Fot. Karolina Sołtys

Cambio dolor. Wyznanie wiary

Spektakl i wydarzenia towarzyszące Ja poza tym, że identyfikuję się jako osoba niebinarna, to identyfikuję się jako bałtycka nimfa. I właśnie przedwczoraj skoczyłam sobie do jeziora i uznałam, że jestem mokra i obowiązki mam mokre. Cały ten mitologiczny vibe związany z nimfami odnajduje się jakby w… To jest związane z czymś więcej. Ofelia…

Ofelia nie jest nimfą, ale jej wizerunki malarskie są takie bardzo nimfowe, ona wpływa do tej wody, żeby się utopić… z tymi kwiatami. Jedna moja wykładowczyni kiedyś napisała solidny artykuł o strategiach ofellicznych…

Sfera publiczna jest ufundowana na męskiej racjonalności, przez co emocje są z niej wypierane, a kobiety spycha się poza racjonalność. I strategiami, które one mają do dyspozycji są strategie emocjonalne. Samobójstwo, szaleństwo, furia. W sensie siły bezsilnych. Moja matka jest cokolwiek niezrównoważoną osobą, tak mistycznie wierzącą, więc byłam w neokatechumenacie… Masz takie wspólnoty, nie wiem, dwadzieścia, czterdzieści osób, i ludzie w trakcie odpadają… jak w szkole teatralnej. Moją matkę na przykład kiedyś wyrzucono i katechiści powiedzieli jej, że drzewo, które daje złe owoce, musi zostać ucięte i precz w ogień rzucone. Droga neokatechumenalna jest bardzo performatywna. Tam jest inny kod wizualny. Są też pieśni, które są o wiele bardziej seksi niż pieśni w Kościele.

Więc nimfy i pieśni to jest mój vibe.” Fragment monodramu Scenariusz spektaklu powstał metodą verbatim na podstawie rozmów z Daną Hirsh. Wydarzenia towarzyszące: panel dyskusyjny i warsztaty czw. 15.12.2022, 20:15–21:45 Sala Teatru Laboratorium Kondycja psychiczna młodzieży LGBT+ w Polsce Panel dyskusyjny, w którym udział wezmą: Lu Olszewski, Anna Smarzyńska, kolektyw Ciao.wro, czyli Klaudia Grzyb i Maja Jakóbczyk; prowadzenie Mateusz Witczak Wstęp wolny 7 na 10 nastolatków LGBT+ doświadcza w Polsce homo- i transfobicznej przemocy, 70% ma myśli samobójcze, raptem co trzeci może liczyć na wsparcie i uznanie swojej orientacji czy tożsamości w szkole. To już nie „dzwonki” alarmowe, ale potężne dzwony. Sytuacja naszej nieheteronormatywnej młodzieży jest znacznie gorsza niż jej rówieśników z innych państw Unii Europejskiej. Jak wielka w tym zasługa polityki Prawa i Sprawiedliwości?

W jaki sposób nagonka na społeczność LGBT+ wpływa na wahadło społecznych nastrojów? Czy rodzice i nauczyciele są gotowi, by rozmawiać o orientacji i tożsamości? Po co nam hostele interwencyjne, czemu służą grupy wsparcia i warsztaty? Gdzie mogą się edukować nasi sojusznicy? Na te pytania (i wiele innych) odpowiedzą osoby uczestniczące w panelu.

Lu Olszewski (ona/jej) – aktywistka skupiająca się na widoczności i reprezentacji osób niebinarnych w przestrzeni publicznej. W 2015 roku wstąpiła do partii Razem we Wrocławiu. Była odpowiedzialna za animowanie publicznej dyskusji z osobami aktywistycznymi z Wrocławia w takich dziedzinach jak polityka mieszkaniowa, edukacja, środowisko czy miejska polityka równościowa.

Od 2018 roku skupiła się na pracy w Kulturze Równości, współorganizując przy organizacji Wrocławskie Marszów Równości i powiązany z nimi Festiwal Równych Praw. W ramach KR zajmuje się wsparciem osób transpłciowych oraz organizuje i prowadzi dyskusje w ramach „Równych Rozmów” – cyklu spotkań z osobami mieszkającymi we Wrocławiu, które opowiadają o doświadczeniu osób queerowych. Jest także współpracowniczką społeczną posłanki Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, którą wspiera w kwestiach równouprawnienia osób LGBT+.

Anna Smarzyńska (ona/on/jego/jej) – ukończyła studia pedagogiczne na Uniwersytecie Pedagogicznym w Zielonej Górze. Animatorka kultury, była fotografka, aktywistka społeczna związana z Wrocławiem. Założycielka Stowarzyszenia Kultura Równości i organizatorka Wrocławskich Marszów Równości. Jest osobą zaangażowaną społecznie, w szczególności w ruchu LGBTQIA+.

Uczyła fotografii w ramach terapii zajęciowej dla osób z niepełnosprawnościami, przez kilka lat pracowała w logistyce, by wreszcie zająć się edukacją antydyskryminacyjną i antyprzemocową. Od 2016 roku jest osobą trenerską WenDo.

W 2020 ukończyła Holistyczną Szkołę Trenerów. Jest matką syna z niepełnosprawnością. Identyfikuje się jako osoba queer. kolektyw Ciao.wro czyli Klaudia Grzyb (ona/jej) i Maja Jakóbczyk (ona/jej) – seksuolożki, psycholożki i edukatorki seksualne. Prowadzą grupy wsparcia dla osób transpłciowych oraz ich rodziców i bliskich.

Terminy Cambio dolor. Wyznanie wiary

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Przejście Żelaźnicze,  Wrocław

Komentarze