wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:17

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nobliści z fizyki we Wrocławiu
Nobliści z fizyki we Wrocławiu

Trzech laureatów Nagrody Nobla z fizyki przyjedzie we wrześniu do Wrocławia. Profesorowie Shuji Nakamura, Theodor Hänschai i Gerard Hooft są gośćmi 44. Zjazdu Fizyków Polskich.

Reklama

Kongres rozpoczął się 10 września i potrwa sześć dni. Bierze w nim udział ponad tysiąc osób. Naukowcy będą obradować w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej.

Co dwa lata, w różnych ośrodkach naukowych

- To jest Kongres Polskiego Towarzystwa Fizycznego, który ma długą tradycję. Odbywa się regularnie  już od stu lat, w różnych ośrodkach naukowych – opowiada profesor Arkadiusz Wójs, dziekan Wydziału Podstawowych Problemów Techniki na Politechnice Wrocławskiej. – To bardzo ważne wydarzenie dla świata nauki. Na zjeździe prezentowane są najważniejsze osiągnięcia fizyki ostatnich lat. W tym roku będą to na przykład polskie badania nad niedawnym odkryciem fal grawitacyjnych – wyjaśnia profesor. Dodaje, że swój przyjazd zapowiedzieli najwybitniejsi fizycy pracujący w kraju i za granicą, np. prof. Maciej Lewenstein z Instytutu Fotoniki w Castelldefels (Hiszpania), jedyny polski laureat Nagrody Templetona - ks. prof. Michał Heller, ale także wybitny astronom prof. Andrzej Udalski. 

Nobliści i twórcy informatyki kwantowej

Dużym wydarzaniem będzie spotkanie z trzema noblistami z fizyki. Prof. Gerard Hooft z Holandii został uhonorowany tą nagrodą w 1999 roku za wyjaśnienie kwantowej struktury odziaływań słabych, z kolei prof. Theodor Hänschai z Niemiec, który jest ekspertem z dziedziny optyki kwantowej, otrzymał Nobla w 2005 roku. Trzeci wielki naukowiec to prof. Shuji Nakamura – japońskiego pochodzenia amerykański elektronik i wynalazca. Nagrodę Nobla przyznano mu w 2014 roku za wynalezienie diody emitującej niebieskie światło, będącej energooszczędnym źródłem świata białego.  – Do Wrocławia przyjedzie też dwóch współtwórców informatyki kwantowej – profesorowie Charles Bennett  i Anton Zeilinger – zapowiada prof. Arkadiusz Wójs.  Ponadto poruszane będą zagadnienia z fizyki biologicznej, jądrowej, statystycznej, fotoniki czy kosmologii.

Nie tylko dla naukowców

Wśród panelistów są też laureaci „polskich Nobli”, czyli nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, m.in. chemik prof. Marek Samoć z Politechniki Wrocławskiej. – Zaplanowaliśmy również otwartą sesję popularno-naukową skierowaną głownie do licealistów. Nie zabraknie pokazów doświadczeń  i eksperymentów dla uczniów szkół podstawowych – dodaje profesor.

Podczas zjazdu odbędzie się konferencja dydaktyczna, podczas której eksperci od fizyki i nauczania będą rozmawiać o tym, jak uczyć przedmiotów ścisłych w szkole średniej – Zapowiada się poważna dyskusja, na którą zapisało się ponad 200 uczestników. – mówi prof. Wójs. 

W programie znajdziemy 29 wykładów plenarnych i 140 referatów. Przygotowano je z myślą nie tylko o naukowcach, ale też nauczycielach i szerokiej publiczności. -  Polecam wykłady zagranicznych gości. To prawdziwe sławy, które potrafią zafascynować nauką chyba każdego – zachęca prof. Arkadiusz Wójs z Politechniki Wrocławskiej.

Uczestnicy zjazdu będą mieli okazję uczestniczyć nie tylko w sesjach naukowych, ale też zwiedzić wrocławskie laboratoria fizyczne i wysłuchać specjalnego koncertu w Narodowym Forum Muzyki w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod batutą Andrzeja Kosendiaka.

Organizatorami wydarzenia są: Wrocławski Oddział PTF oraz Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Patronat honorowy nad spotkaniem objął wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr Jarosław Gowin oraz prezydent Wrocławia, dr Rafał Dutkiewicz.

Więcej o 44. Zjeździe Fizyków Polskich na stronie internetowej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl