Pułapki radykalizmu

Pułapki radykalizmu

W latach 90. XX wieku Manuel Bauer był szefem niemieckiej neonazistowskiej bojówki. Wierzył w nazizm do czasu, gdy podczas pojedynku ze znacznie silniejszym Niemcem, niespodziewanie z pomocą przyszło mu dwóch Turków.

Ci, których do tej pory traktował jako „podludzi”, okazali się sprzymierzeńcami. To wydarzenie zmieniło jego życie. Dotychczasowa ideologia zaczęła trzeszczeć w szwach, jednak najtrudniejsze było dopiero przed nim. W radykalnych organizacjach faszystowskich nie ma bowiem drogi wyjścia. Decydując się na odejście, trzeba postawić na szali swoje życie i bezpieczeństwo najbliższych.

Manuel jest jednym z sześciu bohaterów, których spotyka Karen Winther, reżyserka filmu. Kobieta jako nastolatka sama należała do skrajnie prawicowej organizacji i – choć minęło kilkanaście lat – do dziś nie może sobie poradzić z poczuciem winy.

W spotkaniach z ludźmi, którym udało się opuścić podobne struktury (nie tylko radykalnej prawicy, ale również lewicy), szuka wsparcia i zrozumienia dla młodzieńczych wyborów. Wierzyła, że wejście na drogę przemocy coś zmieni w otaczającej ją rzeczywistości, a tymczasem nieodwracalnie zmieniło ją samą.

Podobnie jak inni byli radykałowie żyje w stresie, targana wyrzutami sumienia i lękiem przed zemstą ze strony dawnych „przyjaciół”. Czy zasłużyła na drugą szansę?

Szczegóły Pułapki radykalizmu

Reżyseria Karen Winther
Tytuł oryg. Exit
Kraj Norwegia, Niemcy, Szwecja
Gatunek dokumentalny
Rok 2018
Długość 80 min

Komentarze