Znów zabrzmią organy Englera – cykl bezpłatnych koncertów

Znów zabrzmią organy Englera – cykl bezpłatnych koncertów

Od 31 marca do 9 czerwca trwa cykl 10 bezpłatnych koncertów organowych w kościele św. Elżbiety. Na początek usłyszymy Karola Mossakowskiego, jednego z najzdolniejszych organistów młodego pokolenia. 

W czwartek 12 maja o 19.00 wystąpi organistka z Gdańska – Hanna Dys.

Bezpłatne wejściówki, po dwie na osobę, dostępne będą w środę, 11 maja od godz. 15.30 w Domku Miedziorytnika lub, inaczej mówiąc, przy kamieniczkach Jaś i Małgosia.

Hanna Dys

Organistka, profesor AM na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. W 2009 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuki muzycznej, a w 2016 roku stopień doktora habilitowanego. Prowadzi intensywną działalność artystyczną występując z recitalami solowymi, koncertami symfonicznymi i kameralnymi. Jest również pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą m. in. w Rosji, na Litwie, we Włoszech. Jest jurorem konkursów organowych, a także konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej.

Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Prof. Romana Peruckiego oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie organów Prof. Wolfganga Zerera, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Stypendystka m. in. Brahms Stifftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich m. in. u profesorów: J. Laukvika, O. Latry, D. Rotha, K. Bine Bryndorf, L. Ghielmi.

Hanna Dys występowała na najważniejszych festiwalach muzyki organowej w Polsce (Kamień Pomorski, Leżajsk, Oliwa i wiele innych), a także w Europie (m. in. Włochy, Finlandia, Rosja, Norwegia, Niemcy, Mołdawia, Hiszpania). W swojej działalności koncertowej propaguje polską muzykę organową, m. in. nagrała w ramach przewodu habilitacyjnego płytę monograficzną z dziełami Mieczysława Surzyńskiego. Brała udział w projekcie nagrania wszystkich Symfonii organowych Feliksa Nowowiejskiego oraz Daniela Magnusa Gronaua.

Współpracuje ze znakomitymi muzykami i dyrygentami, m.in. Kai Bumanem, Massimiliano Caldim, Friederem Berniusem, Łukaszem Borowiczem, Pawłem Skałubą. Jest również animatorem kultury, m. in. pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu. W swoim dorobku posiada nagrania solowe oraz kameralne. Dwukrotnie nominowana do nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. Prezentuje organy Katedry Oliwskiej.

Program recitalu 12 maja:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Preludium i Fuga a-moll, BWV 543

Christian Heinrich Rinck (1770-1846)
Wariacje na temat Corellego, op. 56

Johann Ludwig Krebs (1713-1780)
Fantazja F-dur

Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788)
Sonata F-dur, Wq 70/3: I. Allegro

Otto Dienel (1839-1905)
„Wenn nur den lieben Gott lässt walten”

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
IV Sonata B-dur, op. 65

Zapowiadane koncerty:

  • czwartek, 12 maja, godz. 19.00. Hanna Dys (Gdańsk)
  • czwartek, 19 maja, godz. 19.00. Stefan Kiessling (Niemcy)
  • czwartek, 26 maja, godz. 19.00. Marek Fronc (Legnica)
  • czwartek, 2 czerwca, godz. 19.00. Agnieszka Tarnawska (Poznań)
  • czwartek, 9 czerwca, godz. 19.00. Tomasz Głuchowski (Wrocław)

Terminy Znów zabrzmią organy Englera – cykl bezpłatnych koncertów

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Bazylika mniejsza pw. św. Elżbiety

Św. Elżbiety 1, 50-111 Wrocław

Komentarze