d-moll) – jedna z najsławniejszych mezzosopranistek o pięknym, dramatycznym głosie. Jest podziwiana na największych scenach operowych świata. Śpiewała w nowojorskiej Metropolitan Opera, San Francisco Opera, Seattle Opera, londyńskiej Covent Garden, wiedeńskiej Staatsoper, Teatro Real w Madrycie, Deutsche Oper w Berlinie czy Teatro de Bellas Artes w Meksyku. Współpracowała m.in. z  Luciano Pavarottim, Placido Domingo czy José Curą. Brytyjski „Time” w 1999 r. zaliczył ją do dziesiątki najsławniejszych Polaków – jako „jedną z gwiazd, które oświetlą Polsce drogę w następne tysiąclecie”. Uhonorowana Perłą Honorową za krzewienie kultury Polskiej na świecie.
  • Artur Gadowski (Anioł Pasji: Edward Grieg „W grocie króla gór”) – artysta, obdarzony wspaniałym głosem i darem zjednywania sobie sympatii fanów. Pochodzi z Radomia, przez dziesięć lat był filarem i frontmanem zespołu IRA – jednego z największych i najlepiej sprzedających się zespołów lat 90. na polskiej scenie muzycznej – z którym nagrał osiem płyt studyjnych. Od początku 2014 r. wraz z basistą Hubertem Kozerą realizuje kameralny projekt koncertowy Artur Gadowski Akustyk Duo.
  • Janusz Radek (Anioł Piękna, Kurt Weill „Youkali – tango habanera”) – jest zarówno piosenkarzem zbierającym liczne nagrody (m.in. Grand Prix w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2003 r.), jak i aktorem teatralnym. Zagrał, w ponad 16 spektaklach, różne role: m.in. Judasza w „Jesus Christ Superstar” czy Puka w „Śnie nocy letniej”. Współpracował między innymi z Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Preisnerem i Piotrem Rubikiem („Tu es Petrus”, „Psałterz wrześniowy”), wydał też kilka płyt solowych. Uważany za artystę, który nie boi się zmierzyć z repertuarem różnego rodzaju – od Niny Hagen po Czesława Niemena i Violettę Villas.
  • Natalia Sikora i Mateusz Ziółko (Anioł Święta; w duecie – anonim z kodeksu „Carmina Burana”): Natalia – aktorka Teatru Polskiego w Warszawie. Laureatka wielu prestiżowych konkursów i przeglądów wokalno-aktorskich. Od 2007 r. współpracuje z pianistą i kompozytorem Piotrem Proniukiem – tworzą bluesowy projekt Sikora Proniuk Duo. Oprócz tego jest wokalistką zespołu Mięśnie. W 2013 r. wygrała II edycję programu „The Voice of Poland” i zdobyła główną nagrodę przyznawaną przez widzów oraz nagrodę Programu I Polskiego Radia w konkursie SuperDebiuty na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu; Mateusz pianista, wokalista, autor muzyki i tekstów. Szerokiej publiczności po raz pierwszy zaprezentował się w 2008 r. w programie „Mam Talent”. W 2012 r.  wraz z zespołem pojawił się także w „Must Be The Music – Tylko Muzyka”. Wygrał III edycję „The Voice of Poland”. Na scenie można go było zobaczyć i posłuchać w wielu projektach, m.in.: Michael Jackson Symfonicznie, Freddie Mercury Symfonicznie, na koncertach z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej i Orkiestrą Symfoników Bydgoskich.
  • Kayah (Anioł Opieki; Fryderyk Chopin – Etiuda E-dur) – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych artystek na polskiej scenie muzycznej.
  • Piotr Cugowski i Krzysztof Cugowski (Anioł Równowagi; w duecie – Georges Friderich Haendel „Sarabanda”): Krzysztof – wokalista rockowy, ojciec Piotra i Wojciecha (członków zespołu Bracia). Założył w 1969 r. zespół Budka Suflera, w którym jest wokalistą. W 1976 r. opuścił Budkę na osiem lat, w tym czasie pracował z zespołami Spisek i Cross. Do Budki Suflera powrócił w 1984 r.; Piotr – muzyk, wokalista grupy Bracia (z bratem Wojciechem). W 2002 r. zdobył główną nagrodę w konkursie Festiwalu Zjednoczonej Europy w Zielonej Górze za wykonanie utworu Czesława Niemena pt. „Jednego serca”. Występował w muzycznych przedstawieniach, musicalach, np. rock opera „Krzyżacy”. Uczestniczył w projekcie „Artyści polscy Janowi Pawłowi II w hołdzie” (płyta „Psalmy” i „Golgota Polska” z 2010 r.). Z zespołem Bracia nagrał cztery albumy studyjne. 
  • Olga Bończyk (Anioł Miłości; Antonio Vivaldi „Cztery pory roku”) – związana z wieloma teatrami muzycznymi, m.in. Piosenki we Wrocławiu, Rampa, Roma, Teatr Capitol w Warszawie. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Przez wiele lat koncertowała z zespołem Spirituals Singers Band. W 2007 r. w TVP2 prowadziła program „SmaczneGO!”. Prowadzi cykl „On/a ma kota” w programie „Pytanie na śniadanie”. Zna język migowy.
  • Piotr Rogucki (Anioł Wolności; Pablo Casals „Pieśń ptaków”) – wokalista, aktor, tekściarz i frontman łódzkiego zespołu rockowego Coma. Występował w TR Warszawa (dawniej Teatr Rozmaitości) w spektaklach reżyserowanych przez Grzegorza Jarzynę. Zagrał w kilku filmach i serialach telewizyjnych. Autor albumów pt. „Loki – wizja dźwięku” oraz „95-2003”. Z zespołem Coma wydał pięć płyt w okresie 2004-2010.
  • Marek Bałata (Anioł Prawdy; Joaquin Rodrigo „Concierto de Aranjuez”) – wokalista jazzowy, specjalizuje się w śpiewaniu scatem. Wykonuje głównie swoje oryginalne kompozycje, transkrypcje utworów F. Chopina oraz pieśni, m.in. Włodzimierza Korcza, Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Zaryckiego, Włodka Pawlika, Stanisława Fiałkowskiego oraz utwory do filmów różnych kompozytorów. Występował w musicalowej adaptacji powieści I.B. Singera „Sztukmistrz z Lublina” w teatrach Warszawy i Wrocławia oraz w niemieckojęzycznej wersji w Niemczech i Austrii. Regularnie występuje z własnym Quintetem, z najlepszymi polskimi muzykami.
  • Justyna Steczkowska (Anioł Rozmowy, Maurice Ravel „Bolero”) – piosenkarka o 4-oktawowym głosie, kompozytorka, także aktorka. Nagrała trzynaście albumów. Sześć razy została uhonorowana najważniejszą nagrodą muzyczną – Fryderykiem. Laureatka Wiktora 1996 dla najpopularniejszej postaci estrady oraz 2007 w kategorii Gwiazda piosenki i estrady oraz wielu innych nagród. Jurorka i trenerka w programie „The Voice of Poland”.
  • Marek Piekarczyk (Anioł Tolerancji; Johann Pachelbel „Cannon”) – legendarny już frontman zespołu TSA – niezwykle popularnej rockowej formacji lat 80. Zagrał również rolę Jezusa w polskiej wersji rock opery Andrew Lloyda Webbera „Jesus Christ Superstar”. W 1992 r. wyjechał na sześć lat do Nowego Jorku. Po powrocie ponownie zaczął grać z TSA i stworzył autorski projekt muzyczny „Marek Piekarczyk i Przyjaciele”. W 2009 r. ukazał się jego debiutancki album pt. „Źródło”. Obecnie juror i trener w programie „The Voice of Poland”.
  • Maciej Balcar (Anioł Pokoju; Ignacy Jan Paderewski „Manru – Marsz”) – ogromny talent muzyczny, już od ponad dekady tworzy i występuje z Dżemem, z którym nagrał dwa albumy studyjne „2004” oraz „Muza”. Ma również na swoim koncie współpracę z takimi zespołami oraz artystami, jak: Blues Forever, Harlem, Robert Chojnacki czy zespół Nie-bo. Gra także w teatrze, np. Jezus w musicalu „Jesus Christ Superstar” i Jurand w rock operze „Krzyżacy”.
  • Agata Klimczak i Roman Kołakowski (Anioł Niepodległości; w duecie –  Taras Szewczenko „Myśli Moje”): Roman – kompozytor, poeta, piosenkarz, gitarzysta i tłumacz. Reżyser teatralny i estradowy, autor wielkich widowisk plenerowych. Działalność artystyczną rozpoczął w latach 70., śpiewając (poza oficjalnym obiegiem artystycznym) najczęściej własne kompozycje do wierszy uznanych poetów (m.in. Czesława Miłosza, Ewy Lipskiej, Stanisława Barańczaka ). W latach 1996-2005 dyrektor artystyczny PPA. Współpracuje z Teatrem Syrena w Warszawie. Autor tekstów piosenek dla  Voo Voo, Kazika, Michała Bajora, Justynę Steczkowską czy Piotra Rubika; Agata – aktorka i wokalistka. Finalistka i laureatka najważniejszych festiwali i konkursów poświęconych piosence artystycznej, m.in. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku czy Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Występowała na scenach „Piwnicy pod Baranami” i Kabaretu „Loch Camelot”, także w spektaklach teatralnych i widowiskach estradowych K. Jasińskiego, R. Kołakowskiego i J. Satanowskiego. Stale współpracuje z pianistą i kompozytorem Bartłomiejem Abramowiczem. Śpiewa klasyczne piosenki francuskie, ballady rosyjskie, poezję śpiewaną i piosenki kabaretowe.
  • Olga Szomańska i Łukasz Zagrobelny (Historia Piękna; w duecie): Olga – aktorka, wokalistka, laureatka SuperJedynki Festiwalu w Opolu, Grand Prix Festiwalu Jedynki Sopot oraz Festiwalu Top Trendy za piosenkę „Niech mówią, że to nie jest miłość” (z oratorium „Tu Es Petrus” Piotra Rubika). Grała w licznych spektaklach dramatycznych i musicalach, m.in.: „Miss Saigon”, „Grease” „Kwiaty we włosach”. Wokalistka w zespole hiphopowym Full Power Spirit. W kwietniu 2014 r. dołączyła do obsady serialu „M jak miłość”; Łukasz wokalista, który przyciąga na swoje koncerty rzesze fanów. Przez siedem lat był związany z Teatrem Muzycznym Roma, gdzie wystąpił w musicalach „Miss Saigon”, „Grease”, „Koty”, „Taniec Wampirów” i „Akademia Pana Kleksa”. Blisko dwa lata grał gościnnie w spektaklu „Les Miserables. Do tej pory wydał cztery płyty, w 2015 r. ukaże się jego nowy album „Dotrę do Ciebie”.
  • Maciej Stuhr (Narrator)aktor filmowy i teatralny, jest także z wykształcenia psychologiem. Debiutował w „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego. Znany z parodii twórczości i zachowań innych artystów, m.in. Grzegorza Turnaua, Stanisława Soyki, Gustawa Holoubka. Uhonorowany tytułem Mistrza Mowy Polskiej, w 2008 r. został Honorowym Ambasadorem Polszczyzny. Odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

ak, MaWi

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl