Europejski Tydzień Mobilności we Wrocławiu

Europejski Tydzień Mobilności we Wrocławiu 2018

W tym roku po raz kolejny między 16 a 22 września 2018 roku świętujemy we Wrocławiu Europejski Tydzień Mobilności. Tematem tegorocznej edycji jest multimodalność, a hasłem przewodnim „Przesiadaj się i jedź” (Mix and Move). Kulminacyjny punkt obchodów przypada na 22 września, czyli Dzień bez Samochodu.

Europejski Tydzień Mobilności (European Mobility Week) to coroczna tygodniowa kampania na rzecz zachęcenia mieszkańców do wyboru ekologicznych środków transportu oraz promująca ideę zrównoważonego rozwoju miasta, zainicjowana przez Komisję Europejską. Organizatorami wrocławskiej edycji jest Biuro Zrównoważonej Mobilności oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej.

Europejski Tydzień Mobilności promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny. Ma na celu pokazanie różnorodnych korzyści wynikających ze zrównoważonego transportu, takich jak: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko i poprawa jakości powietrza, przyjazna przestrzeń miejska, rozwój przedsiębiorczości lokalnej oraz zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów.

Multimodalność i współdzielenie

Redukcja emisji jest możliwa m.in. dzięki zrównoważonej mobilności, czyli korzystaniu z samochodów emitujących mniej zanieczyszczeń i alternatywnych środków transportu, współdzieleniu ich, a także stosowaniu „czystszych” paliw. Mobilność miejska może być czysta dzięki efektywniejszym energetycznie i niskoemisyjnym środkom transportu.

Ważne jest, by przestrzeń transportowa była projektowana na potrzeby ruchu bez samochodowego. Mieszkańcy powinni mieć ułatwiony dostęp do transportu zbiorowego, a szczególnie bezemisyjnego (transport szynowy, tabor elektryczny). Jednocześnie autobusy, ciężarówki, taksówki, samochody osobowe i inne pojazdy muszą stać się bardziej przyjazne środowisku, dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii i paliw alternatywnych. O tym wszystkim będziemy opowiadać w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Konkurs:

„W 240 minut dookoła Wrocławia” to mobilna gra, inspirowana powieścią Juliusza Verne'a „W 80 dni dookoła świata”. Gra została zrealizowana we współpracy z Biurem Zarządzania Projektami – zespołem Smart City Wrocław oraz Biurem Zrównoważonej Mobilności w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Uczestnicy wcielą się w postać Filipa Fogga i wybiorą w podróż „dookoła Wrocławia”. Po drodze, walcząc z czasem, będą rozwiązywać zadania, aby wygrać... zakład!

  • Gra rozpocznie się w Punkcie Obsługi Gry przy pl. Solnym (namiot obok sceny z napisem visitWroclaw oznakowany banerem Miejskiej Biblioteki Publicznej).
  • Wymogiem wzięcia udziału w Grze jest posiadanie przez drużynę minimum jednego smartfona/tabletu z zainstalowaną aplikacją ActionTrack (dostępną w Google Play i AppStore), z mobilnym dostępem do internetu. Ze względu na czas trwania rozgrywki zaleca się zaopatrzenie w baterię przenośną powerbank.
  • Gra promuje mobilność, dlatego aby pokonać trasę jak najszybciej, organizator zaleca korzystanie z alternatywnych środków transportu: komunikacji miejskiej, która w tym dniu jest bezpłatna, rowerów, hulajnóg, rolek.

Cenne nagrody do wygrania:

  • Miejsce 1. Hulajnoga elektryczna Xiaomi MiJia ufundowana przez Nawrot sp. z o.o.
  • Miejsce 2. Składany rower Romet Wigry 2 model 2016
  • Miejsce 3. Smartwach Xiaomi Amazfit Bip
  • Miejsca 4-13. Głośnik bezprzewodowy JBL GO 2

Program

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

 Wrocław

Komentarze