wroclaw.pl Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 16°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
Najlepsze pomysły na krótki city break z Wrocławia. TOP 7 miast na skorzystanie z ostatnich dni wakacji. Pixabay
Najlepsze pomysły na krótki city break z Wrocławia. TOP 7 miast na skorzystanie z ostatnich dni wakacji.

Praga, Berlin, Drezno, a może Ostrawa? Choć wakacje w 2022 roku powoli dobiegają końca, pogoda wciąż pozwala myśleć o spędzeniu krótkiego urlopu w jednym z europejskich miast. Tym bardziej, że do wielu z nich można dojechać pociągiem lub autobusem z Wrocławia. Sprawdźcie, z jakich połączeń warto skorzystać i co zwiedzić, żeby wykorzystać jeden z ostatnich weekendów tego lata!

Reklama

Szybki wypad do stolicy Niemiec. Wrocław – Berlin

Brama Brandenburska, Katedra Berlińska, Zamek Charlottenburg, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Alexanderplatz, Reichstag czy Tiergarten – miejsca, które w Berlinie warto zobaczyć, można by wymieniać niemalże bez końca. Co istotne, do stolicy Niemiec dojedziemy zarówno pociągiem, jak i autobusem!

Podróż pociągiem Intercity z Wrocławia do Berlina trwa niewiele ponad cztery godziny. Połączenie jest bezpośrednie, a cena za bilet w 2. klasie to niecałe 140 zł. Trasę Wrocław – Berlin można pokonać też dzięki „Pociągowi do kultury”, który organizują Koleje Dolnośląskie. 

Do Berlina jeździ Flixbus. Czas podróży jest bardzo podobny – około 4 godzin. Niewiele różni się również cena, która wynosi obecnie od 169,99 zł do 199,99 zł.

Stare Miasto, zabytki i kultura. Wrocław – Drezno

Urokliwa architektura Starego Miasta, niezwykle bogata oferta kulturalna czy imprezy w dzielnicy Neustadt – w Dreźnie każdy znajdzie coś dla siebie. Miasto jest na tyle duże, że praktycznie nie sposób się w nim nudzić, ale jednocześnie nie wymaga korzystania z długiego urlopu. Drezno świetnie sprawdzi się jako cel weekendowej wyprawy. Choć polscy turyści szczególnie chętnie odwiedzają stolicę Saksonii przy okazji bożonarodzeniowych jarmarków, latem również warto ją odwiedzić!

Drezno leży zaledwie 268 kilometrów od Wrocławia i dojeżdżają do niego zarówno pociągi, jak i autobusy. Koleje Dolnośląskie oferują pasażerom „Promocję Drezdeńską”, która pozwala na zakup biletu w niższej cenie. Podróż trwa nawet około 3-4 godzin.

Do Drezna dojedziemy także Flixbusem. Cena biletu to kilkadziesiąt złotych, a czas podróży nie różni się znacząco od tego, jaki oferują pociągi.

Zobacz również

Spacer po Moście Karola. Wrocław – Praga

Praga to jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Historyczna zabudowa, liczne zabytki i przepyszna kuchnia to tylko niektóre z wielu atutów stolicy Czech. Nic dziwnego, że od lat Praga stanowi jeden z ulubionych kierunków polskich turystów.

Z Wrocławia najlepiej dojechać do niej Flixbusem. Podróż trwa ponad 4 godziny, a bilet na sierpniowe połączenia można kupić już za 100 zł. Nieco mniej wygodny będzie pociąg – tu musimy się liczyć z niemal dwukrotnie dłuższym czasem podróży i koniecznością przesiadki w Ostrawie, która jednak sama w sobie jest niezwykle interesująca!

Świat przemysłu trzy godziny od Wrocławia. Wrocław – Ostrawa

Ostrawa to bardzo ciekawy, lecz nie do końca oczywisty kierunek na weekendowy wypad. Niegdyś kojarzona przede wszystkim z przemysłem, dziś stawia na bogatą ofertę kulturalną i rewitalizację zabytkowych obiektów, jednak z zachowaniem postindustrialnego charakteru.

Co zatem warto zobaczyć w Ostrawie? Wpisaną na listę Europejskiego Kulturowego Dziedzictwa dzielnicę Witkowice, kompleks przemysłowy Dolni Vitkovice, Zamek Śląski, muzeum zabawek, ogród zoologiczny czy browar Ostravar wraz z muzeum. Ważnym punktem na mapie Ostrawy jest tętniąca życiem ul. Stodolni.

Niewątpliwym atutem Ostrawy jest jej położenie – z Wrocławia dojedziemy do niej zarówno pociągiem, jak i Flixbusem, a podróż trwa niewiele ponad 3 godziny i kosztuje od kilkudziesięciu złotych.

Miasto królowej. Wrocław – Hradec Králové

Choć Hradec Králové nie jest wielkim miastem, stanowi bardzo istotny ośrodek administracyjny, przemysłowy i akademicki. Co więcej, znajduje się bardzo blisko granicy polsko-czeskiej i ma do zaoferowania naprawdę sporo!

Jedną z najpopularniejszych atrakcji w Hradec Králové są rejsy widokowe po wodach Łaby. Na przyjezdnych czekają również dwie malownicze trasy turystyczne – jedna wiedzie przez zabytkową, druga zaś przez nowoczesną część miasta. W Hradec Králové jest również co zwiedzać. Wśród najważniejszych punktów trzeba wymienić Katedrę Ducha Świętego, Elektrownię Łabską czy Białą Wieżę, najwyższą budowlę w mieście.

Do Hradec Králové dotrzemy Flixbusem. Czas podróży to około 3:30 godz., a koszt – poniżej 100 zł.

Miasta warte nieco dłuższej podróży. Wrocław – Wiedeń – Budapeszt

Choć Wiedeń i Budapeszt to miasta, które leżą zaledwie kilkaset kilometrów od Wrocławia, podróż autobusem może być nieco uciążliwa. Warto jednak pamiętać, że stolice Austrii i Węgier należą do najpiękniejszych w Europie, a ich walory potrafią zrekompensować nawet najdłuższą jazdę.

Wycieczka do Wiednia i Budapesztu to rozwiązanie, które powinny przemyśleć osoby posiadające nieco więcej urlopu do wykorzystania. Tym bardziej, że oba miasta znajdują się bardzo blisko siebie i można odwiedzić je w trakcie jednego wypadu!

Podróż Flixbusem do Wiednia trwa około 10 godzin i kosztuje 289 zł. Pociągiem dojedziemy w około 8 godzin, ale musimy przygotować się na przesiadkę np. w Katowicach.

Z Wiednia do Budapesztu jest zaledwie 240 km, a po drodze leży nieco mniej popularna – i również ciekawa! – Bratysława.

Piękne, lecz zatłoczone Skalne Miasto. Wrocław – Adršpach

Miejscem o zupełnie innych walorach od choćby Ostrawy jest czeskie Skalne Miasto. Liczne szlaki turystyczne, zapierające dech w piersiach widoki, bogate fauna i flora, niesamowite konstrukcje skalne i jeziorko, które w sezonie letnim można przepłynąć łodzią. Jeśli jednak zależy nam na uniknięciu tłumów, musimy pamiętać, że latem do Skalnego Miasta przyjeżdża mnóstwo turystów. W letnie weekendy pociągi z Wrocławia bywają przepełnione. Adršpach to wspaniałe miejsce, ale doświadczeni turyści polecają je przede wszystkim poza sezonem.

Do Adršpach najlepiej dojechać pociągiem, który bez przesiadek kursuje wyłącznie w weekendy. Podróż trwa nieco ponad 2 godziny i kosztuje 34 zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl