wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Kierowco przebadaj się!

Kierowco przebadaj się!

Data publikacji: Autor:

Siedzący tryb pracy, nieregularne posiłki i stres sprzyjają rozwojowi schorzeń o podłożu kardiologicznym u kierowców. W piątek, bezpłatnie, będą mogli się przebadać.

Reklama

Zarówno kierowcy zawodowi jak i zwykli użytkownicy dróg będą mogli w piątek (18 lipca) we Wrocławiu wziąć udział w bezpłatnych badaniach kardiologicznych w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej ,,Ciśnienie na życie”. Przy dworcu PKS przy ulicy Suchej 1/11 stanie specjalny autokar, w którym w godz. 8-16, wykonywane będą badania.

W piątek, Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadzi kontrole autokarów rejsowych na wrocławskim dworcu PKS. Inspektorzy ITD sprawdzą dokumenty pojazdów, stan techniczny autokarów i trzeźwość kierowców. Przy okazji będzie można skorzystać z bezpłatnych badań kardiologicznych, w tym m.in. pomiary ciśnienia krwi, wykonanie zapisu EKG, pobranie krwi do analizy laboratoryjnej. Badania przeprowadzi personel medyczny a będą mogli z nich skorzystać wszyscy wrocławscy kierowcy.

– Zapraszamy kierowców zawodowych, taksówkarzy oraz osoby prywatne, które jeżdżą samochodami a chciałyby się zbadać – mówi Daniel Woźniak, naczelnik Wydziału Inspekcji w Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego we Wrocławiu.

Badanie ma na celu wyselekcjonowanie pacjentów wysokiego ryzyka i objęcie ich programem prewencji kardiologicznej oraz w razie potrzeby leczeniem. Problem jest ważny, bo jak podkreślają organizatorzy akcji, zawodowi kierowcy znajdują się w grupie osób obarczonych podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób serca i układu krążenia. W trakcie akcji będzie można sprawdzić „wiek serca”.

– Specjalna aplikacja pozwoli sprawdzić, czy u danego kierowcy istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu. Pojawia się ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Jednak wiek serca można obniżyć. Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na zdrowszy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie niwelował czynniki ryzyka zawału serca i udaru mózgu, takie jak nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, otyłość, cukrzyca, palenie, brak aktywności fizycznej i stres – mówi Joanna Sobieska,  kampania „Ciśnienie na życie”.

Nie mierzymy ciśnienia

Jak mówią organizatorzy, ogólnopolska kampania edukacyjna „Ciśnienie na życie” ma uświadomić Polakom, jakie ryzyko niesie ze sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PBS w styczniu 2014 roku „Profilaktyka nadciśnienia tętniczego oraz zdrowego dla serca trybu życia wśród Polaków”, tylko 1/3 respondentów mierzy ciśnienie krwi regularnie. Ponad połowa badanych uważa, że kontrolę można rozpocząć po 50. roku życia lub dopiero po wystąpieniu zawału serca lub udaru, albo w ogóle nie wie, kiedy należy zacząć kontrolować ciśnienie. Panuje też przekonanie, że konsultacja lekarska i badania profilaktyczne są domeną starzejącego się pokolenia. Wyniki raportu pokazują, że wiedza o nadciśnieniu jest niekompletna i konieczna jest dalsza edukacja w tym zakresie.

Jednym z głównych zadań kampanii jest przeprowadzenie jak największej liczby pomiarów ciśnienia krwi oraz badań wieku serca. W 2013 r. w ramach kampanii udało przeprowadzić się ponad 250 000 tys. pomiarów. W 2014 r. badania będą wykonywane w centrach handlowych, podczas ważnych konferencji medycznych, biznesowych, masowych wydarzeń sportowych, pielgrzymek oraz kontroli drogowych.

jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Wybory 2025