wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Kinomural 2019. Artyści z całego świata tworzą ruchome murale [ZDJĘCIA]

Kinomural 2019. Artyści z całego świata tworzą ruchome murale [ZDJĘCIA]

20-21 września 2019 r., za sprawą projektu Kinomural, wrocławskie Nadodrze zmienia się w wielkoformatową galerię sztuki. Na 12 ścianach 8 kamienic pojawiają się ruchome murale autorstwa artystów z Polski, Kolumbii, Chin, Japonii, USA czy Szwajcarii. Zobacz, jak wyglądało to w piątek.

Reklama

Prace obejrzeć można jeszcze dziś, 21 września, od godz. 19.30 do 22.00 na Kurkowej 40, Kurkowej 51 (2 ściany), Ptasiej 22 (2 ściany) i Ptasiej 38.

Projekcje rozpoczną się o godz. 19.30 na wszystkich ścianach danego dnia, zatem spacer po Nadodrzu zacząć można od dowolnej lokalizacji. Prace artystów wyświetlane będą rotacyjnie, aby każdy miał szansę zobaczyć wszystkie dzieła.

– Zapraszamy na wieczorne spacery po Nadodrzu, jakiego nie znacie. – zachęcają organizatorzy. Na oficjalnej stronie Kinomuralu – www.kinomural.com – znajduje się mapka wydarzenia. W formie drukowanej będzie także dostępna w HART Hostel & Art na Rydygiera 25.

Nadodrze jak Kreuzberg

Wśród twórców, których prace będziemy podziwiać, są m.in. Tomek Tryzna, Filip Zawada, Marcin Ożóg, Dagmara Pochyła, a także Thorsten Fleisch,Yuge Zhou, Zlatko Ćosić, Shusaku Kaji, Sean Pecknold i Mike Pelletier. To pierwszy w Polsce projekt, prezentujący sztukę w takiej formule.

Tymczasowe dzieła wyświetlane będą na Nadodrzu, wyjątkowym wrocławskim osiedlu, porównywanym do berlińskiego Kreuzbergu czy rzymskiego Zatybrza. Swój film kręcił tu sam Steven Spielberg. Na 12 ścianach 8 kamienic powstaną ruchome obrazy. Nie będą to jednak typowe murale a efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideoartu, przez animację, po kino eksperymentalne.

Kinomural – ruchome murale na Nadodrzu

Kinomural – ruchome murale na Nadodrzu

Performance / W plenerze / Dla wszystkich
Termin od 20 września 2019 19:30 do 21 września 2019 22:04

Miejsce Nadodrze

Zobacz

Zobaczymy kilkadziesiąt historii opowiedzianych przez 22 wyśmienitych twórców z kraju i ze świata.

– Trzon programu stanowią artyści z Wrocławia, którzy pracują z konkretnymi ścianami na Nadodrzu. W ten sposób powstaną prace unikatowe, dedykowane wybranym powierzchniom – mówią pomysłodawcy Kinomuralu. 

Obejrzymy m.in. wspólne dzieło pisarza, fotografa i muzyka Filipa Zawady, reżysera filmowego, operatora i artysty eksperymentującego z ruchomym obrazem Piotra Bartosa oraz Agaty Bartos, wykształconej w Holandii artystki mixed-media. 

Swoje prace zaprezentują również autor legendarnej „Panny Nikt” Tomek Tryzna, twórca animacji i muzyk (Małe Instrumenty, Kariera) Marcin Ożóg oraz artystka mediów temporalnych Maja Wolińska, a także Dagmara Pochyła, twórczyni teledysków i animacji spod szyldu Rabbit Hole Wytwórnia oraz Bartek Bartos, reżyser i producent filmowy, autor nagrodzonego na festiwalu Nowe Horyzonty filmu „Chłopiec z żabą”. 

Obejrzymy ponadto prace międzynarodowego kolektywu audiowizualnego AOAC (Nika Otto, Alp Şahin, Neo Chung) i manufaktury kinoMANUAL – Aga Jarząb i Maciek Bączyk eksplorują analogowe techniki filmu, takie jak animacja rysunkowa, wycinanka i non camera.

Od wirtualnej rzeczywistości do filozofii

Kinomural będzie okazją do podziwiania prac uznanych na całym świecie artystów z różnych kontynentów i kultur, wykorzystujących rozmaite media, podejmujących istotne kwestie społeczne i egzystencjalne.

Nagradzany na wielu festiwalach Thorsten Fleisch znany jest z projektu pt. „Energie!”, w którym ujawnia się jego fascynacja odkryciami Nikoli Tesli. Tworzył prace m.in. na zamówienie Gaspara Noé.

Pochodzący z byłej Jugosławii Zlatko Ćosić w swoich dziełach porusza tematykę tożsamości, imigracji i życia w kulturowo obcych środowiskach. Japończyk Shusaku Kaji tworzy abstrakcyjne prace wizualne i dźwiękowe, wykorzystując sygnał elektryczny i gadżety manipulatora syntezatorowego.

Mieszkający w Los Angeles Sean Pecknold, autor filmów dla Fleet Foxes czy Dirty Projectors, konfrontuje się z problematyką czasu, śmierci, Boga, natury i samotności. Jorge Bandera z kolumbijskiej Bogoty eksperymentuje z formatami fulldome i tworzeniem narracji na potrzeby virtual reality.

Kanadyjczyk Mike Pelletier wykorzystuje animację 3D oraz instalację kinetyczną do badania sposobów reprezentacji ludzkiego ciała w sztuce i kręgach społecznych. Rezydujący w Berlinie Damien Tran z pomocą kserokopiarki tworzy m.in. plakaty, ryciny i ziny, a szwajcarski artysta Dirk Koy skupia się na filmie eksperymentalnym i ruchomej grafice.

O Kinomuralu

Pomysłodawcy Kinomuralu, Bartek, Agata i Piotr Bartos, od wielu lat zajmują się sztuką filmową. W 2013 roku we Wrocławiu bracia Bartos stworzyli Studio Manifiesta, produkujące kino autorskie. Chwilę później do tandemu dołączyła siostra, Agata Bartos, ceniona artystka multimedialna. W 2014 roku ich pełnometrażowy debiut pt. „Chłopiec z żabą” otrzymał nagrodę główną na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w konkursie Powiększenie.

Projekt został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia. Partnerami projektu są Gmina Wrocław, TBS Wrocław i Dolnośląskie Centrum Filmowe.

materiały prasowe organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl