Wrocław 2019. Wielokulturowość – międzykulturowość jako wyzwanie dla wrocławian

Wrocław 2019. Wielokulturowość – międzykulturowość jako wyzwanie dla wrocławian

Debata jest poświęcona wielokulturowości i międzykulturowości dzisiejszego Wrocławia. Wezmą w niej udział przedstawiciele mniejszości - ukraińskiej, karaimskiej, hinduskiej,  niemieckiej a także przedstawiciele magistratu. Z drugiej strony chcemy ich skonfrontować z przedstawicielami miasta i magistratu.

Chcemy odważnie porozmawiać o Wrocławiu i wrocławianach. Jak sobie radzimy z wyzwaniami międzykulturowości, jak wygląda w praktyce nasza otwartość i tolerancja. Co się udaje, a co wymaga poprawy. Gdzie są zagrożenia i jakie stoją przed nami wyzwania. W debacie wypowiedzą się zarówno przedstawiciele mniejszości, którzy od lat żyją we Wrocławiu, jak i niedawno przybyli obcokrajowcy, dla których miasto jest wciąż przestrzenią nową, wymagającą oswojenia.

Liczymy na mocny i zaangażowany udział publiczności. Spotkanie ma charakter otwarty - zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta licząc na aktywną dyskusję w czasie spotkania i po nim.

Na debatę obowiązują zapisy. Zgłoszenia do 21 listopada na adres: Leduck@ifa.de

Kalejdoskop Kultur 

W lutym 2009 roku we Wrocławiu zostało podpisane porozumienie „Kalejdoskop Kultur”. Przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych zadeklarowali wtedy współpracę na rzecz wielokulturowości, tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji. Inicjatorom porozumienia przyświecała myśl, że wielokulturowość należy postrzegać już nie jako „wielo”, ale jako „międzykulturowość” – w sensie przenikania, współistnienia, spotkania, dialogu i współpracy jako koniecznego warunku integracji i stworzenia międzykulturowej wspólnoty.

Czy dzisiaj, 10 lat od podpisania porozumienia, idea ta się spełniła? Czy mówiąc o innych, myślimy „o nas”, czy raczej dzielimy na „my” i „oni”? Jak idea międzykulturowości odnajduje się w obecnej sytuacji migracyjnej, kiedy we Wrocławiu pojawili się nowi cudzoziemcy z Indii, Gruzji czy Ukrainy? Co właściwie znaczy dzisiaj dla nas tożsamość?  Czego możemy nauczyć się od naszych sąsiadów zza granicy? Jakie są dobre przykłady z innych krajów w zakresie współpracy międzykulturowej?

Debata „Wrocław 2019. Wielokulturowość -międzykulturowość jako wyzwanie dla wrocławian” odbędzie się 25 listopada b.r. (poniedziałek) o godz. 17.00 w Domu Europy, przy ul. Widok 10 we Wrocławiu. 

Program

  • 17.00 – 17.05 Przywitanie gości
  • 17.05 – 17.50 Panel dyskusyjny „Tożsamość-inność-wzajemny szacunek”
  • 17.50 – 18.00 Przerwa
  • 18.00 – 18.45 Panel dyskusyjny „Wyzwania na przyszłość”
  • 18.45 – 19.00 Dyskusja
  • 19.00 – 19.30 Poczęstunek
  • 19.30 Zakończenie

Lokalizacja

Dom Europy

Widok 10, 50-052 Wrocław

Komentarze