Kinematograf Wrocławski: pokaz filmu „Nóż w wodzie”

Kinematograf Wrocławski: pokaz filmu „Nóż w wodzie”

Ostatni w tym roku pokaz „Kinematografu Wrocławskiego” w Barbarze. 10 grudnia zaprezentowany zostanie najwybitniejszy polski film, do którego muzykę skomponował Krzysztof Komeda – „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego.

To słynny debiut fabularny reżysera, a także jego jedyny film pełnometrażowy nakręcony w Polsce. Premiera w marcu 1962 r. wywołała skrajne reakcje krytyków, a przede wszystkim poirytowała ówczesnego I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułkę.

Filmowi zarzucano kosmopolityzm i gloryfikowanie konsumpcyjnego stylu życia. Obok dyskretnej reżyserii i świetnego aktorstwa, wśród największych atutów wymieniano doskonałą muzykę Krzysztofa Komedy.

„Nóż w wodzie” przyniósł polskiej kinematografii pierwszą w historii nominację do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Otworzył też reżyserowi i kompozytorowi drogę do kariery w Hollywood.

Choć akcja rozgrywała się na mazurskich jeziorach, to sceny pod pokładem jachtu zostały zrealizowane w atelier wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych

. Film był też udźwiękawiany i montowany przy ulicy Wystawowej 1. Jest to doskonała okazja, by Robert Banasiak – dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych – opowiedział o historii WFF, jednej z trzech wytwórni filmowych okresu PRL, a także o tym, w jaki sposób wspaniałe dziedzictwo jest kontynuowane w ramach działalności CeTa, gdzie powstały m.in. „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana czy „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego.

Wykład Roberta Banasiaka poprzedzi projekcję kultowego filmu, który zostanie pokazanie w wersji odrestaurowanej cyfrowo. Piąty sezon „Kinematografu Wrocławskiego” dedykowany jest filmom współtworzonym przez dwie wybitne postaci polskiej kultury: Krzysztofa Komedę i Marka Hłaskę. Obaj artyści zmarli w odstępie dwóch miesięcy.

W 2019 r. mija 50 lat od ich śmierci, dlatego „Kinematograf” przypomina filmy współtworzone przez te dwie wybitne postaci polskiej kultury, zwracając też uwagę na ich związki z Dolnym Śląskiem. Kuratorem cyklu jest Lech Moliński – animator kultury filmowej, współzałożyciel i wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej, twórca projektu Dolnośląskie Spacery Filmowe.

Wideo / zdjęcia

Komentarze