27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Gość specjalny – Węgry. program wydarzeń

27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Gość specjalny – Węgry. Program wydarzeń

Gościem honorowym Wrocławskich Targów Dobrych Książek (od 29 listopada do 2 grudnia w Hali Stulecia) będą w tym roku Węgry. Zaplanowano spotkania z węgierskimi pisarzami i wiele okazji, by bliżej poznać tamtejszą literaturę zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

W programie m.in. spotkanie wokół literatury węgierskiej z udziałem Anny Butrym, Ireny Makarewicz i Marcina Skrabki połączone z prezentacją programu edukacyjnego dla bibliotekarzy „Dwa bratanki”, spotkanie z prof. Istvánem Kovácsem i prezentacja książek jego autorstwa o tematyce historycznej.

Targi odwiedzi także Teresa Worowska, tłumaczka Sándora Máraiego, która opowie o najnowszych polskich wydaniach dzieł tego najbardziej znanego węgierskiego autora oraz o mało znanych wybitnych klasykach węgierskich, a zwłaszcza o Antalu Szerbie, autorze unikatowej książki „Podróżny i światło księżyca”.

Koniecznie trzeba przyjść na spotkanie z Lajosem Grendelem – żywym klasykiem absurdu środkowoeuropejskiego. W jego najnowszej powieści „Życie w cztery tygodnie” czytelnik odnajdzie ciepłą ironię Bohumila Hrabala, psychologizm Miklósa Mészölya, eseistyczny ton Pavla Vilikovskiego i groteskę Sławomira Mrożka oraz nostalgię Antoniego Czechowa.

Wyjątkowo interesująco zapowiada się także spotkanie z ekspertami i autorami nowych książek o tematyce futbolowej. W rozmowie o Puskásu, złotej jedenastce i o miłości do piłki nożnej udział wezmą: Michał Listkiewicz, György Szöllősi i Norbert Tkacz.

W paśmie węgierskim czeka nas także premiera najnowszej książki Pétera Esterházyego, laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008, pt. „Podróż w głąb pola karnego”. O autorze i o książce opowie tłumaczka Elżbieta Sobolewska (laureatka Angelusa 2018 za przekład).

Nie zabraknie także spotkania z Viktorem Horváthem – outsiderem literatury węgierskiej, autorem „Tureckiego lustra” i nowej powieści „Mój czołg”. Odbędzie się także rozmowa o korespondencji legendarnego redaktora Jerzego Giedroycia z węgierskim polonistą i poetą Györgyem Gömörim.

Ponadto w programie węgierskim znajdziemy warsztaty dla dzieci i rodziców, grę historyczną i spotkania dla dzieci wokół węgierskich bajek. Codziennie po południu w ramach projektu „Audiobook na żywo” będzie można także posłuchać czytania literatury węgierskiej w wykonaniu wrocławskich aktorów: Agaty Skowrońskiej i Dariusza Bereskiego.

Program węgierski na targach

Czwartek, 29 listopada

12.00–13.00 | Sala Niebieska | ZnajZnak – warsztaty z grą historyczną

Zapraszamy do wspólnej zabawy z nową grą historyczną wokół symboli dwudziestowiecznej historii Polski i Węgier „ZnajZnak/Felismered?”, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej i Węgierski Instytut Kultury. Warsztaty dla uczniów (od szkoły podstawowej do średniej) poprowadzą Karol Madaj i dr János Tischler. Wprowadzenie: Ákos Engelmayer.

14.00–15.00 | Sala Zielona | Dwa bratanki

Spotkanie wokół literatury węgierskiej z udziałem Anny Butrym, Ireny Makarewicz i Marcina Skrabki połączone z prezentacją programu edukacyjnego dla bibliotekarzy pn. „Dwa bratanki”.

17.00–18.30 | Aula Ossolineum | Śladami Felczaka – oblicza przyjaźni polsko-węgierskiej

O dziejach przyjaźni polsko-węgierskiej i ważnych w niej postaciach rozmawiać będą prof. István Kovács, poeta, historyk, polonista, oraz dr Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu im. Wacława Felczaka.

Piątek, 30 listopada

11.00–12.00 | Sala Niebieska | ZnajZnak – warsztaty z grą historyczną

Zapraszamy do wspólnej zabawy z nową grą historyczną wokół symboli dwudziestowiecznej historii Polski i Węgier „ZnajZnak/Felismered?”, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej i Węgierski Instytut Kultury. Warsztaty dla uczniów (od szkoły podstawowej do średniej) poprowadzą Karol Madaj i dr János Tischler. Wprowadzenie: Ákos Engelmayer.

13.00–14.00 | Sala Niebieska | Anatomia przyjaźni

Spotkanie z prof. Istvánem Kovácsem i prezentacja książek jego autorstwa o tematyce historycznej. Rozmowę poprowadzi Łukasz Kamiński.

14.00–15.00 Prof. István Kovács podpisuje książki na stoisku węgierskim (109).

16.30–18.00 | Klub Proza | Wszechświat Máraiego

Spotkanie z Teresą Worowską, tłumaczką Sándora Máraiego, dotyczyć będzie najnowszych polskich wydań dzieł tego najbardziej znanego węgierskiego autora: III tomu Dzienników oraz wznowienia Księgi ziół. Rozmowę poprowadzi Łukasz Galusek.

19.00–20.30 | Mediateka | Spotkanie z Lajosem Grendelem

Spotkanie z żywym klasykiem absurdu środkowoeuropejskiego wokół jego najnowszej powieści Życie w cztery tygodnie. Czytelnik odnajdzie tu ciepłą ironię Bohumila Hrabala, psychologizm Miklósa Mészölya, eseistyczny ton Pavla Vilikovskiego i groteskę Sławomira Mrożka. Nad wszystkim zaś unosi się przepełniona nostalgią aura Trzech sióstr Antoniego Czechowa. Z autorem porozmawiają Andrzej S. Jagodziński oraz Zoltán Németh.

Sobota, 1 grudnia

11.00–12.00 | Sala Niebieska | Śpiewać każdy może

Rodzinne zajęcia muzyczno-ruchowe dla najmłodszych z elementami metody Kodálya. Prowadzenie: Dorota Załęska-Soroka. Dla dzieci w wieku 3+.

12.00–13.00 | Sala Niebieska | Literatura dla dzieci – bajki węgierskie

Pamela Płachtij zaprasza do podróży po świecie bajek węgierskich i parateatralnej zabawy z literaturą. Dla dzieci w wieku 3–8 lat.

13.00–14.00 Lajos Grendel podpisuje książki na stoisku węgierskim (109).

13.00–14.00 | Sala Niebieska | Mistrzowie bez tytułu – złoty wiek węgierskiego futbolu

Spotkanie z ekspertami i autorami nowych książek o tematyce futbolowej, m.in. Mistrzowie bez tytułu. Legenda Złotej Jedenastki. W rozmowie o Puskásu, złotej jedenastce i o miłości do piłki nożnej udział wezmą: Michał Listkiewicz, György Szöllősi i Norbert Tkacz.

14.30–15.30 Michał Listkiewicz, György Szöllősi i Norbert Tkacz podpisują książki na stoisku węgierskim (109)

15.00–16.00 | Sala Cesarska | Nieznany klasyk literatury węgierskiej: Antal Szerb

Czym był „Nyugat” i czy była to złota era literatury nad Dunajem? Spotkanie z Teresą Worowską, która opowie o mało znanych wybitnych klasykach węgierskich, a zwłaszcza o Antalu Szerbie, autorze unikatowej książki Podróżny i światło księżyca. Rozmowę poprowadzi Irena Makarewicz.

16.00–17.00 Teresa Worowska podpisuje książki na stoisku węgierskim (109)

17.00–18.00 | Klub Proza | Podróż w głąb pola karnego – z Esterházym

Premiera najnowszej książki Pétera Esterházyego, laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008. Powieść Podróż w głąb pola karnego przypomina o piłkarskich fascynacjach arystokratycznego rodu Esterházych – jej autor był kibicem piłki nożnej oraz bratem Mártona, wielokrotnego reprezentanta Węgier. Esterházy pisze o „złotej jedenastce”, o Puskásu, Hidegkutim czy Bozsiku, snując jednocześnie osobistą, melancholijno-żartobliwą opowieść autobiograficzną. O autorze i o książce opowie tłumaczka, Elżbieta Sobolewska (laureatka Angelusa 2018 za przekład). Rozmowę poprowadzi wydawca książki, Tomasz Brzozowski.

18.30–20.00 | Księgarnia Tajne Komplety | Forrest Gump bloku wschodniego – spotkanie z Viktorem Horváthem

Spotkanie z outsiderem literatury węgierskiej, autorem Tureckiego lustra, wokół jego nowej powieści Mój czołg. Breżniew, Kádár, Żiwkow, Ulbricht i Gomułka tworzą plan najazdu wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, a ich burzliwe rozmowy tłumaczy poczciwy, choć niezbyt rozgarnięty młody podporucznik. Viktor Horváth dopisuje kolejny rozdział do tradycji „dobrego wojaka”, który rozśmiesza i jednocześnie obnaża absurdy systemu, wielkiej historii i polityki. Autor pozostaje przy tym czuły na niuanse relacji węgiersko-słowackich – wystarczy wspomnieć, że bohater zapytany o narodowość odpowiada, że jest „Węgrem. To znaczy Czechosłowakiem. Znaczy Słowakiem”. Rozmowę z udziałem tłumaczki książki, Anny Butrym, poprowadzi Małgorzata Matuszewska.

Niedziela, 2 grudnia

11.00–12.00 | Sala Niebieska | Śpiewać każdy może

Rodzinne zajęcia muzyczno-ruchowe dla najmłodszych z elementami metody Kodálya. Prowadzenie: Dorota Załęska-Soroka. Dla dzieci w wieku 3+.

12.00–13.00 | Sala Niebieska| Literatura dla dzieci – bajki węgierskie

Pamela Płachtij zaprasza do podróży po świecie bajek węgierskich i parateatralnej zabawy z literaturą. Dla dzieci w wieku 3–8 lat.

13.00–14.00 | Sala Niebieska | Mój czołg – spotkanie z Viktorem Horváthem

Spotkanie z outsiderem literatury węgierskiej, autorem Tureckiego lustra, wokół jego nowej powieści Mój czołg. W rozmowie udział weźmie również tłumaczka książki, Anny Butrym.

14.00–15.00 Viktor Horváth podpisuje książki na stoisku węgierskim (109).

15.00–16.00 | Sala Czerwona | Giedroyc i Gömöri – polski redaktor i węgierski polonista

Spotkanie poświęcone korespondencji legendarnego redaktora Jerzego Giedroycia z węgierskim polonistą i poetą Györgyem Gömörim. Rozmowę z Gáborem Lagzi, historykiem i filologiem polskim, poprowadzi Jan Andrzej Dąbrowski.

Lokalizacja

Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

 Wrocław

Komentarze