wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. IV Targi Edukacji Międzykulturowej za nami

Ponad dwieście pięćdziesiąt osób odwiedziło IV Targi Edukacji Międzykulturowej, które odbyły się w dniach 7-8 marca 2018 w barokowej sali Uniwersytetu Wrocławskiego, Oratorium Marianum. Tegoroczna edycja została zorganizowana pod tytułem „Empatia, otwartość, integracja - co widać z drugiej strony?” i po raz drugi w swojej historii miała charakter międzynarodowy.

Reklama

Pierwszego dnia kilkunastu ekspertów z Polski i Niemiec dzieliło się swoimi doświadczeniami prezentując działania i koncepcje związane z tematyką wielokulturowości i edukacją. Ponadto organizacje pozarządowe i instytucje oferujące szkolenia, warsztaty i międzykulturowe projekty edukacyjne miały okazję do zaprezentowania swoich działań na stoiskach oraz nawiązania bezpośrednich rozmów z uczestnikami targów.

Dzień drugi

Drugi dzień miał charakter artystyczny i mniej formalny. W tym dniu odbyła się inspirująca debata panelowa, w której uczestniczyli specjaliści oraz osoby zaangażowane w międzykulturowe działania społeczne i systemowe m.in. Petra Köpping (saksońska minister ds. integracji i równego traktowania), dr Jacek Ossowski (przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia), Ewa Skrzywanek (nauczycielka historii i edukatorka z Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli), Katarzyna Hübner (dyrektor zarządzającą niemiecko-polskiego szkolnego projektu Europrymus ze Zgorzelca), Joanna Magacz (dyrektorka Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie), Manuela Pliżga-Jonarska (koordynatorka ds. dialogu międzykulturowego we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego) i Uwe Behnisch (dyrektor Biura Łącznikowego Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu).

Gościem specjalnym wydarzenia i moderatorem drugiego dnia był Steffen Möller, Niemiec mieszkający ponad 25 lat w Polsce, znany m.in. z serialu „M jak Miłość” oraz programu „Europa da się lubić”, znający biegle niuanse kulturowe oraz polski język.

Ważną częścią targów były wydarzenia towarzyszące. Pierwsze z nich – zajęcia dla wrocławskich dzieci szkolnych z artystami i pedagogami Opery Sempera z Drezna, którzy na dwa dni przyjechali specjalnie do Wrocławia z projektem „ChorAlarm”. W projekcie tym uczą dzieci otwartości na inne kultury poprzez naukę międzynarodowych piosenek i wspólne śpiewanie w różnych językach. W ciągu 4 godzin warsztatu przygotowali specjalny pokaz, którym uświetnili drugi dzień targów.

Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym były Międzykulturowe Warsztaty Teatralne z reżyserem dr Stephanem Reherem, który przez dwa pełne dni w trakcie intensywnego warsztatu teatralnego w języku angielskim w kreatywnej formie pracował z grupą wrocławian, w tym obcokrajowców, nad specjalnym spektaklem, który także został zaprezentowany uczestnikom targów. W warsztacie tym udział wzięli wrocławianie pochodzący m.in. z Włoch, Brazylii, Australii, Turcji, Ukrainy, Kenii i Polski.

Ponadto uczestnicy mieli okazję posłuchać polskich piosenek w wykonaniu chóru studentów biorących udział w rocznym kursie języka polskiego przygotowującym ich do studiowania w Polsce. Chór składa się ze studentów Szkoły Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy pochodzą m.in. z Chin, Korei Południowej, Białorusi, Ukrainy.

Wszystkie trzy artystyczne występy były bardzo wzruszające i miały wspólną cechę – pokazują jak uczyć otwartości na drugiego człowieka i są wyjątkowo kreatywną metodą integracji, w której nie potrzeba mówić tym samym językiem, ale porozumiewać się poprzez sztukę.

Ważnym punktem targów były także inne działania miasta Wrocław, w tym prezentacja Programu „Wrocławskiej Strategii Dialogu Międzykulturowego na lata 2018-2022” oraz pokaz filmu „Kocham Wrocław”, w którym wystąpili wrocławianie z różnych krajów i kultur, którzy w szczególny sposób wyróżniają się swoją aktywnością i dzielą swoimi talentami z innymi mieszkańcami Wrocławia.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele uczelni wyższych, związków wyznaniowych, mniejszości narodowych i etnicznych, pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, nauczyciele, dyrektorzy szkół i przedszkoli, edukatorzy, trenerzy międzykulturowi, studenci, uczniowie, rodzice, a także osoby ze świata mediów i biznesu oraz przedstawiciele polskiej i niemieckiej administracji publicznej.

Targi spotkały się z dużym zainteresowaniem. Dały okazję do poznania nie tylko nowatorskich metod pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, ale też do wymiany myśli, dobrych praktyk i kontaktów ze specjalistami oraz przedstawicielami organizacji i instytucji działających na rzecz dialogu międzykulturowego w Polsce i w Niemczech.

Organizatorem wydarzenia była jednostka Gminy Wrocław – Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Partnerami wydarzenia było Regionalne Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej i Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia, a patronat nad wydarzeniem objął Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Więcej informacji o działaniach miasta Wrocław w zakresie dialogu międzykulturowego na www.wielokultury.wroclaw.pl

Manuela Pliżga-Jonarska, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl