Jubileuszowy SWAP w Barbarze

Jubileuszowy SWAP w BarBarze

Dokładnie 23 lutego 2013 r. pewna studentka postanowiła sprawdzić w praktyce zdobytą na studiach wiedzę i zorganizowała imprezę wywiany ubrań, czyli SWAP. Wymiana odbyła się w akademiku Politechniki Wrocławskiej T-17, a wspomnianą studentką była Dżoolka – wrocławska blogerka (zobacz pierwszy plakat z tamtego wydarzenia). Nieco później organizację imprez wsparła Agencja Marketingowa POMELOGO. Tak rozpoczął się cykl imprez, który właśnie kończy 4 lata i jest obecnie największy we Wrocławiu i drugi w Polsce.

Początkowo imprezy SWAP Wrocław odbywały się we wspomnianym akademiku, później przeniosły do centrum. Były organizowane we wrocławskich kawiarniach i pubach, aż ostatnimi czasy zadomowiły się w BarBarze – sercu Europejskiej Stolicy Kultury. Na pierwszych wymianach pojawiało się około 35 osób. Dziś liczba uczestniczek to nawet osiemdziesiąt. 

Jak to wygląda?

Imprezy typu SWAP nie są nowością ani odkryciem XXI wieku. Wymiany ubrań organizowane były przez kobiety tuż po wojnie, gdy dostęp do ubrań był naprawdę ograniczony. Dziś motywacja do wymiany jest wręcz odwrotna – przeładowane ubraniami i niedomykające się szafy nie mogą pomieścić już niczego więcej, a SWAP Wrocław jest sposobem na wymianę ich zawartości bez zwiększania ilości rzeczy w nich schowanych.

Co wyróżnia SWAP Wrocław od innych imprez? Absolutny zakaz sprzedaży. Na tej imprezie dziewczyny mogą się tylko wymieniać. Dzięki temu cykl imprez SWAP Wrocław stał się formą spędzenia wolnego czasu – połączenia przyjemnego z pożytecznym, a nie bazarem. 
Cykl ten wyróżnia też typowa dla niego atmosfera. Dziewczyny rozmawiają ze sobą, doradzają sobie w kwestii przymierzanych ubrań i zawiązują nowe znajomości. 

Ubrania i nagrody

Z czasem na imprezach SWAP Wrocław zaczęli pojawiać się ci, którzy uznali ten kobiecy cykl za świetne miejsce do promocji swoich produktów i usług, zwłaszcza dedykowanych przede wszystkim kobietom. Wśród nich znalazły się marki kosmetyków, wrocławskie kawiarnie i puby. Swoje usługi oferowali również coach i fotografowie. 

Wśród stałych sponsorów imprez znajduje się Babeczkowa Poczta Cookie with Love oraz Dżemster – najbardziej hipsterski dżem na świecie. Dzięki nim uczestniczki imprez, poza ubraniami, mogą wynieść z imprez również coś słodkiego i pysznego. Wiadomo bowiem, że oprócz  ubrań słodycze są drugą miłością kobiet... 

Tylko dla dziewczyn

Męskie ubrania muszą być doskonale dopasowane. Nie mogą być ani za duże, ani za małe. Dziewczyny nie mają aż takich wymagań. Jeśli coś im się podoba, a jest lekko za duże, traktują to jako tzw. oversize. Jeśli coś jest za małe – zawsze można do tego schudnąć. 

Czynny udział w imprezach SWA Wrocław biorą więc tylko dziewczyny. – Raz zdecydowałam się zrobić imprezę koedukacyjną. Przyszło dwóch chłopaków. Jeden był bardzo wysoki i dość dobrze zbudowany, a drugi niski i szczupły. Panowie popatrzyli na siebie i wyszli – opowiada organizatorka. 

Plan na SWAP Wrocław w 2017

Do tej pory odbyło się blisko 40 imprez imprez z cyklu SWAP Wrocław.
– Chciałabym, żeby cykl ten stał się wizytówką naszego miasta – wyznaje Dżoolka. – Zdarza się, że na wymianie pojawiają się dziewczyny z innych miast. Projektując kolorystykę dla logotypu imprez, celowo wybrałam pomarańczowy. Ma on nawiązywać do Pomarańczowej Alternatywy.

Organizatorka ma nadzieję, że w tym roku uda się organizować imprezy cyklicznie – raz w miesiącu, ale wszystko zależy od budżetu. W tym roku wynajem sali w BarBarze jest płatny i bez pozyskania sponsorów dalsza organizacja wydarzeń może okazać się niemożliwa.

Wszystkie panie i dziewczyny niech więc szykują garderobę na najbliższą wymianę 23 lutego.

Wstęp oczywiście dla wszystkich jest wolny.

 

 

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Barbara

Świdnicka 8b,  Wrocław

Komentarze