wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Kolej Dużych Prędkości: są wykonawcy odcinka Wrocław - Łódź. Pierwsze prace w przyszłym roku

Najszybszy pociąg z Wrocławia do Łodzi jedzie 3 godziny i 15 minut. Czas przejazdu ma się skrócić zaledwie do jednej godziny po wybudowaniu Kolei Dużych Prędkości. Wykonawca odcinka Wrocław – Łódź jest wybrany. Kiedy ruszą prace? Przeczytajcie!

Reklama

Centralny Port Komunikacyjny wybrał wykonawców wszystkich części nowej trasy kolejowej pomiędzy Łodzią a Wrocławiem:

  • Łódź – Sieradz,
  • Sieradz – Kępno,
  • Kępno – Czernica Wrocławska
  • i Czernica – Wrocław.

Obecnie nowa trasa jest projektowana, a jej budowa zostanie zrealizowana w ramach umowy, która została podpisana w lipcu 2022 roku. Obowiązuje ona przez 8 lat i jest warta maksymalnie 7 miliardów złotych. – Ta umowa ramowa to największy obecnie tego typu kontrakt w Europie – informuje Konrad Majszyk, rzecznik Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

Pierwsze prace mają ruszyć w 2024 roku.

Galeria zdjęć

Pociągiem z Wrocławia do Łodzi w godzinę

Po wybudowaniu odcinka nowej trasy czas przejazdu pociągiem pomiędzy Wrocławiem a Łodzią, który obecnie wynosi ponad 3 godziny, ma skrócić się do godziny. Pociągi maksymalnie osiągną 250 km/h, przy czym trasa pozwoli im jechać jeszcze szybciej – 350 km/h. Do takiej prędkości będzie można w przyszłości podnieść parametry bez konieczności przebudowy torowiska.

Między Wrocławiem i Łodzią powstaną dwie nowe stacje pasażerskie: Czajków i Wodzierady. Pociągi będą mogły zatrzymywać się także w Czernicy Wrocławskiej, Kępnie i Sieradzu.

– Odcinek Wrocław – Łódź to jedna z najbardziej potrzebnych inwestycji kolejowych w Polsce – przekonuje Konrad Majszyk. – To fragment trasy między Wrocławiem a Warszawą. Dzisiaj między tymi miastami brakuje bezpośredniej, szybkiej trasy kolejowej, dlatego czasy przejazdu są dla pasażerów mniej atrakcyjne niż podróż samochodem lub samolotem – zauważa.

CPK uruchomił również inwestycję w odcinek Warszawa – Łódź. Wariant inwestorski jest, projektowanie trwa od kilku miesięcy, a w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie i Łodzi toczy się postępowanie o decyzję środowiskową.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama