Do współpracy w szczytnym celu zaproszono również takich artystów, jak m.in.: Abradab, Kasia Wilk, Anja Sei, Natalia Grosiak, Alicja Janosz, Milomailo, Natalia Lubrano, MAPA (Magda Pasierska) czy Nick Sinckler. Wszyscy zaprezentują się 13 czerwca w Sali Teatralnej Impartu.
Ostatnie bilety na wyjątkowy koncert
– Chcieliśmy stworzyć akcję charytatywną, dzięki której moglibyśmy z jednej strony pomóc zagrożonym gatunkom ptaków Azji Południowo-Wschodniej, a z drugiej zrobić to w radosny i niecodzienny sposób. Każdy z artystów podczas koncertu zaśpiewa po jednej piosence dotyczącej ochrony przyrody, a na koniec wszyscy wspólnie wykonają na scenie utwór „Milczące Lasy”, który powstał specjalnie na potrzeby kampanii – podkreśla Anja Sei, wokalistka i autorka utworu „Milczące Lasy” (wraz z Dawidem Majewskim) oraz kierownik artystyczny koncertu.
Koncert charytatywny ZOO Wrocław – Milczące Lasy
Koncert / Eventy Impart
– Ratujemy ptaki w Azji bo taka jest rola ogrodów zoologicznych – żeby podtrzymywać bioróżnorodność w różnych regionach świata. Zdecydowaliśmy się na taką formę, gdyż artyści to bardzo często wrażliwe osoby, które czują pewną misję i poprzez muzykę są w stanie przekonać dużo osób do tego, że warto ratować przyrodę – dodaje Marta Zając-Ossowska, kierownik Sekcji Marketingu i Edukacji w Zoo Wrocław.
Koncert "Milczące Lasy" - prezentacja PDF
„Milczące Lasy” to kampania edukacyjna zainicjowana przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, do której włączył się wrocławski ogród zoologiczny. W ramach kampanii wrocławskie zoo przeprowadziło już m.in. konkursy wiedzy i fotograficzne, odbyło się również ptakoliczenie. Teraz czas na koncert, z którego dochód zostanie w całości przeznaczony na ratowanie zagrożonych wyginięciem ptaków z Azji.
Koncert odbędzie się 13 czerwca (czwartek) o godzinie 19.00 w Imparcie.
– Została już tylko pula biletów przeznaczona do zakupu przed koncertem, więc już możemy mówić o sukcesie, który przede wszystkim zawdzięczamy artystom angażującym się w ideę ratowania zagrożonych gatunków ptaków z Azji – mówi Joanna Kij z Zoo Wrocław.
Więcej o informacji o kampanii dostępne tutaj.
Zagrożone ptaki w Azji Południowo-Wschodniej
Stare jawajskie powiedzenie głosi, że człowiek sukcesu musi posiadać pięć rzeczy: konia, dom, żonę, kris (sztylet ceremonialny) i ptaka w klatce. Azjaci uwielbiają śpiew ptaków, dlatego trzymają je w domach. Z jednej strony ich śpiew ma znaczenie religijne, odstrasza demony i przynosi szczęście. Z drugiej, tradycyjne konkursy ptasiego śpiewu rozrosły się w potężny biznes - zyskują na nim producenci klatek, wyposażenia, karm, trenerzy i właściciele ptaków, co ma ogromne znaczenie w biednych krajach.
Zamiłowanie do tej tradycji sprawiło, że obecnie to właśnie w Azji znajduje się największa liczba zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków. Swoje „dokłada” degradacja środowiska – to właśnie tam rozrastają się uprawy palmy oleistej, źródła oleju palmowego, który spożywamy na co dzień w niezliczonej liczbie produktów. To także tam trwa nielegalna wycinka egzotycznego drewna na podłogi, meble i bibeloty. Lasy, które pozostały, coraz częściej wypełnia cisza.
O skali problemu świadczy fakt, że na koniec 2017 roku na Czerwonej Liście znajdowało się 11 121 gatunków ptaków, z czego 13% bezpośrednio zagrożonych wyginięciem, czyli 1 460 gatunków. Najtrudniejsza sytuacja panuje właśnie w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie podwyższono status zagrożenia dla 19 gatunków ptaków.