Zobacz cyfrową rekonstrukcję synagogi spalonej w Noc Kryształową

Zobacz cyfrową rekonstrukcję synagogi spalonej w Noc Kryształową

Cyfrową rekonstrukcję świątyni, która stała przy dzisiejszej ulicy Łąkowej, będzie można zobaczyć 7 listopada w Synagodze pod Białym Bocianem

Noc z 9 na 10 listopada 1938 r. przeszła do historii jako Noc Kryształowa. W antysemickich pogromach zorganizowanych przez hitlerowców w całych Niemczech zginęło kilkadziesiąt osób, zniszczono tysiące budynków – w tym 171 synagog. Wśród nich monumentalną Nową Synagogę, która od drugiej połowy XIX wieku stała przy dzisiejszej ul. Łąkowej.

Świątynię zaprojektował Edwin Oppler. Należała do najciekawszych budowli neoromańskich ówczesnego Breslau, jej kopuła miała wysokość 73 metrów. Dzisiaj na skwerze przy ul. Łąkowej o dramatycznych wydarzeniach Nocy Kryształowej przypomina pomnik z napisami w trzech językach – polskim, niemieckim oraz hebrajskim: „Wydali na pastwę ognia świątynię twoją, aż do gruntu zbezcześcili siedzibę Twego imienia”.

Podobny los spotkał świątynie w Głogowie, Kłodzku, Legnicy, Świdnicy i Wałbrzychu.

W czwartek, 7 listopada (godz. 14) w synagodze zaprezentowana zostanie cyfrowa rekonstrukcja gmachu. Przygotowali ją prof. Piotr Kuroczyński, kierownik Instytutu Architektury Hochschule Mainz w Moguncji, i Karolina Jara, doktorantka z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pokaz to jedno z wydarzeń dwudniowego seminarium naukowego „Śląskie synagogi: Tysiącletnia historia, która zginęła w jedną noc”.

Na pokaz wstęp jest wolny.

Lokalizacja

Synagoga Pod Białym Bocianem

ul. Włodkowica 7, 50-072 Wrocław

Komentarze