Wrocławski Teatr Plenerowy 2019

Wrocławski Teatr Plenerowy 2019

Sceną jest trawnik, kopułą teatru – niebo, widownia zasiada na kocach, leżakach, parkowych ławkach.

Scenografia jest lekka, łatwo demontowana, nie niszczy trawy, nie obciąża podłoża i nie wymaga ciężkiego sprzętu.

Prezentowane przedstawienia mają lekką formę, czas trwania nie powinien przekroczyć godziny a treść powinna być dostosowana do widzów w różnym wieku.

Wrocławskie teatry zawodowe podlegające samorządowi, na czas wakacji zamykają swoje siedziby i nie grają przedstawień. Wymusza to poniekąd regulamin pracy, poniekąd spowodowane jest założeniem, że w upalne lato do teatru widz nie przyjdzie. 

Tymczasem spora część wrocławian nie wyjeżdża z miasta dlatego zdecydowaliśmy się połączyć siły, wykorzystać środki i robić teatr w plenerze.

1 września – Park Grabiszyński, okolice Górki Skarbowców

  •  o godzinie 16:00 zagramy OGRÓD ROGACZY - ŁAWECZKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
  • o godzinie 18:00 zagramy PARADY.

Dwa spektakle dziennie:

  • godz. 16:00 – OGRÓD ROGACZY – ŁAWECZKA NIEPODLEGŁOŚCI (przedstawienie przygotowane w zeszłym roku).
  • godz. 18:00 – PARADY wg Jana Potockiego i Szekspira.

Wstęp na spektakl jest wolny, ponieważ koszty produkcji, przygotowania i eksploatacji sfinansuje Gmina Wrocław na mocy stosownej umowy zawartej na realizację zadania z Fundacją Ośrodek, która będzie Producentem Projektu.

Repertuar

Ogród Rogaczy – ławeczka niepodległości 

to farsa kryminalna autorstwa Marka Kocota, a właściwie bardziej satyra na obecne kryminalne produkcje telewizyjne z gatunku paradokumentów. Oto we wrocławskim parku, przy ławeczce niepodległości, pojawiają się tajemniczy obywatele z… rogami na głowie. Policjanci szukają ciała, szef ogromnej korporacji szuka sensu życia, a szef działu HR szuka sprawiedliwości…

Spektakl trwa jedną godzinę 5 minut, w obsadzie aktorki Aleksandra Dytko-Masztalska (Wrocławski Teatr Współczesny), Klaudia Waszak (Teatr Muzyczny Capitol), Andrzej Gałła (Teatr Muzyczny Capitol), Tadeusz Ratuszniak (Wrocławski Teatr Współczesny), Tomasz Krajewski i Marek Kocot (dawniej Teatr Współczesny Wrocław).

Sztuka na 6 osób, dla widzów w różnym wieku, ze szczególnym ukłonem do dorosłych. Premiera spektaklu otwierała projekt Wrocławskiego Teatru Plenerowego w 2018 roku.

Parady autorstwa Jana Potockiego

seria scenek rodzajowych, których bohaterowie wywodzą się z ducha komedii dell’arte. Powstały w 1793 roku i grane były na dworach magnatów Potockich.

To wdzięczny popis żartu scenicznego przeniesionego na płaszczyznę groteski. Dużo ruchu, odrobina pantomimy i spora dawka klownady w kostiumie i scenografii inspirowanej twórczością Rene Margitte’a. Uciekamy od klasycznych strojów i masek włoskiej commedia dell’arte. Uciekamy od tłumaczenia Józefa Modrzejewskiego, które  - mimo, że powszechnie znane i najczęściej dotąd grywane, nosiło już ślady nadgryzień zębem czasu. Nowe tłumaczenie i adaptację (m. In. Poszerzenie o ramę z dramatów Szekspira) przygotował Marek Kocot.

Obsada czteroosobowa złożona z aktorów Teatru Muzycznego Capitol: Klaudii Waszak, Adriana Kący, Mikołaja Woubisheta oraz Marka Kocota Czas trwania około 1 godziny.

 

 Wrocławski Teatr Plenerowy jest przygotowywany ze środków Gminy Wrocław przy współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego i Zarządem Zieleni Miejskiej  

Lokalizacja

Park Grabiszyński

Podróżnicza, 53-501 Wrocław

Komentarze