Koncert: Zespół Downa to nie tylko wygląd

Koncert: Zespół Downa to nie tylko wygląd

Zespół Downa to nie tylko wygląd – pod takim hasłem odbędzie się koncert charytatywny na rzecz wrocławskiego Stowarzyszenia „Razem”, wspierającego opiekę nad dziećmi z zespołem Downa. W przerwie koncertu odbędzie się licytacja, z której dochód będzie przeznaczony m.in. na rehabilitację i leczenie podopiecznych Stowarzyszenia „Razem”.  Będzie to wieczór pełen największych utworów jazzowych i soulowych, który poprowadzi znany wrocławski wokalista - Tomasz Krajewski razem z zespołem w składzie: Andrzej Waśniewski (fortepian), Tomasz Wilczyński (kontrabas), Mateusz Maniak (perkusja).

Impreza będzie również zapowiedzią wystawy, która zostanie otwarta 21 marca z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa.

Koncert odbędzie się 4 lutego w Vertigo Jazz Club & Restaurant o godz. 20.00 

Dzieci, które rodzą się z zespołem Downa, mają zbiór cech fizycznych i psychicznych spowodowanych dodatkowym materiałem genetycznym w 21. parze chromosomów we wszystkich lub części komórek organizmu. W efekcie już od momentu narodzin wymagają opieki specjalistów: neurologa, endokrynologa, kardiologa, lekarza rehabilitacji, gastrologa, okulisty, laryngologa i wielu innych.

Zespół Downa to nie tylko wygląd - poza charakterystycznym wyglądem, osoby z zespołem Downa często mają dodatkowe problemy zdrowotne, które często są bardziej dotkliwe niż sama wada genetyczna:

Wady serca – większość dzieci z zespołem Downa rodzi się z tzw. dziurą w sercu, czyli ubytkiem w przegrodzie międzyprzedsionkowej, który musi być zamknięty operacyjnie. Niekiedy wady serca są bardziej złożone i wymagają skomplikowanych wieloetapowych zabiegów, które jednak nie zawsze są skuteczne.

Wady przewodu pokarmowego – wiele dzieci rodzi się ze zrośniętym jelitem i dlatego muszą przejść operację już w pierwszej dobie życia.

Wady układu kostnego – niektóre dzieci rodzą się też ze stopą tzw. końsko-szpotawą, co wymaga intensywnej rehabilitacji oraz zakładania dziecku specjalnych butów i szyny derotacyjnej na nogi. Bardziej skomplikowane przypadki wymagają interwencji chirurgicznej.

Problemy hormonalne – każde lub prawie każde dziecko z zespołem Downa ma niedoczynność tarczycy i konieczne jest od urodzenia kontrolowanie hormonów tarczycy oraz podawanie odpowiednich leków.

Słabe napięcie mięśniowe (hipotonia) – dotyczy wszystkich dzieci z zespołem Downa, co wiąże się z koniecznością rehabilitacji ruchowej od samego początku aż do wieku szkolnego. Z powodu hipotonii dziecko nie tylko usiądzie, wstanie i zacznie chodzić później niż zdrowi rówieśnicy, ale jako noworodek ma problemy ze ssaniem i przełykaniem, a z tego powodu często się dusi i dławi. Hipotonia powoduje w późniejszym wieku problemy z mową, wady postawy, problemy z kręgosłupem.

Problemy ze wzrokiem – czaszka, która często jest zniekształcona z powodu zespołu Downa powoduje krótkowzroczność, bo gałka oczna jest wydłużona.

Problemy ze słuchem - bywa, że dziecko od razu urodzi się z ubytkiem słuchu, ale też często nabywa ten ubytek później, co jest spowodowane częstym występowaniem katarów będących skutkiem niższej odporności dzieci z zespołem Downa.

Wady zgryzu - zęby u dzieci z zespołem Downa wyrzynają się później niż u zdrowych dzieci. Często zęby pojawiają się w przypadkowej kolejności lub wszystkie wyrzynają się jednocześnie. Powoduje to konieczność stałej opieki ortodontycznej.

Zespół Downa powoduje też późniejsze dojrzewanie układów: neurologicznego, pokarmowego, moczowego, kostnego i mięśniowego.

 Z czasem, ludzie z zespołem Downa są, bardziej niż przeciętny zdrowy człowiek,  narażeni na dodatkowe choroby np. cukrzyca, białaczka, epilepsja, często pojawiają się one już w wieku dziecięcym. Wcześniej też zaczyna się u nich demencja, choroby zwyrodnieniowe stawów i choroby krążeniowe.

Jeśli zdrowie na to pozwala (np. nie są konieczne pilne operacje po porodzie, rekonwalescencja po zabiegach operacyjnych, wady serca) dzieci niedługo po urodzeniu trafiają do wczesnej interwencji gdzie mają zajęcia z rehabilitantami i logopedą. Ważne jest, aby dziecko wcześnie zaczęło, gdyż to daje mu lepszy start i może wspomóc jego rozwój.

Lokalizacja

Vertigo Jazz Club & Restaurant

Oławska 13, 50-123 Wrocław

Komentarze