Koncert: Ten Jeden Dzień Dłużej – Dzięki, Jurek

Koncert: Ten Jeden Dzień Dłużej – Dzięki, Jurek

Wrocław jest miastem, które od początku wspierało ideę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od 27 lat, każdego roku, wrocławianie gromadzili się w centrum miasta, by wspólnie pomagać, grać i śpiewać.

My, wrocławianie, czujemy się szczególnie związani z ideą wymyśloną przez Jurka Owsiaka. Traktujemy nasze miasto jako „meeting place” – Miasto Spotkań. Miasto rozmów, miasto idei, miasto wsparcia. We Wrocławiu jednoczyliśmy się zawsze, gdy wymagała tego sytuacja. Robiliśmy to aby wspierać, aby podziękować, aby dodać otuchy potrzebującym. Dziś nadszedł taki dzień.

„Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej” – zwykł mawiać Jurek Owsiak. To hasło podchwyciły miliony Polaków, które przez ponad ćwierć wieku, w ramach WOŚP, pomagały sobie wzajemnie. Przez 27 lat wykrzykiwaliśmy ten slogan do kamer, chwaląc się ile zebraliśmy.

Co właściwie miał Owsiak na myśli? Dziś przyszła chwila weryfikacji tej idei. Ziszcza się jej pierwsza część. Na scenie i w blasku świateł dochodzi do okrutnego morderstwa. Ginie człowiek, który pomagał. Zdruzgotany twórca najsłynniejszej inicjatywy wolnej Polski , Jerzy Owsiak, usuwa się w cień własnego pomysłu. To „koniec świata”. Sytuacja, która nigdy miała nie nastąpić. My, wrocławianie, chcemy się spotkać na ten  „Jeden Dzień Dłużej”.

Organizatorzy pragną podziękować za zmobilizowanie  do wielkiej rzeczy – pomagania sobie samym. To nie Jurka pieniądze wyposażają polskie szpitale w sprzęt. To nasze pieniądze, bo to my przekazywaliśmy nasze pieniądze, by ratować ludzkie życie. „Bo aby żyć z siebie samego trzeba dać” – jak śpiewał Stanisław Sojka.

Właśnie w tym stylu chcemy zorganizować najpiękniejsze spotkanie wrocławian. Zebrać się pod choinką, wszak była to zawsze „świąteczna pomoc”. Chcemy poczuć bliskość drugiego człowieka i razem zaśpiewać ważne, mądre polskie utwory. Zjednoczyć się bez polityki, konfliktu, zbędnych słów. Poszukać tego, co nas łączy a nie dzieli.

Pragniemy zaprosić wszystkich ludzi związanych z Orkiestrą we Wrocławiu na przestrzeni lat. Beneficjentów tej idei: dzieci, dorosłych, artystów, organizatorów.

Pomysłodawcy i organizatorzy zgromadzenia:

  • Maciej Szabatowski
  • Paweł Gołębski
  • Tomasz Lektarski

Lokalizacja

Plac Nowy Targ

Pl. Nowy Targ,  Wrocław

Komentarze