Kongres rysownikow w Turynie

Kongres rysowników – Święto wybaczania. Paweł Althamer

Jednym z najważniejszych wydarzeń Triennale Rysunku Wrocław 2019 jest Kongres Rysowników, który poprowadzi Paweł Althamer na witrynach galerii Awangarda BWA Wrocław.

Historia organizowanych w wielu miastach świata Kongresów rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy podczas 7. Berlińskiego Biennale Sztuki Paweł Althamer przekształcił przestrzeń niewykorzystywanego do celów liturgicznych kościoła św. Elżbiety w forum wymiany myśli, poglądów, manifestacji wolnej od hierarchizowania i cenzury wypowiedzi. W ciągu kilku tygodni powstały na ścianach i na podłodze obiektu gęste struktury różnorodnych notacji, małych i większych rysunków uzupełnianych słownymi komentarzami. Kolejne Kongresy odbyły się między innymi w Pekinie, Nowym Yorku, Turynie, Kijowie, Gdańsku, Nikozji i w innych miejscach.

Do udziału we wrocławskim Kongresie zostaną zaproszeni artyści związani z BWA Wrocław. Wypowiedzą się oni między innymi na temat skomplikowanych relacji i uwarunkowań, w wyniku których galeria Awangarda BWA Wrocław straciła (na czas dłuższy lub bezpowrotnie) swoją dotychczasową lokalizację w centrum miasta oraz na temat miejsca kultury we współczesnej aglomeracji miejskiej. Trzydniowy kongres uwieńczony zostanie ceremonią wybaczania.

Kurator: Paweł Jarodzki

organizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Współorganizator: BWA Wrocław

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

galeria Awangarda BWA Wrocław

Wita Stwosza 32, 50-149 Wrocław

Komentarze