Recital fletowo-fortepianowy: Aleksandra Janowska & Monika Kruk

Recital fletowo-fortepianowy: Aleksandra Janowska & Monika Kruk

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na styczniowy koncert w wykonaniu flecistki Aleksandry Janowskiej, absolwentki prestiżowej szkoły muzycznej w Paryżu.

Styczniowy koncert Współbrzmienia otworzy kompozycja Eldina Burtona Sonatina na flet i fortepian. Był on amerykańskim pianistą i kompozytorem, związanym m.in. z Juilliard School w Nowym Jorku. Trzyczęściowa Sonatina jest jedną z najsławniejszych kompozycji Burtona, być może dzięki temu, że zwyciężyła w konkursie zorganizowanym przez The New York Flute Club w 1948 roku. Utwór został zadedykowany fleciście Samuelowi Baronowi, który wykonał go po raz pierwszy. Podczas koncertu zabrzmią również dwa dzieła Mike’a Mowera: A night in Greenwich i Deviations on The Carnival of Venice. Pierwsze ukończone zostało w 1997 roku, a powstało na zamówienie flecistki Marion Garver. Z kolei inspiracją dla drugiego utworu była popularna piosenka Carnival of Venice, w krajach niemieckojęzycznych znana jako Mein Hut, der hat drei Ecken. W Deviations… usłyszeć można rytmy swinga, ballady, salsy czy walca. W programie recitalu znalazły się również kompozycje Astora Piazzolli, Claude’a Bollinga, Jacoba Gade’a i Toke’a Lunda Christiansena.

Flecistka Aleksandra Janowska jest absolwentką École Normale de Musique w Paryżu oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. W latach 2013–2015 związana była z Operą Wrocławską, a potem z Filharmonią Zielonogórską. Występowała z recitalami solowymi w Niemczech, Francji i na Węgrzech. W Muzeum Pana Tadeusza wystąpi z pianistką Moniką Kruk, z którą wykonały cykl recitali we Włoszech (Wenecja, Padwa, Abano Terme).

Program:

  • Eldin Burton – Sonatina na flet i fortepian
  • cz. I Allegretto grazioso
  • cz. II Andantino sognando
  • cz. III Allegro giocoso
  • Astor Piazzolla – Rio Sena z albumu Rhythm of tango
  • Mike Mower – A night in Greenwich (flet altowy solo)
  • Mike Mower – Deviations on The Carnival of Venice 
  • Claude Bolling – Sentimentale ze Suity na flet i trio jazzowe, ar. na flet i fortepiano
  • Jacob Gade/Toke Lund Christiansen – Tango Fantasia

czas trwania: 45’

patron medialny cyklu: Portal O.pl

O artystkach:

Aleksandra Janowska – absolwentka École Normale de Musique w Paryżu w klasie fletu Pierre’a-Yves’a Artauda, Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie Elżbiety Woleńskiej. Studiowała również na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien w klasie Raphaela Leonego. Doktorantka Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie w klasie fletu prof. dr hab. Urszuli Janik. Zdobyła m.in. 1. nagrodę w kategorii solowej i 2. nagrodę w kategorii kameralnej w VIII International Competition „Giovani Musicisti – Città di Treviso” (2016), 3. nagrodę w XVI Concorso Internazionale di Musica per Giovani Interpreti „Citta’ di Chieri” (2014), 1. nagrodę w XII International Padova Music Competition (2014). Współzałożycielka kwartetu Classic-Jazz działającego w Paryżu (Claudia Daphne Sevilla – fortepian, Antonio Torres Olmo – kontrabas, Gabriel Lopez – perkusja). W latach 2013-2015 flecistka Opery Wrocławskiej, od 2015 muzyk Filharmonii Zielonogórskiej im. T. Bairda. Występowała z recitalami solowymi w Niemczech, Francji i na Węgrzech. Współpracuje z pianistką Moniką Kruk, z którą w 2015 roku wykonały cykl recitali we Włoszech (Wenecja, Padwa, Abano Terme).

Monika Kruk – pianistka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (studia pianistyczne oraz profil coaching wokalny). Ukończyła także Międzywydziałowe Podyplomowe Studium Pieśni w Warszawie. Laureatka konkursów pianistycznych oraz wielu nagród w międzynarodowych konkursach kameralnych i wokalnych w Polsce, Włoszech, Pradze i na Ukrainie (dyplomy za wyróżniający akompaniament). W 2010 r. otrzymała nagrodę „Chopin 2010” dla najlepszego pianisty-kameralisty podczas II Letniej Akademii Śpiewu w Sopocie. Od 2010 roku pracuje jako pianista-korepetytor na Wydziale Wokalnym w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu oraz od lutego 2012 r. w Akademii Muzycznej we Wrocławiu (Wydział Instrumentalny i Wydział Wokalny). W sierpniu 2013 roku podjęła współpracę z Narodowym Forum Muzyki w ramach projektu Polski Narodowy Chór Młodzieżowy. Na stałe współpracuje z flecistką Aleksandrą Janowską.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza

 

Komentarze