wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Miejsce na cmentarzu chętnie odkupię…

Co trzeba zrobić, aby załatwić miejsce na tym cmentarzu? – pyta klient w biurze jednego z cmentarzy komunalnych we Wrocławiu. – Trzeba umrzeć… – odpowiada na serio pracownik biura.

Reklama

To autentyczna sytuacja. Postanowiliśmy sprawdzić, czy i w jaki sposób można legalnie „zdobyć” miejsce na tradycyjny pochówek na którymś ze starszych, zabytkowych cmentarzy komunalnych: cmentarzu Grabiszyńskim lub Osobowickim, gdzie nie przeprowadza się nowych pochówków, albo na innym zamkniętym cmentarzu. A chętnych do posiadania grobu właśnie tam jest wielu. Bo krewni lub znajomi są tam pochowani, bo do cmentarza dobry dojazd z domu, bo cmentarz się podoba…

Jeśli ktoś ma na Osobowicach lub cmentarzu Grabiszyńskim już pochowanego członka rodziny, może liczyć na dochowanie w urnie (gdy minęło kilka lat) lub po 20 latach – na dochówek tradycyjny. Nie zawsze jest to możliwe z powodu np. wysokiego poziomu wód gruntowych lub starodrzewu.

Likwidacja starych grobów

Szansą zyskania całkiem nowego miejsca na grób jest pojawienie się na cmentarzu nowych miejsc w wyniku likwidacji starych, nieopłaconych grobów. Albo gdy zwolni się miejsce w wyniku połączenia grobów lub ekshumacji i przeniesienia grobu np. na inny cmentarz. To ostatnie zdarza się coraz częściej. – W ubiegłym roku zlikwidowaliśmy sporo takich grobów na cmentarzu Grabiszyńskim. Teraz na cmentarzu Osobowickim jest przygotowanych do likwidacji kilkaset grobów. Miejsca wydawane są na bieżąco, a zapotrzebowanie jest ogromne – informuje Zofia Kluszycka, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych. I dodaje, że nie ma możliwości zarezerwowania sobie takiego miejsca z wyprzedzeniem, zapisania się na miejsce itp.

Nie kupisz miejsca na cmentarzu

– Owszem, są osoby, które takie miejsca mają wykupione, ale odkąd w 1992 r. powstał ZCK, nie można zarezerwować miejsca na grób – tłumaczy.  

Możliwość odkupienia od kogoś miejsca na cmentarzu Grabiszyńskim lub Osobowickim oferują niektóre firmy pogrzebowe albo osoby prywatne. Ale dyrektor ZCK ostrzega przed takimi transakcjami.

– Nie ma prawnej możliwości odsprzedania miejsca na grób. Bo prawo do grobu jest niezbywalne. Tylko rodzina pochowanego ma do niego prawo. Jeśli ktoś nam coś takiego proponuje, to blefuje – mówi Zofia Kluszycka.

Udostępnienie grobu – jest ryzyko

Choć to dziwnie brzmi, miejsce w grobie można jednak komuś udostępnić. Wtedy możliwy jest dochówek w tym grobie (oczywiście gdy minie 20 lat). Ale jest to ryzykowne. Do biura przychodzą osoby, które składają oświadczenie, że są jedynymi żyjącymi krewnymi osoby pochowanej w grobie, które zgadzają się komuś obcemu udostępnić na pochowek. – My te oświadczenia przyjmujemy w dobrej wierze. Ale może się okazać, że po jakimś czasie zgłosi się dalsza rodzina pierwszego zmarłego i zaprotestuje przeciwko temu, aby obca osoba była pochowane w tym samym grobie. I zażąda ekshumacji. Takie przypadki w Polsce już były – ostrzega Zofia Kluszycka.

Prezydent decyduje

Na pewne miejsce na zamkniętych cmentarzach mogą liczyć osoby zasłużone dla Wrocławia. A tych jest bardzo dużo. – Wtedy jest to decyzja prezydenta, którą realizujemy – przyznaje dyrektor ZCK.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl