Proj. Barbara Kaczmarek

Nowy wspaniały kraj. II Półmaraton czytań performatywnych

Czy będzie jeszcze wspaniale? To pytanie zadajemy sobie nieustannie w 2023 roku. Wielu/wiele z nas oczekuje zmian, inni uważają, że nie warto na nie liczyć. Nasz kraj jest mozaiką opowieści i areną nieustająco nachodzących na siebie procesów społecznych. Podczas półmaratonu czytań spojrzymy głęboko w Polskę i poza nią. Powrócimy do tematów z czasów wojennych oraz małych miejscowości przygranicznych.

Zastanowimy się nad losem migrantów z Iranu, Ukrainy i innych mniej znanych miejsc. Po raz pierwszy na naszej scenie wybrzmi język śląski, a po raz wtóry język ukraiński. Wraz z naszymi bohaterami i bohaterkami stawimy czoło lękom i traumom pokoleń, poszukamy też miłości i zupełnie szalonych, narkotykowych doznań.

Będzie to słodko-gorzka pigułka rzeczywistości. Jedno możemy obiecać na pewno – żadna z przedstawianych opowieści, nieważne jak nieprawdopodobna, nie została wymyślona. Czytania peformatywne przygotowali reżyserzy/reżyserki i aktorzy/aktorki związani z projektem „Teatr na faktach”, a także uczestnicy i uczestniczki IV edycji kursu dokumentalnego oraz zaproszone gościnie z Ukrainy. Po czytaniach odbędzie się dyskusja z udziałem artystów i zaproszonych gości.

Czytania i dyskusja będą dostępne w formie streamingu na profilu Instytutu Grotowskiego na Facebooku. Zapraszamy do nowego wspaniałego kraju! Program: Blok I 15:00 Dziewczyna z Iranu Rozmowy na skraju lasu Było późno i wcale się nie bałam Strachuwa Blok II 17:00 Wierszyki śląskie User Experience Placówka Moja babcia była katiuszą Blok III 19:00 Widzę ciebie Siłaczka Trzy, spektakl Nowy wspaniały kraj, dyskusja

Lokalizacja

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Przejście Żelaźnicze,  Wrocław

Komentarze