Wystawa: Wyprodukowano we Wrocławiu

Wystawa: Wyprodukowano we Wrocławiu

Centrum Historii Zajezdnia zaprasza do obejrzenia nowej wystawy planszowej ,,Wyprodukowano we Wrocławiu. Przemysłowe marki Wrocławia po 1945 roku”, przygotowanej we współpracy ze studentami kierunku Historia w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Wystawa będzie prezentowana do końca marca w północnej pierzei wrocławskiego Rynku.

Rodzące się wśród ruin wrocławskie fabryki pełniły szczególną rolę w rzeczywistości PRL, skupionej na intensywnym rozwoju przemysłu. Bazującym na pozostałościach niemieckich zakładów przedsiębiorstwom udało się jednak wykreować zupełnie nowe, odnoszące sukcesy marki.

Cała Polska gotowała na kuchenkach Wrozametu i podróżowała w wagonach Pafawagu, a nazwa ,,Fadroma” stała się synonimem ładowarki. To we Wrocławiu wyprodukowano pierwszy polski motorower, komputer i proszek enzymatyczny, nie ustępujące jakością zagranicznym odpowiednikom i znajdujące nabywców również za żelazną kurtyną. Zakłady przemysłowe przyczyniły się także do kreowania lokalnej tożsamości wrocławian – pracowników oraz użytkowników wyprodukowanych dóbr, stanowiąc namacalny dowód wspólnego wysiłku włożonego w odbudowę miasta. W fabrykach tętniło też okołozakładowe życie społeczne.

Choć wiele z nich nie przetrwało okresu transformacji, wyroby najpopularniejszych wrocławskich marek do dziś można odnaleźć w polskich domach. Wystawa powstała pod kierunkiem dr. hab. Wojciecha Kucharskiego w ramach zajęć na nowatorskim kierunku studiów – historia w przestrzeni publicznej, gdzie studenci realizują projekty popularyzujące wiedzę o przeszłości. Ekspozycja ma na celu przypomnieć oraz przybliżyć widzom ten niezwykle istotny rozdział historii miasta, a także przyczynić się do zmiany w powszechnym postrzeganiu materialnego dziedzictwa poprzemysłowego czasów przedwojennych i komunistycznych.

Na wystawie ukazana została bogata – w tym rzadko publikowana – ikonografia, przedstawiająca proces projektowania, produkcji i montażu, design innowacyjnych wyrobów, logo wiodących wrocławskich marek oraz materiały reklamowe. Warstwę tekstową wystawy, opisującą często zawiłe losy przedsiębiorstw, opracowano m.in. na bazie dokumentacji zakładowej, przechowywanej przez lata w archiwach i ponownie wydobytej na światło dzienne przez autorów wystawy. Mapa Wrocławia, uzupełniona o współczesne fotografie miejsc działalności zakładów, pozwoli zlokalizować fabryki w przestrzeni miasta.

Składająca się z 20 plansz wystawa przybliża genezę, działalność i obecne losy 16 z najbardziej rozpoznawalnych przedsiębiorstw powojennego Wrocławia, reprezentujących różnorodne gałęzie przemysłu, m.in. chemiczny, elektroniczny, maszynowy, budowlany czy włókienniczy. Zaliczają się do nich: Intermoda, Wrocławska Stocznia Rzeczna, Browar Piastowski, ASPA, Fadroma, Hutmen, FAT, Elwro, Dolmel, Pafawag, PBU Wrocław, Pollena, Wrozamet, ELPO, Polar oraz Wel-Tex.

Przygotowana w języku polskim i angielskim wystawa planszowa będzie prezentowana w północnej pierzei wrocławskiego Rynku od 8 do 31 marca 2023 roku, a następnie do końca roku na placu przed Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184.

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę 8 marca o godz. 12.00.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Rynek we Wrocławiu

Rynek,  Wrocław

Komentarze