16 lutego
godz. 11.00
Zapytaliśmy kierowców i operatora koparki z firmy WBO Alba, jak wygląda ich dzień pracy w czasie akcji zima.
godz. 8.30
Od rana wszystkie pługosyparki zabezpieczają pas drogowy przed skutkami zimy: śniegiem i śliskością.
15 lutego
11 lutego
godz. 15.00
– Ostatnią taką zimę mieliśmy 10 lat temu, a standardowo są dość łagodne – mówi na konferencji Bartosz Małysa, prezes Ekosystemu nadzorującego odśnieżanie miasta w trakcie akcji zima. Walka z pogodą trwa bez przerwy. Więcej czytaj tutaj.
godz. 8.30
- Jeździło 18 pojazdów, które łącznie przez całą akcję przejechały ok. 1200 km.
- Zużyto 25,52 ton chlorku sodu oraz 1,25 ton chlorku magnezu
- Pracowało łącznie 77 pracowników (18 kierowców, 1 ładowacz oraz 58 pracowników ręcznych)

10 lutego
godz. 14.20
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta informuje, że jeszcze dzisiaj, 10 lutego, zostaną wprowadzone ograniczenia w ruchu kołowym na ulic Ludowej. Powodem zamknięcia jest występowanie wody z kanału odpływowego na mostek. Aktualnie woda zamarza, spodziewany jest jej znaczący przybór w momencie roztopów.
godz. 12.30
W godz. 8.00-11.00 pługosyparki jezdniowe oraz chodnikowe zabezpieczały przed śliskością drogi o znaczącej roli komunikacyjnej oraz dojazdowe do ważnych obiektów użyteczności publicznej.
Główne ciągi komunikacyjne są przejezdne, nawierzchnia mokra, miejscami z niewielką ilością błota pośniegowego.
Z uwagi na parkujące samochody, na niektórych drogach II i III kolejności pojawiają się problemy z wjazdem pługosyparek lub ich swobodną pracą. Tam, gdzie jest to możliwe, prace prowadzone są przy użyciu mniejszych pojazdów lub wkraczają brygady ręczne.
Cały czas brygady ręcznie usuwają śnieg i zabezpieczają przed śliskością niedostępne dla pługosyparek chodnikowych: ścieżki rowerowe, chodniki, przejścia podziemne, przystanki komunikacji miejskiej.
Występowały przelotne opady śniegu.
godz. 8.30
Wczorajsza akcja zima rozpoczęła się niemal punktualnie o godzinie 22:00. Na wrocławskie drogi wyjechały wszystkie pługosyparki tj. - 51 jezdniowych oraz 24 chodnikowe.
Pojazdy doczyszczały oraz zabezpieczały przed śliskością główne drogi tj. drogi pierwszej kolejności - drogi po których prowadzona jest komunikacja, o znaczącej roli komunikacyjnej na obszarze dzielnicy lub osiedla, oraz stanowiące dojazd do ważnych obiektów użyteczności publicznej. Drogi są przejezdne. Sprzęt całą noc jeździł po mieście z wyjątkiem kilku awarii.
W tej chwili po drogach jeździ ponad 30 pługopiaskarek. Nocna zmiana zakończyła się ok godziny 8:00. Po tej godzinie nastąpi zjazd do baz, przerwa na zmianę kierowców, tankowanie, zasypywanie solą oraz sprawdzanie stanu technicznego pojazdów.
Po krótkiej przerwie nastąpi natychmiastowe rozpoczęcie kolejnej akcji zima - trwającej do godziny 18:00. Wciąż zabezpieczane będą drogi I kolejności raz II i III (interwencyje).
Zużyto: 150 ton chloru sodu, 82 ton chloru sodu, 1,25 ton chlorku magnezu 100t, mieszanki soli i piasku ok 2000 litrów solanki.
Temperatura w nocy wynosiła od -8 do -13 st. Wystąpiły śladowe opady śniegu. Do godziny 14.00 w środę temperatura ma utrzymywać się w ok - 8 st. Przewiduje się śladowe opady śniegu.
9 lutego
godz. 23.00
godz. 21.30
Ekosystem podsumwuje wtorek na wrocławskich drogach.
Główne miejskie drogi są przejezdne.
Od poniedziałkowego wieczora (godz.22:00) do godziny 17:30 w całym Wrocławiu zużyto 180 ton mieszanki soli i piachu (chodniki), 190 ton chlorku sodu, prawie 5 ton chlorku magnezu.
Wieczorem prawie wszystkie pojazdy skierowały się do swoich baz, gdzie brygady zmieniają kierowców zgodnie z zasadami bezpieczeństwa związanymi z Covid19, naprawiane są drobne usterek w pojazdach, które sa również tankowanie i zasypywanie solą.
Między godziną 21:00 a 22:00 rozpocznie się kolejna "Akcja Zima". Główne drogi będą jeszcze doczyszczane i zabezpieczane przed śliskością. Odśnieżane będą również pozostałe drogi, tam gdzie to konieczne.
godz. 17.50
Podwykonawcy spółki Ekosystem w całym mieście mają łącznie do odśnieżenia: 1 688 500 m2 chodników i ciągów pieszorowerowych; 112 888 m2 - parkingów; 169 799 m2 - wydzielonych tras rowerowych oraz blisko 1800 przystanków komunikacji miejskiej.
Czytaj też: Utrudnienia w kursowaniu tramwajów
godz. 14.00
godz. 10.30
I jeszcze małe podsumowanie nocnej akcji. Tak wygląda praca w bazach drogowców
godz. 8.40
Ekosystem podsumowuje nocną akcję odśnieżania ulic:
- Od godziny 21:00 wszystkie pługosyparki jezdniowe oraz chodnikowe pracowały na wrocławskich ulicach.
- Odśnieżane były drogi, chodniki, parkingi, przystanki i Rynek. Praca wykonywana była również ręcznie.
- Na Krzykach i Starym Mieście nasze pługosyparki jezdniowe pokonały dystans 2700 km. Tylko w tych dwóch dzielnicach zużyto ok 140 ton chlorku sodu oraz prawie 4 tony chlorku magnezu.
- Akcja zakończyła się o 7 rano. Pojazdy zjechały do baz. Kierowcy wymienili się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa związanymi z pandemią COVID, zatankowano samochody, zasypano środkiem roztapiającym lód oraz dokonano sprawdzenia stanu technicznego pojazdów.
Sytuacja chodnikowa 24h:
- Do zabezpieczania chodników w 3 rejonach z których spłynęły do nas dane czyli na Śródmieściu, Krzykach oraz Psim Polu zużyto ok 90 ton mieszanki soli i piasku.
- Same tylko pługi chodnikowe w ciągu doby przejechały ponownie ok 1000 km
- Brygady, które ręcznie zabezpieczały chodniki i przystanki zużyły w ciągu doby ok 25 ton mieszanki soli i piasku.
godz. 7.45
Ekosytem informuje, że nocna "akcja zima" zakończyła się o 7 rano. Brygady wróciły do baz, aby zatankować odbierać surowiec do sypania, a także zmienić kierowców.
godz. 6.00
Jak nad ranem informoał Ekosystem wszystkie pługosyparki pracują na wrocławskich drogach, chodnikach, ścieżkach rowerowych - zabezpieczając je przed śliskością. Do bazy wracają tylko po dokładkę.
8 lutego
godz. 22.30
Kolejna @akcjazima przed nami. Właśnie wyjechały pługosyparki, które całą noc będą zabezpieczać pas drogowy: usuwać śnieg, przeciwdziałać śliskości. Prace odbywać się będą również na ścieżkach rowerowych, chodnikach, przystankach.@wroclaw_info pic.twitter.com/ueP6SOq0gK
— Ekosystem Wrocław (@rzecznikEKO) February 8, 2021
godz. 22.00
godz. 20.00
Ekosystem podsumował ostatnie 24 godziny "akcji zima". Pługosyparki pracowały nieustannie od godziny 19.00 w niedzielę do ok. 16.30 w poniedziałek. Po tej godzinie przyszła pora na przerwę techniczną - wymianę kierowców na wypoczętych przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa związanego z pandemią, sprawdzenie stanu technicznego pojazdów oraz wymianę drobnych elementów.
Tylko na Krzykach i w Starym Mieście w ciągu 24h pługosyparki pokonały 4900 km i zużyły prawie 130 ton chlorku sodu do zabezpieczania dróg.
Kolejna akcja rozpocznie się już niedługo. Po godz. 21.00 wszystkie pługosyparki wyjadą na wrocławskie drogi, by w nocy zabezpieczyć ich stan.
Czas na podsumowanie ostatnich 24h. Nasze pługosyparki bezustannie pracowały od godziny 19:00 w niedzielę do ok...
Opublikowany przez Ekosystem Poniedziałek, 8 lutego 2021
godz. 14.25
Akcja zima – cały sprzęt na ulicach Wrocławia
godz. 13.00
godz. 12.15
Po "Kliknieciu" mapa otwiera się w nowym oknie
godz. 11.15
Na chodnikach, ścieżkach rowerowych oraz przystankach również prowadzone są prace zabezpieczające. Prognozy wskazują, że drogowcy jeszcze przez wiele godzin będą walczyć z intensywnie padającym śniegiem i przeciwdziałać skutkom jego opadów.
Czytaj też: Utrudnienia w kursowaniu tramwajów
– Aktualnie wszystkie pługosyparki (51 szt.) są zaangażowane w odśnieżanie oraz zabezpieczania pasa drogowego. Intensywne prace prowadzone są też na chodnikach, ścieżkach rowerowych i przystankach komunikacji miejskiej. Przypominamy, że za odśnieżenie i zabezpieczenie chodników przylegających do nieruchomości odpowiedzialni są właściciele i zarządcy tych nieruchomości – podkreśla Dorota Witkowska z Ekosystem sp. z o.o.
Zgodnie z zawartymi umowami planowym zimowym oczyszczaniem objęte jest 1.133 km dróg, 8 497 mkw chodników i ciągów pieszo-rowerowych oraz o 18 022 mkw wydzielonych ścieżek rowerowych.
Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami:
- za zimowe utrzymanie dróg wewnętrznych/drogi osiedlowe, zakładowe, place przed dworcami kolejowymi i autobusowym/odpowiedzialni są zarząd-cy/właściciele terenu,
- za usuwanie śniegu i likwidowanie śliskości na chodnikach odpowiedzialni są właściciele przyległych nieruchomości.
Sezon zimowy na drogach
– W porównaniu do ubiegłego roku zimowym utrzymaniem objętych zostało o 14 km dróg więcej. Zwiększyliśmyteż powierzchnie wydzielonych ścieżek rowerowych, chodników i ciągów pieszo-rowerowych objętych zimowym utrzymaniem, odpowiednio o 18 022 mkw. i o 8 497 mkw. – wyjaśnia Dorota Witkowska.
Planowym zimowym oczyszczaniem objęte jest 1 133 km dróg, w tym:
- drogi krajowe nr 5 i nr 94,
- drogi wojewódzkie,
- drogi powiatowe,
- drogi gminne, po których prowadzona jest komunikacja zbiorowa i o znaczącej roli komunikacyjnej na
- obszarze dzielnicy lub osiedla, a także stanowiące dojazd do ważnych obiektów użyteczności publicznej.
Fot. Ekosystem
Prace w ramach „akcja zima”
Standardowo prace wykonywane w ramach sezonu zimowego obejmują:
- prowadzenie tzw. „akcji zima”, czyli oczyszczanie pasa drogowego w technologii zimowej (zapobieganie i likwidowanie gołoledzi, zlodowacenia lub śliskości, usuwanie śniegu);
- prace w technologii zamiennej, wykonywane w przypadku gdy warunki atmosferyczne nie wymagają prowadzenia prac w technologii zimowej. Polegają one na oczyszczaniu, mechanicznym oraz ręcznym, jezdni, wydzielonych ścieżek rowerowych, ciągów pieszo-rowerowych, parkingów, przejść podziemnych, zieleńców, przystanków.
Częstotliwość wykonywania usług w technologii zamiennej:
- jezdnie – okolice Rynku – stała czystość, pozostałe – 1 x w miesiącu
- parkingi - stała czystość (Stare Miasto), pozostałe dzielnice 1 x w tygodniu
- chodniki, ciągi pieszo-rowerowe – stała czystość (Stare Miasto), pozostałe dzielnice 2, 3 x w ty-godniu
- przystanki – stała czystość
- wydzielone ścieżki rowerowe – 1 x w m-cu
- przejścia podziemne – zgodnie z harmonogramem
- zieleńce z częstotliwością: 1 x w m-cu, 1,2 x w tyg., stała czystość
- wydzielone torowiska tramwajowe z częstotliwością 1,2,7 x w tygodniu
- wynajem i utrzymanie 6 774 szt. koszy ulicznych – stała czystość
Na terenie baz wykonawców zgromadzono materiały do zwalczania śliskości:
- chlorek sodu: 4.497 Mg
- chlorek wapnia: 77 Mg
- chlorek magnezu: 22 Mg
- kruszywo: 622 Mg
Więcej pługosyparek
– Zwiększyliśmy również ilość pługosyparek jezdniowych, wykorzystywanych w ramach „akcji zima”, z 45 do 51 sztuk. Zarówno one, jak i inne specjalistyczne pojazdy są przygotowane do rozpoczęcia prac – dodaje Dorota Witkowska.
- Pługosyparki jezdniowe z układem do zraszania solanką - 46 szt. pojazdów spełniających europejski wymóg standardu emisji spalin EURO 6, 5 szt. pojazdów napędzanym gazem ziemnym
- Pługosyparki chodnikowe – 24 szt.
- Samochody dostawcze - 5 szt.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami:
- za zimowe utrzymanie dróg wewnętrznych, drogi osiedlowe, zakładowe, place przed dworcami kolejowymi i autobusowym odpowiedzialni są zarządcy, właściciele terenu;
- za usuwanie śniegu i likwidowanie śliskości na chodnikach odpowiedzialni są właściciele przyległych nieruchomości.