Futbol przeciwko rasizmowi! „Boisko bez granic”

Futbol przeciwko rasizmowi! „Boisko bez granic”

Fundacja Dom Pokoju i Przedstawicielstwo Regionalne Komisja Europejska w Polsce oraz Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zapraszają na XI edycję rozgrywek futbolowych. Turniej przeciwko rasizmowi we Wrocławiu ma swoją dziesięcioletnią tradycję – co roku w imieniu tolerancji i wzajemnego szacunku grają w nim drużyny złożone z osób różnego pochodzenia oraz reprezentujące mniejszości.

"Boisko bez granic" to nowa nazwa wydarzenia - gramy nie ”tylko” przeciwko rasizmowi, ale też przeciw wszelkim innym formom wykluczenia! Pod flagą tolerancji i wzajemnego szacunku spędźmy miły dzień przy boiskach! Tym razem areną futbolowych zmagań będzie nadodrzański Park Staszica, gdzie staną także strefy kibica oraz stanowiska animacyjne.

28 września po raz kolejny przyłączymy się do ogólnoeuropejskiej akcji „Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie". Pokażemy, że w piłkę nożną mogą grać wszyscy, bez względu na wyznanie, pochodzenie czy kolor skóry. Chcemy promować wielokulturowość, a tym samym sprzeciwić się rasizmowi, ksenofobii oraz wszelkim formom dyskryminacji.

W turnieju można było dopingować zarówno zawodników jak i zawodniczki, ale w tym roku po raz pierwszy zmierzą się ze sobą drużyny wyłącznie kobiece.

Gra w piłkę – i na scenie

W rozgrywkach piłkarskich udział wezmą drużyny złożone między innymi z mniejszości narodowych, różnych grup etnicznych, przedstawicieli organizacji pozarządowych i mediów.

Na boisku w Parku Staszica przez cały dzień - oprócz rozgrywek sportowych zaplanowano szereg atrakcji.

Zabawy dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia plastyczne. W ramach wydarzenia odbywają się także obchody Europejskiego Dnia Języków - całe wydarzenie prowadzone będzie po polsku i angielsku, w ramach atrakcji przewidziane są dwie lekcje hiszpańskiego na wesoło, a także warsztaty robienia transparentów w różnych językach europejskich.

Obok sportu, w programie znalazły się także warsztaty taneczne. Turczynka - Hazal, będzie uczyła tańca tureckiego z elementami tańca brzucha, a Ilona Pawlik poprowadzi dwie lekcje zumby - inspirowanej tańcami latynoskimi.

Ekocentrum zaprasza na warsztaty dotyczące ochrony klimatu, gry edukacyjne przygotowała także Kultura Równości. W trakcie turnieju odbędzie się także kolejna edycja gry “Wrocław - miasto zrozumienia”, którą przygotował teatr Układ Formalny. Gra karciana odwołuje się do biografii wrocławskich postaci - bohaterów dialogu międzykulturowego takich jak Bente Kahan, Edyta Stein, czy Angelus Silesius, uczy współpracy i szacunku.

O godzinie 15.00 odbędzie się otwarty trening piłkarski, który przeprowadzi Śląsk Wrocław.  

Program:

 • 9.30 Start rozgrywek
 • 11.00-11.30 Lekcja zumby
 • 11:30-12.00 Warsztaty prowadzone przez Ekocentrum, cz. 1
 • 12.00 Gra miejska „Miasto Zrozumienia“
 • 12.00 Warsztaty tańca orientalnego
 • 13.00 Lekcja hiszpańskiego
 • 13.30-14.00 Warsztaty prowadzone przez Ekocentrum, cz. 2
 • 14.00-14.30 Lekcja zumby
 • 15.00 Trening ze Śląskiem Wrocław
 • 16.00 Lekcja hiszpańskiego
 • 17.00 Koncert duetu Daniel Macia Carpena (śpiew i gitara) i Ehssan Chameiy (cajon i bembe)
 • 18.00 Koncert chóru Hurma
 • 20.00 Zakończenie turnieju i wręczenie nagród

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Park Staszica

 

Komentarze